Bylinky na odvodnění organismu

Bylinky na odvodnění organismuChorobné zadržování vody v těle se především projevuje otoky (edémy) kotníků, chodidel, lýtek či rukou. Vždy se samozřejmě doporučuje poznat prapůvodní příčinu tohoto stavu, přičemž jí může být slabý výkon srdce, ledvin i jater nebo narušení lymfatické či hormonální soustavy.

Prakticky vždy musíme okamžitě správně reagovat, což znamená v první řadě podporovat odtok tkáňových tekutin tím, že místo postižené otokem, ale především končetiny, dáváme vždy nahoru. Jinak dále zajišťujeme:

Jde-li o menší otoky srdečního původu, postačí následující prostředek: 100 g cibule, 100 g medu a 600 ml bílého vína, cibuli pomeleme a vzniklou šťávu smícháme s medem a vínem, dobře promícháme, po několika dnech protlačíme přes kovové sítko a dáme do uzavíratelné nádoby. Uschováme v suchu a užíváme 4krát denně 1 polévkovou lžíci.

Jde-li o otoky ledvinového původu, podpoříme činnost ledvin ledvinovým čajem.

Při lymfatických otocích nám poslouží směs z 1 vrchovaté čajové lžičky pampeliškových listů, 1 čajové lžičky šalvěje a 1 sporýše lékařského, jež přelijeme velkým šálkem vařící vody a necháme přikryté 10 minut vyluhovat. Vše přecedíme a pijeme denně 2 šálky.

Nemáme-li jistotu, volíme čaj následujícího složení: nať celíku zlatobýlu 40 g, nať turanu kanadského 20 g, nať svízele syřišťového 20 g, březový list 10 g, oddenek pýru 10 g. Čaj podáváme formou nálevu, a to 4x denně 250 ml. Směs rychle vypijeme před jídlem.

U otoků nejasného původu se doporučuje dlouhodobé podávání vřesového čaje. Ten podporuje činnost ledvin, působí jako mírné kardiotonikum a částečně pomáhá i funkci lymfatického systému.

Bylinky na odvodnění:

Bříza bělokorá se zejména doporučuje při otocích a přebytku vody způsobených potížemi ledvin. Březový list působí na tento orgán intenzivně, ale z hlediska funkce velmi mírně a nenásilně, bez vedlejších účinků.

Jedna polévková lžíce čerstvých, mírně pomačkaných listů se přelije sklenicí vařící vody, přikryje a nechá 10 minut vyluhovat. Pijí se 3 dávky denně, vždy mezi jídly, aby se ledviny zatěžovaly co nejméně. Zároveň se doporučuje do koupelí na odvodnění.

Bylinky na odvodněníPetržel je obecně nedoceněná bylinka. Je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů a má silné diuretické účinky. Proto je vhodná ve formě čaje, ale použít ji můžete i v syrové podobě například v zeleninových salátech. Používá se především petrželová nať, ale lze též použít semeno nebo nastrouhaný kořen. Podobné účinky jako petržel má také libeček.

Divizna působí močopudně. Naklepané listy, potřené teplým olejem, působí stejně jako listy devětsilu – jako obklady na otoky, vředy apod.

Pampeliška (smetánka lékařská) podporuje látkovou výměnu. Je značně močopudná a má odvodňovací účinky. Její podávání je namístě při poruchách ledvin a močových cest, revmatických potížích. Mimo jiné je prokázán i její vliv na úbytek, resp. vstřebávání mozkových edémů (otoků) nejrůznějšího původu. Lze ji užívat nejen ve formě čaje (jednu čajovou lžičku sušených listů zalijeme horkou vodou a necháme pět minut vylouhovat. U sušeného kořene krátce povaříme jednu vrchovatou čajovou lžičku ve čtvrt litru vody a necháme louhovat 10-15 minut), ale i přírodních tablet.

Další vhodnou bylinou na odvodnění je určitě pýr plazivý. Tento názor podporuje i srbský odborník dr. Gostuški, který o rostlině říká, že důkladně pročišťuje organismus, působí jako diurektikum, rozrušuje kameny a celkově posiluje organismus. Bylinka se může podávat i během těhotenství a kojení. Pýr se užívá jak ve formě čaje (3 kávové lžičky pýru na 3 dl vody), tak i tinktury.

Vřes je všestranně nedoceněnou, univerzálně působící bylinou. Pro jeho odvodňovací účinky jej používáme při otocích. Nachází uplatnění především v urologii jako prvotřídní dezinfekční a močopudný prostředek (působí na močové cesty, močové kameny, ledviny). Vylučuje z těla soli kyseliny močové, a je tak vhodný při revmatismu a dně. Nejčastěji se používá ve směsích.

Tužebník je vynikajícím protirevmatickým léčivem. Má silný potopudný účinek, je močopudný a patří k bylinkám odstraňujícím otoky. Zlepšuje látkovou výměnu. Z byliny se připravuje buď tinktura, či čaj (čajovou lžíci byliny zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme vylouhovat 20 minut).

Černý rybíz, černý bez a brusinka mají rovněž odvodňovací účinky, kromě toho čaje z nich jsou lahodné, a tak si je rychle oblíbíte.

Kopřiva podporuje čištění krve, má močopudné účinky a pomáhá při potížích látkové výměny. Často se využívá v boji s nadměrným zavodněním, přičemž se nejčastěji užívá ve formě čaje či lázní (např. na nohy s edémy).

Na jalovec se bohužel dnes často zapomíná, ačkoliv jalovčinky působí jako vysoce účinné diuretikum. Neměly by se však užívat dlouho, jelikož dráždí ledviny. Nejčastěji používanou formou je nálev z drcených jalovčinek, podávaný pro své močopudné působení, též je můžeme žvýkat.

Další doporučení na odvodnění:

Kromě bylinek existuje řada doporučení, které mohou výrazně pomoci.

  • Omezte solení
  • Častější pohyb (procházky, pomalé cviky).
  • Doporučované potraviny: okurky, vodní melouny, celer či jablka.
  • Dostatek vitamínů a minerálů
  • Dbejte na pitný režim (i nedostatek vody se může někdy projevovat problémy se zavodněním – tělo si totiž dělá zásoby).

Zdroje: Herbář léčivých rostli, 7.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkopedie.cz, bylinkyprovsechny.cz