Med a jeho účinky

Med a jeho léčivé účinkyMed se řadí mezi ty nejprospěšnější produkty pro naše zdraví. Je znám již od úsvitu civilizace a jednu dobu byl dokonce využíván jako platidlo. Zmínky o něm najdeme napříč celou historií. Na jednom egyptském papyru z roku 3500 let př.n.l., který měří 22,23 metrů,  je sepsáno až 900 receptů s využitím medu. Používal jej i Hippokrates či Democritos a ve starověku byl dokonce považován za elixír mládí a posvátný produkt.

Zajímavým faktem je též dlouhá životnost medu. Pokud se totiž uskladní ve vzduchoizolační nádobě, tak je lze užívat po neomezené období. Existují například případy, kdy se našly vzorky medu z antických dob, které lze ještě dnes konzumovat.

Dnes je využíván v celém spektru různých oborů, přičemž nejčastěji figuruje v potravinářském, kosmetickém a zdravotnickém odvětví.

Rozlišujeme dva základní druhy medu – květový (zpravidla světlý) a lesní (tmavý). Med květový vzniká díky včelám z rostlinného nektaru. Je logické, že zdroj, z něhož nektar pochází, ovlivňuje výsledné vlastnosti sladké pochoutky. Existuje několik druhů květového medu – může být řepkový, slunečnicový nebo například malinový apod. Lesní med je naopak tekutinou, kterou vylučuje stejnokřídlý hmyz konzumující mízu ze stromů a rostlin. Včely tento produkt sbírají, aby ho pak v úle dále zpracovávaly. Je považován za ten méně kvalitnější z hlediska léčivých účinků.

Med obsahuje řadu významných látek, které se společně podílejí na jeho účincích. Obsahuje vitamíny (vitamín A, D, C, K, E, vitamíny skupiny B), bílkoviny, minerály (vápník, draslík, fosfor, hořčík, sodík, železo), aminokyseliny, éterické oleje, enzymy a mnohé další zdraví prospěšné látky.

Účinky

 • Med působí jako přírodní antibiotikum, a právě proto se vždy při nachlazení a chřipce doporučuje přidávat do čajů. Zároveň je častou součástí sirupů proti kašli, jelikož snižuje zahlenění a podporuje rychlejší uzdravení (recept na kašel: sníst polovinu až dvě čajové lžičky medu před spaním). Účinně bojuje s bakteriemi a posiluje celkovou obranyschopnost organismu. Pro tyto účinky se často užívá i preventivně.
 • Má též výborné detoxikační schopnosti. Dokáže očistit tělo od toxinů a volných radikálů.
 • Pomáhá nám i při stresových situacích, nervozitě nebo nespavosti, kdy se doporučuje užít 1 lžíci medu, medového piva či medového mléka. Organismus obdrží rychlou energetickou vzpruhu a nervový systém se následně zklidní. Pro uklidňující účinek medu se doporučuje brát 1 až 2 lžičky před spaním.
 • Med je přírodním zdrojem energie, proto se mu občas přezdívá „ideální běžecké palivo.“ Často se přidává do různých svačinek či nápojů sportovců.
 • Pro dobré zásobení buněk kyslíkem je potřeba hemoglobin (krevní barvivo v červených krvinkách). K jeho syntéze je však nutný přísun železa a mědi, přičemž oba prvky bývají v medu přítomné.

Jedna evropská studie se zaměřila na pozorování 6 dvojic dětí ze stejné rodiny, podobné konstituce i úrovně hemoglobinu. Jedno z dětí dostávalo k běžné potravě ještě mléko a med, druhé jen mléko. Výsledky ukázaly, že děti, které dostávaly navíc med, měly vyšší obsah hemoglobinu.

