Bylinky proti virům

Bylinky proti virůmTo, že se častěji mluví o bylinkách, které působí proti bakteriím, vůbec neznamená, že by neexistovaly účinné bylinky na viry. Naopak jich existuje celá řada a my se pokusíme uvést alespoň ty nejznámější.

Mezi virová onemocnění patří i běžné nachlazení, chřipka či opary. Jedním z hlavních rozdílů mezi viry a bakteriemi je to, že viry jsou bezbuněčné organismy. Často bývají tvořeny jenom genetickou informací v podobě DNA či RNA, která je obalena v primitivním proteinovém obalu. Jsou schopné se dělit pouze uvnitř živých buněk jiných organismů např. rostlin, zvířat, lidí, ale i bakterií. Viry se stejně jako bakterie dokáží šířit nejrůznějšími způsoby, proto je vždy vhodné myslet na prevenci a posilovat imunitní systém, aby jim odolal.

Bylinky však mohou významně pomoci nejen v otázce prevence, ale i v případě již propuknuté nemoci, kdy podpoří rychlejší uzdravení. Takže jaké bylinky zvolit?

  1. Echinacea

Pravidelné užívání echinacei podporuje přirozenou obranyschopnost a funguje jako prevence. Součástí rostliny jsou látky, které přispívají k inhibici virů a zamezení jejich proniknutí do buněk. Napomáhá snižovat zánět. Z rostliny se nejčastěji využívá kořen či nať, ze kterých se připravuje klasický čaj, tinktura či sirup.

  1. Bez černý

Tato bylina se již od dávných dob s úspěchem využívá při nejrůznějších infekcích včetně nachlazení, chřipky a oparu. Existují již dokonce i vědecké výzkumy potvrzující její příznivé působení, přitom však nemá vedlejší účinky. Využívají se z ní nejen květy, ale i kůra, kořeny a listy. Z bezu si lze připravit klasický čaj či sirup.

  1. Česnek

Je všeobecně známo, že česnek je nedocenitelným pomocníkem v otázce imunity. Experimenty poukázaly na to, že obsahuje látky, které jsou vysoce účinné při boji s infekcemi. Bývá též používán jako doplněk klasické léčby očních a ušních infekcí. Česnek můžeme konzumovat nejen jako součást jídel, ale i samostatně ve formě nakrájených surových stroužek, které zapijeme vodou, či česnekových tablet.

  1. Kořen Kozince (Astragalus)

Ačkoliv je kozinec méně známou bylinkou, tak to rozhodně neznamená, že by nebyl účinný. Po dlouhá staletí se využívá v tradiční čínské a tibetské medicíně a jednou z hlavních oblastí jeho působení je právě imunitní systém. Vědecké studie poukázaly, že kozinec má antivirové účinky, takže může být nápomocný v otázce prevence běžného nachlazení nebo chřipky, případně podpoře rychlejšího uzdravení již při propuknuté nemoci. Lze jej užívat ve formě čaje.

  1. Vilcacora (řemdihák plstnatý, kočičí dráp)

Vilcacoru dlouhou dobu používali pouze obyvatelé deštných pralesů Amazonie. Pro její výtečné účinky jí dokonce přezdívali „svatá rostlina.“ V posledních letech jí však čím dál, tím více uděluje pozornost i zbytek světa. Využívá se na nejrůznější zdravotní potíže včetně i virových nemocí. Moderní studie též zkoumají potenciální účinky vilcacory na HIV. Rostlinu lze konzumovat v několika formách – tinktuře, kapkách či jako čaj.

  1. Lékořice

V posledních letech se objevují výzkumy zaměřené na potenciální účinky lékořice při hepatitidě C, HIV a chřipce. Již několik z nich potvrdilo antivirovou aktivitu kořene rostliny, takže se doporučuje při nachlazení a chřipce, pomáhá při kašli. Nejčastěji se užívá ve formě čaje, tinktury a přidává se i do směsí.

  1. Olivový list

Olivový list má antivirové účinky a používá se při nachlazení, chřipce, při infekci zubů, uší a močových cest a při pásovém oparu. Olivový list se užívá buď samostatně ve formě čaje, nebo se přidává do směsí.

  1. Oregano

Oregano obsahuje tzv. karvakrol, který je znám svými výbornými účinky v boji s virovými infekcemi. Existuje více než 800 vědeckých studií, které se o těchto účincích zmiňují. Obvykle se přidává nejen jako koření do pokrmů, ale lze jej používat i ve formě známého oreganového oleje.

