Methylsulfonylmethan (MSM)

Methylsulfonylmethan (MSM) je organická sloučenina, která obsahuje síru. Jedná se o čistě přírodní látku, která vzniká v zemské atmosféře a lze ji najít prakticky ve všech živých organismech, včetně člověka. V čistém stavu se jedná o bílý krystalický prášek bez chuti a bez zápachu, v organismu má výbornou vstřebatelnost. Dnes se často využívá v nejrůznějších doplňcích stravy.

Přirozená hladina síry v lidském organismu klesá nejčastěji z důvodu fyzického a psychického stresu, špatného stravování a při stárnutí.

Účinky

MSM účinky (methylsulfonylmethan)

  • Využívá se jako kloubní výživa. Přispívá ke zmírnění bolestí, otoků a ztuhlosti kloubů, což se projevilo v čínském výzkumu z roku 2015 (1). Každodenní užívání MSM po dobu 12 týdnů též přispělo ke zmírnění bolesti a ztuhlosti u pacientů s artritidou v kolenním kloubu ve výzkumu z roku 2011 (2).
  • Zmírňuje bolest a ztuhlost svalů a umožňuje rychlejší zotavení po cvičení, využívá se při potížích se šlachami. MSM často používají vrcholoví sportovci. Ve výzkumu z roku 2017 užívání MSM před půlmaratonem pomohlo zmírnit bolest svalů a kloubů (3).
  • Byly zaznamenány protizánětlivé účinky, na což poukazuje i americký výzkum z roku 2016 (4)
  • Přispívá ke zmírnění nepříjemných symptomů při sezónních alergiích, na což poukázal i výzkum z roku 2002. Užívání MSM po dobu 30 dní vedlo ke zmírnění symptomů jako je svědění, kýchání, kašlání, dušnosti (5).
  • Podporuje růst vlasů a nehtů.
  • Příznivě působí na pleť a napomáhá při potížích s akné. Zrychluje hojení pokožky.
  • Existují domněnky, že by MSM mohlo hrát roli v boji s rakovinou. Ačkoliv výzkumů není hodně, tak výsledky provedených výzkumů jsou slibné. Několik z nich poukázalo na schopnost inhibice růstu rakovinotvorných buněk ve střevech, kůži, močovém měchýři, prsu (6, 7, 8, 9).
  • Podporuje imunitní systém.

Kontraindikace

Ačkoliv je MSM přírodního původu, tak i přesto je nutné dodržovat doporučené dávkování. Kombinaci s léky je vždy nutné konzultovat s lékařem. Obvykle se nedoporučuje kombinovat MSM s alkoholem.

Zdroje: vitaminybezcenzury.cz

Zmíněné produkty:

MSM