 • Může pomoci i při redukci nadbytečné váhy. Vědecký výzkum z Univerzity ve Wyomingu potvrdil potenciální schopnosti chutné pochoutky jako prevenci obezity.
 • Může pomoci při sezónních alergiích. Vědecká studie Univerzity v Malajsii z roku 2013 potvrdila výrazné zmírnění alergických symptomů. Výzkumu, který trval 8 měsíců, bylo podrobeno 40 pacientů, kteří užívali med v dávkách 1 g/kg hmotnosti denně.
 • Konzumace medu snižuje riziko vzniku diabetu a podporuje účinek léků při léčbě cukrovky.

Med a jeho účinkyVe snaze zjistit kvalitu medu pro lidskou výživu provedli američtí lékaři Schultz, Knott a kol. (1938) pokusy ve dvou věkových skupinách dětí (7 – 13 let a 2 – 6 měsíců). Podávali jim roztoky různých cukrů a sledovali jejich hladinu v krevním oběhu po 15, 30, 60, 90 a 120 minutách. Výsledky ukázaly, že med byl během prvních 15 minut absorbován nejrychleji ze všech testovaných cukrů s výjimkou glukózy. Med nezaplavil krevní oběh nadbytkem cukrů a jeho pokles byl pravidelný a pomalý až k výchozí hranici. To proto, že obsahuje kombinaci dvou cukrů – glukózy a fruktózy. Glukóza se vstřebává rychle a také rychleji mizí z oběhu, zatímco fruktóza se vstřebává poněkud pomaleji a udrží hladinu krevního cukru na vyšší úrovni. Med podle výzkumníků nezaplaví tělo také nadbytkem cukrů, s nímž by si neumělo poradit.

 • Tento přírodní produkt pomáhá i při trávicích obtížích. Doporučuje se užívat i během virového zánětu jater, žlučníku a poškození jaterní tkáně. V těchto případech je vhodné užívat 1 polévkovou lžíci medu 3x denně polévková lžíce.

Medová kúra proti zácpě:

Potřebujeme: 1 lžíci kvalitního medu, 3 dl vlažné vody, 1 lžíci lněného semene

Postup: Med zalijeme vlažnou vodou a počkáme, dokud se úplně nerozpustí. Potom tímto nápojem zalijeme 1 lžíci lněného semene. A vše následně vypijeme. Tuto proceduru provádíme po dobu deseti dní. Poté preventivně 1× týdně.

 • Chutná pochoutka obsahuje velké množství antioxidantů, takže existují předpoklady, že by mohla být účinná v prevenci a boji s rakovinou a srdečním onemocněním. Na tento fakt poukázal výzkum z Univerzity v Kalifornii, který trval 29 dní. 25 pacientům se podávaly 4 čajové lžičky medu, přičemž před a na konci výzkumu jim byly odebrány vzorky krve. Výsledkem experimentu bylo zvýšení hladiny antioxidantů v krvi.
 • Med je však úspěšný i při terapii kožních problémů, jako jsou vyrážky, rány, vředy, popáleniny, omrzliny, proleženiny a další. Pomáhá rychlejšímu hojení, působí antisepticky a zmírňuje otoky, stimuluje tvorbu nových tkání. To též potvrdily výzkumy Petra Charles Molana z Univerzity Waikato na Novém Zélandu.

Návod: na ránu naneseme tolik medu, aby byla celá přikrytá, vše pak zakryjeme gázou a zavážeme obvazem. Medový zábal měníme jednou denně a med z rány nijak neodstraňujeme. Tento postup opakujeme až do úplného vyhojení.

 • Med samozřejmě nachází své uplatnění i v kosmetice, jelikož pokožku vyživuje, zvláčňuje a rozjasňuje.

Kontraindikace

Med by neměl být podáván dětem do jednoho roku.

Může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Proto se před jeho konzumací doporučuje provést zkouška:

Vnitřní stranu předloktí si potřeme troškou medu a vše necháme třicet minut působit. Pokud se nám neobjeví žádná kožní reakce (zčervenání, pupínky, svědění), tak s největší pravděpodobností nejsme na med alergičtí.

Zdroje: pleva.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Akátový med