Dýňový olej a jeho účinky

Dýňový olej byl po dlouhou dobu nazýván zeleným pokladem, ale proč? Co je na něm tak výjimečného?

Olej se samozřejmě vyrábí lisováním za studena ze semen tykve, přičemž nejčastěji se jedná o olej ze semen tykve olejné (Cucurbita pepo var. oleifera). Občas lze též narazit na olej z tykve velkoplodé (Cucurbita maxima). Tykev olejná vzniká spontánní mutací tykve obecné (Cucurbita pepo), ovšem na rozdíl od ní jsou její semena bezslupkatá. O zušlechtění této rostliny se zasloužil vídeňský profesor Erich Čermák, který měl mimochodem české kořeny.

Dýňový olej a jeho účinkyMetoda výroby oleje zaručuje to, že se v něm zachovávají zdraví prospěšné látky, kterými doslova překypuje. Obsahuje totiž sacharidy, minerální látky (zinek, hořčík, železo, vápník či fosfor), vlákninu, vitamíny (vitamíny E, vitamíny skupiny B, A a D), nenasycené mastné kyseliny, významné aminokyseliny (např. tryptofan, který je pomocníkem při špatné náladě či poruchách spánku), významné antioxidanty a další účinné látky. Společně se podílejí na jeho účincích na naše zdraví, o kterých se však již vědělo v dávných dobách.

Hojně jej užívali již Mayové a Aztékové, kteří jej přidávali nejen do jídel, ale používali jej při řešení zdravotních potíží. Později pronikl olej i do Evropy a v roce 1773 císařovna Marie Terezie přikázala, aby byl prodáván i v lékárnách.

Účinky

 • Má významné antioxidační a protizánětlivé účinky. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.
 • Pozitivně ovlivňuje trávení a metabolismus.

Výsledky vědecké studie z roku 2015, která nahradila jiné oleje olejem z dýňových semen ve stravě lidí trpících nealkoholickým onemocněním jater a aterosklerózou, poukázaly na zlepšení stavu pacientů a snížení symptomů.

 • Obsažené látky v oleji podporují zdraví srdce a mohou sloužit i jako prevence srdečních onemocnění. Při některých výzkumech se již prokázalo, že snižuje špatný LDL cholesterol a zároveň snižuje i krevní tlak.
 • Olej z tykve je vhodný i při diabetu.
 • Podporuje zdraví prostaty a často se doporučuje jako prevence. Při pravidelném vnitřním užívání může dokonce podpořit normalizaci velikosti prostaty, zejména v případě benigní hyperplasii prostaty.

Vědecký výzkum z roku 2009 sledoval 47 pacientů s benigní hyperplasií prostaty po dobu 12 měsíců, kdy jim byl podáván dýňový olej (320 mg/denně). Výsledkem bylo výrazné zlepšení symptomů tohoto onemocnění včetně potíží s častým močením.

 • Výzkum z roku 2011 poukázal na výrazné zmírnění nežádoucích symptomů menopauzy (návaly, bolesti kloubů a hlavy, poruchy spánku atd.) a zároveň poukázal na zvýšení hladiny HDL cholesterolu (neboli „dobrého“ cholesterolu), který je důležitý pro naše zdraví.
 • U dýňového oleje byl obecně zaznamenán pozitivní vliv na zdraví močové soustavy.

Japonský výzkum z roku 2014 zaznamenal významné zlepšení symptomů u pacientů trpících močovými poruchami včetně hyperaktivního močového měchýře a nočního pomočování. Současně je olej účinný i při problémech s ledvinovými kameny.

Odborný časopis American Journal of Clinical Nutrition publikoval studii o schopnosti dýňových semínek a tedy i dýňového oleje zabránit šťavelanu vápenatému vytvářet ledvinové kameny.

 • Příznivě působí na pleť, podporuje zdraví nehtů, růst vlasů.

Během jednoho korejského výzkumu z roku 2014 podávali kontrolní skupině mužů po dobu 24 týdnů denně dýňový olej v objemu 400 mg. Výsledkem bylo zvýšení hustoty vlasů.

 • Zlepšuje náladu, podporuje paměť, zdravý spánek a pomáhá při nervozitě.

Výsledky výzkumu publikované v britském odborném časopise poukázaly na výrazné zlepšení symptomů deprese u dětí, které užívaly dýňový olej.

 • Některé vědecké výzkumy přišly k závěru, že dýňový olej se může podílet na snižování rizika rakoviny. Zároveň může podpořit pacienty s rakovinou, kdy podporuje zmírnění vedlejších účinků klasické terapie.
 • Dýňový olej lze též použít jako masážní prostředek. Výborně se osvědčil především u dětí při bolestech bříška.

Jak jej nejlépe užívat?

Vždy se doporučuje konzumovat za studena lisovaný olej, u kterého se zachovalo nejvíce účinných látek.

Přidává se do jídel studené kuchyně nebo do již hotových pokrmů. Můžeme jej též užívat po lžičkách – nejlépe nalačno a poté zapít. Jako prevence se většinou užívá 2 kávové lžičky denně, v případě potíží to jsou 2 polévkové lžíce denně.

Zevně se často aplikuje ve formě masáží, nebo je můžeme použít jako obklad či masku.

Recept na pleťovou masku: 1 až 2 polévkové lžíce oleje smícháme s kyselou smetanou v poměru 1:1. Masku nanášíme na obličej, krk i dekolt a necháme působit cca 20-30 minut. Následně smyjeme vlažnou vodou.

Nežádoucí účinky

Doposud nebyly u dýňového oleje zaznamenány žádné nežádoucí účinky, ovšem abychom získaly maximální užitek při jeho užívání, doporučujeme nepřekračovat doporučené dávkování.

Zdroje: zdraviakrasa.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Dýňový olej za studena lisovaný