YUCCA aneb přírodní čistič organismu

Yucca schidigera

Yucca je rod rostlin původem z Ameriky a čítá cca 30 druhů, přičemž velmi známým pro své účinky je právě Yucca shigidera. Je to pouštní stálezelená rostlina, která vzhledem připomíná palmu a může dorůstat do výšky až 5 metrů. Má charakteristické mečovité listy, které vyrůstají ze silného kmenu, a kvete charakteristickými voňavými bílými květy. Nejčastěji se používá jako technická rostlina, ale dnes se již čím dál tím více využívá i pro své významné účinky na naše zdraví.

Yucca účinkyPůvodní obyvatelé Ameriky ji užívali prakticky ve všech odvětvích. Syrové i vařené květy či plody se figurovaly v kuchyni, z listů se pletly košíky a vyráběly se z nich mýdlo a šampon, z vláken se tkaly sandály, tkaniny, provazy a lana, kořen se používal při řešení nejrůznějších zdravotních neduhů. Rostlinu nazývali „Stromem života“ nebo též „Zlatou yuccou,“ přičemž zajímavé na tom je to, že se tyto kmeny dožívaly vyššího věku s porovnáním s jinými, které yuccu nekonzumovaly.

Evropané se o této rostlině dozvěděli až kolem 16. století. Dnes se s oblibou používá v nejrůznějších jídlech, může se vařit, smažit či užívat spolu s příměsemi. Chutí připomíná brambory. Přidává se i do některých osvěžovačů vzduchů.

Yucca účinky

Rostlina obsahuje enzymy, antioxidanty, saponiny a další. Nejčastěji se z ní využívá kořen (Radix yuccae), jelikož právě v něm je obsaženo nejvíce účinných látek. Z něj se pak vyrábí prášek, kapsle, tablety nebo tobolky.

  • Yucca má mimořádné čistící schopnosti, a to hlavně díky obsaženým saponinům. Vyplavuje z těla škodlivé a toxické látky, patologické usazeniny.
  • Má protizánětlivé účinky a podporuje přirozenou obranyschopnost.
  • Zmírňuje pocity únavy a dodává energii.
  • Odstraňuje přebytek kyseliny močové a mléčné. Používá se při svalové únavě a bolestech. Je vhodná při revmatických potížích, zánětech kloubů, dně.
  • Doporučuje se na choroby střev, například na Crohnovu nemoc, proktokolitidu či ulcerózní kolitidu. Podílí se na obnově střevní mikroflóry. Výrazně podporuje játra a žlučník a zrychluje látkovou výměnu.
  • Čistí krev, reguluje hladinu krevního cukru a špatného cholesterolu (LDL).
  • Podporuje filtrační funkci ledvin.
  • Urychluje hojení ran a čistí pokožku (využívá se na ekzémy a akné). Proto je častou součástí kosmetických přípravků.

Užívání

Při kůře je potřeba počítat s tím, že se v prvních dnech užívání může zdravotní stav zhoršit (mohou se např. projevit potíže, které jsme dříve měli). Jedná se o fyziologickou reakci organismu na čištění nashromážděných škodlivin.

Je vhodné yuccu užívat na lačno cca 30 min před jídlem. Během kůry je nutné přijímat dostatek vody nebo čistících čajů, například pampeliškového, vřesového nebo čaje ze rdesna ptačího, aby se škodliviny mohly snadněji rozpouštět a vyplavovat.

Minimální doba užívání by měla být 4 týdny. Průměrná doba kůry činí 6-10 týdnů a postačí na důkladnou detoxikaci v drtivé většině případů. U yuccy se však nedoporučuje dlouhodobé užívání, takže by se zde nemělo aplikovat heslo „čím více a déle, tím lépe“, protože to obvykle nebývá pravda. Proto se většinou doporučuje maximální doba užívání půl roku nepřetržitě.

Kontraindikace

Rostlina se považuje za bezpečnou, ale i přesto se nedoporučuje překračovat doporučené dávkování. Vždy je nutná konzultace s lékařem, pokud máte v těle implantát nebo transplantované tkáně. Zároveň je vhodná konzultace před užíváním při užívání léků na ředění krve. Jelikož nebyly provedeny dostačující vědecké výzkumy, neměla by se yucca podávat dětem do 3 let a těhotným a kojícím ženám.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiři Jača, Josef A. Zentrich, vitaminybezcenzury.cz

Zmíněn produkty:

Yucca – pro celkové čištění organismu