Psyllium účinky

Jitrocel indický (Psyllium účinky)Psyllium v posledních letech nabírá na popularitě nejen mezi zastánci zdravé výživy. Ale co to vlastně je a jaké má vůbec účinky?

Psyllium jsou semena jitrocele indického (Plantago ovata), který původně pochází ze Západní Asie, respektive z Indie. Dnes se již pěstuje i v jiných lokalitách. Na jedné rostlině se může nacházet až 15 000 gelem pokrytých a blechu připomínajících semen. Mimochodem to se odrazilo i v názvu, jelikož „psylla“ se doslova překládá jako blecha.

Semena obsahují rozpustnou vlákninu, bílkoviny, lipidy, aukubin a steroly. Využívají se pro zahuštění zmrzlin a zákusků, nápojů, omáček a polévek. Má velký význam v ájurvédě a čínské medicíně, využívá se i ve farmaceutickém průmyslu a lidovém léčitelství.

Účinky

  • Díky vysokému obsahu vlákniny je psyllium ideální pro čištění střeva.

Po styku s vodou totiž nabobtná a vytváří hustý viskózní gel. Zvýšení objemu zprostředkuje pocit nasycenosti, což ocení i ti, kteří chtějí hubnout. Ve střevech gel při svém průchodu podporuje peristaltiku a dochází k přirozenému pročištění. Je vhodný jak při zácpě, tak i při průjmech. Jelikož kvašení vlákniny obsažené v psylliu je pomalejší než fermentace ostatních druhů vlákniny, nedochází ke vzniku nepříjemných projevů v podobě plynatosti a nadýmání.

Užívání psyllia po dobu 4 měsíců dokonce pomohlo pacientům s ulcerózní kolitidou zmírnit zažívací potíže. Navíc, v kombinaci s probiotiky, může velmi účinně pomáhat při ulcerózní kolitidě a Crohnově chorobě.

U psyllia jsou prokázané též probiotické účinky, podporuje přirozenou střevní mikroflóru.

  • Příznivě ovlivňuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a je vhodný při glukózové intoleranci.

V jedné studii z roku 2004 bylo 56 mužům s diabetem II. typu podáváno 5,1 g psyllia 2x denně po dobu 8 týdnů, přičemž závěrem bylo zlepšení glykémie a též zvýšení HLD cholesterolu a snížení LDL cholesterolu (1).

Podle výsledků klinických studií se zdá, že pozitivní vliv na snížení hladiny cukru v krvi se projeví při užívání minimálně 10,2 g psyllia denně.

Ve studii z roku 1988 bylo potvrzeno snížení hladiny LDL (špatného) cholesterolu u mužů po užívání psyllia 3x denně v průběhu 8 týdnů. Každý z mužů se v průběhu dne přidržoval své obvyklé stravy (2).

  • Jak již bylo zmíněno psyllium podporuje zvyšování hladiny HDL (hodného) cholesterolu v krvi a snižování LDL (špatného) cholesterolu v krvi.
  • Napomáhá snižování hladiny triglyceridů v krvi, což může přispívat ke snížení krevního tlaku a zmírnění rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Psyllium účinky

Výzkum publikovaný v European Journal of Clinical Nutrition z roku 2002 potvrdil, že užívání 14 gramů psyllia denně po dobu šesti týdnů, vede nejen ke snížení hladiny triglyceridů v krvi, ale i ke snížení risku kardiovaskulárního onemocnění (3).

Italský výzkum sledoval 141 pacientů s vysokým tlakem a nadváhou, kteří po dobu 6 měsíců užívali každý den 7 g psyllia (3,5 g 2x denně před velkým jídlem). Ve výsledku došlo ke zmenšení jak systolického, tak i diastolického tlaku a zároveň ke zmenšení BMI indexu  (4).

  • Je velmi vhodné při hemoroidech.

Formy

Psyllium se většinou vyskytuje ve formě prášku, kapslí či tablet, granulí. Bývá již součástí cereálií a pečiva. Je také hlavní účinnou látkou v řadě přírodních přípravků na zácpu.

Pro pročištění střeva by se mělo nejlépe užívat ráno nalačno – alespoň 30 minut před jídlem (jednu až dvě čajové lžičky), případně i večer. Musí se vždy zapít vodou, přičemž při tužší stolici zapíjíme důkladněji, při řidší stolici, zapíjíme psyllium méně. Pokud užíváme nějaké léky, tak je vhodné dělat odstup alespoň 2 – 3 hodiny.

Pro projevení účinků na hladinu cukru v krvi jej můžeme užívat spolu s jídlem nebo těsně před tím. Jelikož je neutrální chuti, můžeme jej přidávat také do jogurtu, polévek apod.

Dávkování

Je potřeba mít na paměti, že u psyllia neplatí „čím více, tím lépe“. Většina odborníků se shoduje, že by dávkování mělo být v rozmezí 3 – 20,4 gramů denně. Přičemž většinou se doporučuje začínat u menších dávek. Vždy je vhodné dodržovat pokyny pro dávkování uvedené na obalu přípravku či doporučené odborníkem.

O užívání psyllia je vhodné se poradit s odborníkem při akutních onemocněních trávicí soustavy.

Zdroje: cs.medlicker.com, bioporadce.cz

Zmíněné produkty:

Psyllium

Psyllium s probiotiky