Řepkový olej a zdraví
Řepkový olej patří mezi ty nejvíce diskutované oleje vůbec. O tom, zda má na náš organismus pozitivní či negativní vliv se přou odborníci po celém světě. Někdo o něm říká, že je nad zlato, jiní jej zase odsuzují. Pravda bude však jako obvykle někde uprostřed…
Získává se ze semen řepky olejné, která se především vyskytuje v mírném pásmu. První zmínky o ní na českém území spadají do období 8. až 10. století. Ve středověku přerostlo její původní uplatnění jako zeleniny do oblasti výroby olejů na svícení a mazání nebo pro mydlářství. Dnes se využívá v odvětví potravinářské, chemickém, ale farmaceutickém. Používá se jako ingredience v mnoha potravinových výrobcích, jako je margarín a majonéza, salátové dresinky, vyrábí se řepkový med. Vyrábí ze z ní i hydraulické a mazací oleje, ale třeba i bionafta.
Spory o prospěšnosti řepkového oleje započaly již před mnoha lety a trvají dodnes. Hlavním kamenem úrazu byla zdraví nebezpečná kyselina eruková, kterou olej obsahuje. V 70. letech minulého století se úspěšným šlechtěním podařilo vytvořit odrůdy, které mají zmenšený obsah této látky. Dalším problémem byl proces samotné výroby oleje, kdy se například po odstranění charakteristického zápachu používají chemikálie.
Oleje lisované za studena se obecně považují za zdravější. Zachovají si totiž více cenných látek a při jejich zpracování je minimalizováno použití chemikálií. Ovšem i tak se konzumace oleje nedoporučuje přehánět a spíše se hodí do studené kuchyně např. do salátů.
Účinky
Mezi odborníky převládá názor, že řepkový olej je významný z hlediska skladby mastných kyselin a jejich vzájemného poměru. Obsahuje totiž nižší podíl nezdravých nasycených mastných kyselin (tzv. SAFA) a vyšší podíl zdraví prospěšných více nenasycených mastných kyselin (tzv. PUFA). Má výhodnější poměr mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami – obsahuje méně „více nenasycených“ mastných kyselin skupiny omega-6 a má naopak větší obsah „více nenasycených“ mastných kyselin omega-3, zastoupených zejména kyselinou alfa-linolenovou. Dodává tělu pozitivní mastné kyseliny, mezi které patří například kyselina olejová. To vše ovšem platí v případě, dostává-li se do těla v přiměřeném množství!
- V tom případě se může podílet na udržování hladiny cholesterolu v přiměřené rovnováze, na zdraví cév a tím i na ochraně našeho organismu před nejrůznějšími nemocemi.
- Bylo zaznamenáno příznivé působení na imunitu organismu a metabolismus.
- Podporuje kvalitu kůže.
Hlavní na závěr
Vždy se doporučuje pamatovat na zlaté doporučení „vše s mírou“!
Zdroje: pruvodcevyzivou.cz, olejnadzlato.cz