  1. Grapefruitová jádra

Grapefruitová semena působí až proti 800 kmenům bakterií a virům. Brzdí jejich růst a používají se k stimulaci imunity. Velmi často se o grapefruitu mluví jako o přírodním antibiotiku. Po staletí se s úspěchem využívá při akutních a chronických infekcích. Účinnou formou použití je tinktura z grapefruitových jader.

  1. Lichořeřišnice

Lichořeřišnice se specializuje na dvě oblasti-močové cesty a dýchací cesty. V těchto ohledech je však jednou z nejsilnějších bylin. Má antibakteriální a antivirové účinky, účinně bojuje s akutními a chronickými záněty. Lichořeřišnice se nejčastěji využívá ve formě tinktury.

  1. Tužebník jilmový

Tato rostlina je předkem světově známého aspirinu, ovšem na rozdíl od syntetického přípravku nemá vedlejší účinky. Je s úspěchem již po staletí využívaná při nachlazení a chřipce, horečce a bolestech. Postupně i moderní výzkumy prokazují její antivirové působení. Tužebník můžeme užívat ve formě čaje, tinktury, prášku, lze jej též přidávat do směsí s jinými bylinami.

  1. Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná obsahuje látku hypericin, který má červenou barvu. Dle některých výzkumů má hypericin antivirotické účinky proti řadě virů a retrovirů včetně HIV. Třezalku můžeme užívat ve formě čaje či tinktury, užívá se i zevně na rány např. ve formě třezalkového oleje (Jánův olej).

  1. Neobvyklé houby

Čaga sibiřská a reishi (Lingzhi) jsou velmi oblíbené především v asijských zemích, ovšem v posledních letech se jejich popularita zvyšuje i v dalších koutech světa. O jejich blahodárných účincích se vědělo již od dávných dob, což dosvědčuje i řada starověkých textů, hojně se využívají v čínské a tibetské medicíně. Čaga a reishi patří mezi nejsilnější přírodní antivirotika.

  1. Šalvěj

Šalvěj neodmyslitelně patří k přírodní léčbě nachlazení a chřipky. Jedná se o účinného bojovníka s bakteriemi a viry a v tradičním rostlinné medicíně se používá již od pradávna. Využívá se ve formě čaje, tinktury.

  1. Máta peprná

Je všeobecně známo, že máta peprná má antivirové účinky, proto se často přidává k čajům, extraktům a tinkturám, které mají přirozeně působit na virové infekce. Obsahuje látky, které mají antivirovou a protizánětlivou aktivitu. Samostatně ji lze užívat ve formě čaje.

  1. Schizandra

Schizandra se řadí za jednu z padesáti základních bylin používaných v tradiční čínské medicíně. Mnozí ji spíše znají jako přírodní adaptogen, ovšem rozhodně nesmíme zapomínat i na její antivirové účinky. Již po staletí se využívá i na virovou hepatitidu. Nejčastěji se využívá ve formě tinktury, ovšem lze připravit i čaj.

  1. Aloe vera

Tento pozoruhodný sukulent má významné účinky nejen v oblasti zažívání, ale právě i v podpoře imunity. Obsahuje látky, u kterých byly prokázány antivirové účinky, přitom ji lze užívat jak vnitřně, tak i zevně. Nejčastěji se z aloe připravuje gel či šťáva, užívá se jak vnitřně, tak i zevně.

  1. Měsíček

Květ měsíčku lékařského je od pradávna znám nejen pro své antibakteriální, ale právě i pro antivirové účinky. Vysušené okvětní lístky rostliny se používají v tinkturách či mastích při léčbě infekcí, popálenin i hojení různých ran. Dle lékařského centra Univerzity v Marylandu se ušní kapky obsahující měsíček lékařský používají při ušních infekcích u dětí bez vedlejších účinků. Měsíček lze užívat ve formě čaje, tinktury, přidává se často do bylinných směsí.

  1. Přírodní produkt propolis

Ačkoliv propolis zrovna není bylinou, tak i přesto jsme jej v této otázce chtěli zmínit, jelikož má výjimečné antivirové vlastnosti. Je znám svým širokospektrálním působením na viry a je velmi vhodný při nachlazení a chřipce, ale i dalších virových onemocněních. Velmi často se užívá ve formě propolisové tinktury.

Přejeme vám hodně zdraví!