Hloh obecný a jeho využití

Rostlina je rozšířena především v mírném pásmu Evropy, Asie a Ameriky. V České republice dnes najdeme hned několik druhů hlohu, včetně těch hybridních. Většinou se vyskytuje jako keř nebo jako nízký strom v polostinných místech. Bílé až narůžovělé květy jsou známé svým nepříjemných zápachem.

O hlohu koluje řada legend, jedna z nich vypráví, že keř vyrostl z poutnické hole sv. Josefa.

Rostlina byla využíván nejspíš již v neolitu. Ve starověkých státech měla na sobě věnec z hlohu nevěsta, věřilo se totiž, že tak ochrání mladý pár. Kolovaly též pověry o jeho magických vlastnostech, kdy vysázene keře kolem domu měly ochranit jeho obyvatele. Používal se též v kuchyni a lidovém léčitelství, a to především na nemoci srdce. Anglický bylinář Nicholas Culpeper jej považoval za „jedinečný lék na kameny a neméně účinný přípravek na městnavé srdeční selhání.“Příprava čaje z hlohu

V lidovém léčitelství se nejčastěji využívají květy (flos), listy (folium), méně často plody (fructus). Pro léčebné účely se používá pouze divoce rostoucí keře, avšak ne podél silnic. Kůra by se měla sbírat na jaře a používá se čerstvá nebo sušená. Drobné červené plody (hložinky) se sbírají na podzim, zatímco květy ještě jako poupata.

Plody hlohu jsou bohaté na řadu vitamínů a minerálů. Obsahují provitamín A, vitamíny C, E, K, železo, vápník, hořčík. Obsahují přírodní sacharidy, takže se často využívají diabetiky. Při zmražení množství prospěšných látek výrazně klesá.

Hloh účinky

  • Podporuje normalizaci krevního tlaku a má kladný vliv na srdce. Ovlivňuje zlepšení prokrvení, průchodnost cév. Používá se jako podpůrných prostředek při arytmiích, srdečním bušení, nemocech srdce, angíně pectoris, srdeční neuróze. Používá se při léčbě následků po infarktu myokardu a v prevenci ischemické choroby srdeční. V Německu hloh předepisuje i tradiční západní medicína. Přičemž existuje hned několik vědeckých výzkumů, které potvrzují jeho kladný vliv na lidský organismus.

Němečtí vědci provedli 3 664 lidem s městnavým srdečním selháním testy na výkonnost srdce. Pak bylo všem účastníkům výzkumu uloženo užívat hloh (jedna 300miligramová tableta standardizovaná tak, aby obsahovala 2,2 procenta flavonoidů, užívaná 3krát denně). Po dvou měsících byl test zopakován. Jejich srdeční výkon se statisticky významně zlepšil, a to přibližně stejně tak, jak by se dalo očekávat v případě užívání klasických léků. Navíc poklesl průměrný počet výskytů palpitací ze 40 na 18 procent. Otoky nohou se snížily o 37 procent. A tělesná výkonnost měřená na stabilně upevněném jízdním kole se zvýšila o 15 procent.

V jiné studii němečtí výzkumníci podali 136 lidem s městnavým srdečním selháním buď placebo, nebo 80 miligramů hlohu dvakrát denně. Po 8 měsících se zdravotní stav lidí užívajících placebo zhoršil, zatímco u lidí užívajících hloh se výrazně zlepšil.

  • Má uklidňující účinky na nervovou soustavu. Používá se při předrážděnosti, nespavosti, migrénách. V lidovém léčitelství se radí, že ti, kteří mají potíže s usínáním, by měli vypít před spaním šálek hlohového čaje s medem. Takový čaj pomáhá i při celkové únavě, nedostatku energie, závratích, dušnosti, pocitech strachu a nervozity. Příznivě působí zejména při dlouhodobém užívání.
  • Hloh má též kladný vliv na trávicí systém, podporuje zažívání. Často se užívá při gastritidě, meteorismu.
  • Podporuje imunitní systém a slouží jako prevence mnohých nemocí včetně těch nejobávanějších.
  • Kladně ovlivňuje hormonální pozadí. Často se doporučuje ženám v období klimakteria. Využívá se i pro zmírnění menstruačních potíží.
  • Podává se též při otocích (srdeční i ledvinový původ).
  • Má význam i v kosmetickém odvětví – má kladný tonizující efekt na pokožku. Navrací ji svěžest a mladistvý vzhled.

Důležité je, že hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až po několika týdnech, někdy až po měsících, během nichž se musí užívat pravidelně. Ovšem jeho účinky jsou pak trvalé. Rostlina se často užívá preventivně.

Jak jej tudíž užívat?

Hloh můžeme využívat buď samostaně, nebo jej lze přidat do bylinných čajových směsí. Čaj má nahořklou chuť, kterou lze zmírnit doslazením medu. I kombinováním hlohu s jinými bylinami lze vylepšit celkovou chuť (např. máta, meduňka, nebo řebříček). Obvyklou dávkou čaje jsou 3 šálky denně. Jednotlivou dávku plodů představují asi 2 g.

Příprava čaje z hlohu

Hlohová tinktura

Jedna čajová lžička květů hlohu se přelije šálkem vařící vody a nechá se 5 minut přikryté stát. Přecedí a pije se vždy jeden šálek před jídlem a před spaním. Můžeme též přelít několik plodů hlohu 1 l vařící vody a nechat je na noc v termosce. Následující den pijeme 3 denně před jídlem.

Hlohová tinktura

Nejpraktičtější a asi i nejrychlejší použití hlohu je ve formě hlohové tinktury. Bylinné kapky lze použít i zevně k masírování bolavých míst u zánětu svalů, dále při revmatismu a jiných bolestech.

Čerstvou drogu (květ a mladé listy) nadrobno nakrájíme, zlehka nasypeme do vhodné láhve s dobrým uzávěrem a zalijeme čistým lihem nebo pálenkou (například vodka, žitná) tak, aby byla bylinka potopená. Necháme asi dva týdny vylouhovat na tmavém místě, občas dobře protřeseme. Tinkturu užíváme třikrát denně v množství 20-25 kapek v polovině sklenky vody. Používáme ji dlouhodobě, ale dávkování nepřekračujeme.

Kontraindikace

Určitě by se nemělo překračovat dávkování. Někteří lidé však mohou mít nepříjemné pocity při užívání hlohu před jídlem, v dané situaci se jej proto doporučuje užívat 2-3 hodiny po jídle. Také se nedoporučuje hned pít studenou vodu. Užívání hlohu dětmi, kojícími nebo těhotnými ženami by mělo být nejdříve konzultováno s odborníkem. To platí i pro lidi s těžšími nemocemi.

Zdroje: Jiří Janča Josef A. Zentrich. Herbář léčivých rostlin. II díl, bylinkyprovsechny.cz, chi.cz

Zmíněné produkty:

Hloh

Hlohové kapky (Hloh)