Paprika sladká

27.00

Sladká paprika je vhodná do guláše, masových pokrmů, omáček, salátů, polévek, zeleninových směsí. Používá se na gril.
Skladem

Kategorie: Štítek:

Paprika sladká ASTA 200 50 g

Sladká paprika je vhodná do guláše, masových pokrmů, omáček, salátů, polévek, zeleninových směsí. Používá se na gril. Dodá jídlu krásnou barvu a vynikající chuť.

Použitá část rostliny: sušená dužnina papriky seté (papriky roční) s malým množstvím semen

Za svou barvu vděčí mletá paprika skupině barviv, které se řadí mezi karotenoidy. Jedná se o kapsanthin, kapsorubin, zeaxanthin a kryptoxantin. Barva těchto látek se pohybuje od žluté přes oranžovou až po červenou a vzhled mleté papriky závisí právě na jejich zastoupení. Papriková barviva jsou choulostivá na zahřívání. Papriku proto nepřidávejte do rozpáleného oleje – zhořkla by a zhnědla. Čím kvalitnější paprika je, tím snadněji se spálí.

Co znamená označení ASTA?

ASTA (Americká asociace obchodu s kořením (American Spice Trade Association)) vyjadřuje takzvanou extraktivní barvivost, tedy kolik barviva se z papriky uvolní do oleje. Koření se nechá vyluhovat v acetonu a pak se spektrofotometricky změří barva získaného výluhu. Výsledky se pohybují na stupnici od 30 do 180. Platí, že čím je číslo vyšší, tím jsou barvicí schopnosti koření lepší a spolu s tím stoupá i jeho cena.

Velký vliv na hodnotu ASTA má použitá odrůda papriky a podmínky v průběhu pěstování. Uvádí se, že nejvyšší hodnota ASTA může být kolem 200, ale je zapotřebí vhodný druh papriky, ideální podmínky během celé pěstitelské sezóny a šetrný způsob zpracování.

Původní domovinou papriky je Střední Amerika. Ve Španělsku se jí přezdívalo „španělský pepř“, poté se rozšířila i do dalších koutů světa. V 16. století se začala pěstovat dokonce i na Moravě.

Země původu: Španělsko

Koření je bez glutamanu sodného.

Skladování: suché místo při teplotě nižší než 25°C

Obrázek je ilustrační. Vzhled výrobku se může mírně lišit dle konkrétní šarže.

Hmotnost50 g
Vzhled a barva:

sypká bez hrudek, sytě červená barva

Vůně a chuť:

aromatická vůně, lehce nahořklá chuť

Dodavatel

Profikoření

Novinky: