Káva a její vliv na zdraví

Káva a zdraví (účinky kávy)Káva bezesporu patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě a řadí mezi ty nejprodávanější komodity vůbec. V průběhu staletí se jí říkalo různě. Dnešní název pochází z dánského slova „koffie.“ Jedním z nejstarších názvů bylo arabské slovo „qahwah“, kterým se dříve označoval druh vína.

Kávová zrna rostou na kávovníku, jehož původní domovinou je africký kontinent, konkrétně oblast Kaffa v Etiopii, kde i dnes roste divoce. Odtud se káva dostala na Arabský poloostrov, odkud se nějakou dobu nesměla vyvážet. Nakonec se však o její rozšíření postarali Holanďané, kteří ji tajně vyvezli. V současnosti se kávovníky pěstují po celém světě, všude tam, kde je dostatek vláhy, slunce a správné péče (musí se přihnojovat, prořezávat, chránit apod.). Finální chuť kávy ovlivňuje řada faktorů včetně odrůdy, způsobu zpracování a skladování kávových zrn, ale i výšky, ve které se rostlina pěstuje. Vyšší nadmořské výšky poskytují jemnější chuť s nižším obsahem kofeinu.

I přes velkou oblibu se i kávě nevyhnula řada omezení a v minulosti byla v některých zemích dokonce zakázána. Většinou se jednalo o politické, náboženské či sociální názory, které neměly s reálným účinkem tohoto nápoje nic společného. V Itálii se například jednu dobu věřilo, že se jedná o satanský nápoj, jelikož člověka povzbuzuje. Jakmile však sám papež Klement VIII kávu ochutnal, hned si ji oblíbil a zákaz upadl v zapomnění. Ve Švédsku se pokoušeli o zákaz kávy v období 1756 až 1817 celkem 5x, naštěstí to pokaždé dopadlo neúspěšně. Velká Británie zažila zákaz kávy v období vlády Charlese II, kterému se nelíbilo, že se v kavárnách stýkají lidé, aby řešili politiku, vědu a náboženství. Dnes si již naštěstí můžeme kávu dopřát prakticky všude na světě.

Další zajímavá fakta:

  • V Konstantinopolu jednu dobu existoval zákon, který umožňoval ženám požádat o rozvod, pakliže jim manžel nezajistil dostatek kávy.
  • Kofein, který vznikne při výrobě bezkofeinové kávy, se dodává firmám jako je Coca-Cola.
  • Za největšího producenta kávy se považuje Brazílie.
  • Mezi známé milovníky kávy například patřil Voltaire, který přisuzoval mnohé své názory právě častému pití kávy. Kávu též miloval Johann Sebastian Bach, který jí dokonce zasvětil své dílo Kávová kantáta, či Ludwig van Beethoven, který zase dbal na to, aby každý šálek byl připraven právě z 60 kávových zrn.
  • Nejvíce kávy se paradoxně vypije ve Finsku.
  • Mezi nejznámější druhy kávy se řadí Arabica a Robusta, přičemž první se považuje za kvalitnější a dražší volbu. Právě kvůli snížení výsledné ceny se tyto dva druhy spojují do tzv. blend neboli směsí.
  • Maximální koncentrace kofeinu v krvi nastává cca 30–45 minut od vypití kávy.

Když se mluví o kávě, tak se prakticky vždy logicky zmiňuje kofein. Ovšem kromě něj produkt obsahuje i další významné látky např. organické kyseliny, minerály apod.

Účinky kávy do velké míry závisí na způsobu přípravy, kvalitě a množství vypité kávy. Nejlepší účinky na lidský organismus má klasická černá káva typu 100% Arabica nejlépe bez dochucovadel, tedy bez cukru a smetany. Případně se cukr doporučuje nahradit zdravějšími sladidly např. stévií či medem.

Účinky

  • Kofein samozřejmě kávě propůjčuje povzbudivé účinky, podporuje vitalitu, zlepšuje soustředění, pomáhá překonávat únavu a stimuluje paměť (1). Rovněž přispívá ke zlepšení nálady (2).

Harvardská studie z roku 2011 dokonce mluví o spojitosti pití kávy se snížením rizika deprese (3). Jiný výzkum poukázal na to, že jedinci, kteří pravidelně pili kávu, byli méně náchylní k sebevraždě (4).

  • Zrychluje metabolismus (5) a podporuje optimální váhu.
  • Jedná se o antioxidant, takže chrání buňky před poškozením. Vědecké výzkumy poukazují na to, že množství antioxidantů je v kávě dokonce vyšší než v některých známých potravinách (6).
  • Existují předpoklady, že káva může fungovat jako určitá forma prevence některých onemocnění. Vědecké výzkumy poukázaly na spojitost pravidelného pití kávy se snížením rizika vzniku: rakoviny jater a střev (7, 8), mrtvice (9),  Alzheimerové (10) a Parkinsonové choroby (11), diabetu (12, 13).
  • Přispívá k ochraně jater (14)
  • Je určitě nutné zmínit, že káva zvyšuje krevní tlak, dle výzkumů však zvýšení není velké a obvykle odezní s odbouráním kofeinu v organismu (15).
  • Káva má močopudný účinek.

Nežádoucí účinky

Jak to již bývá zvykem, tak i u kávy doporučujeme držet se zlatého pravidla vše s mírou.

Není vhodná pro těhotné a kojící ženy, malé děti. Nedoporučuje se při žaludečních vředech, řídnutí kostí, vysokém krevním tlaku a poruchách spánku. Doposud nebylo vědecky prokázáno, že si na kofeinu lze vypěstovat závislost.

Zdroje: irozhlas.cz, Wikipedie, healthline.com

Zmíněné produkty:

Brazilská káva

Kolumbijská káva