Matcha čaj a zdraví

Matcha čaj a zdravíPrakticky všichni jste již určitě alespoň někdy zaslechli slovo matcha. Ano, v posledních letech se jedná o doslova trend a my se dnes zkusíme podívat na nějaká fakta.

 1. Matcha je 100% zelený práškový čaj.
 2. Neobvyklý název se doslova překládá jako práškový nebo mletý čaj.
 3. Cca 4 týdny před sklizní se pole s čajovníkem úplně zastíní a nedostatek světla rostlina kompenzuje intenzivnější produkcí chlorofylu.
 4. Po sklizni vybrané čajové lístky neprochází procesem fermentace a jsou rozemlety žulovými mlecími kameny na velmi jemný prášek.
 5. Čaj se vyznačuje charakteristickou chutí a vůní.
 6. Když pijeme čaj matcha, tak konzumujeme celý list čajovníku, nikoliv jen výluh ze sušených listů jako v běžném čaji.
 7. Za pravlast čaje se považuje Čína, odkud se rozšířil i do Japonska. Dnes je vyhlášenou oblastí pěstování čaje Nishio v Japonsku.
 8. Matcha slouží jako surovina pro výrobu zmrzliny, palačinek, latté, čokolády, smoothies, koktejlů a dalších jídel a nápojů.
 9. Popularita tohoto čaje se nezrodila ze dne na den, ba naopak je velmi dobře známo, že se již delší dobu využívá v buddhistických chrámech a oblíbili si jej i japonští samurajové. Ti jej využívali jak při odpočinku, tak i krátce před bojem, jelikož jim dodával dostatek energie pro větší výkon.
 10. Čaj matcha obsahuje vitamíny a minerály, vlákninu, antioxidanty, kofein, L-theanin a další látky.

Matcha čaj účinky

 1. Matcha čaj účinkyMatcha čaj je bohatý na katechiny, které mají významnou antioxidační aktivitu. Některé vědecké studie dokonce prokázaly, že jejich množství je mnohem vyšší než v jiných druzích zelených čajů. Antioxidanty chrání organismus před vznikem volných radikálů, které poškozují buňky a mohou přispívat ke vzniku závažných onemocnění.
 2. Podporuje metabolismus a často se doporučuje jako doplněk nejrůznějších diet.
 3. Čaj má příznivý vliv na játra a detoxikaci.
 4. Zároveň pozitivně ovlivňuje cévy.
 5. Tento druh čaje se často doporučuje jako alternativa kávy, jelikož se jeho účinky považují za déletrvající. Člověk se cítí více pohodově, uvolněně, bděle. Často se doporučuje se užívat především před náročnou schůzkou, zkouškou, tréninkem – ať už se jedná o fyzickou či psychickou aktivitu.
 6. Hned několik vědeckých výzkumů potvrdilo zlepšení koncentrace, rychlosti reakce a paměti po konzumaci prášku matcha.

Pár slov o dávkování a přípravě…

Doporučená denní dávka u dospělého člověka je 1-2 šálky čaje denně.

Matcha čaj příprava: Ohřátou vodu zalijeme matcha prášek a pořádně rozmícháme.

Kontraindikace

Matcha čaj se nedoporučuje pít na lačný žaludek. Je nutná konzultace s odborníkem při užívání v době těhotenství a kojení.

Zdroje: www.matchatea.cz, www.matchacaj.cz
ncbi.nlm.nih.gov