Bylinky na zácpu
Existuje celá řada bylin a přírodních produktů, které se doporučují v případě zácpy. Důležité je jako obvykle dbát na doporučené dávkování, aby nakonec nebylo nutné řešit opačný problém.
Krušina se používá nejen proti zácpě, ale i pro posílení pohybů tlustého střeva. Podporuje látkovou výměnu. Dělá se z ní odvar, přidává se i do směsí. Nedoporučuje se dlouhodobé užívání.
Trnkové květy jsou známé šetrným projímavým účinkem. Využívají i v případě, kdy existuje návyk na projímadla. Bylina působí jemně a vytrvale. Čaj lze užívat dlouhodobě, kontraindikace ani vedlejší účinky nejsou známy. Rostlina je vhodná i pro děti.
Senna je účinným projímadlem. Bylinu podáváme ve formě prášku, macerátu či nálevu. Většinou ji postačí užívat jednou denně, a to večer – účinek se dostaví ráno. Rostlina není vhodná pro dlouhodobé užívání.
Podobně působí i reveň (rebarbora). Obvykle stačí polovina mocca lžičky namletého kořene, podáváme jednorázově. Účinek se nejčastěji dostaví cca po osmi hodinách.
Aloe vera či jasan se doporučují při chronické zácpě.
Vhodné je užívání jedné lžíce olivového oleje ráno nalačno, přičemž se doporučuje nejen v případě potíží, ale i jako prevence.
Lněné semínko je další výbornou volbou. Lze jej namlít a přidávat do kaší, tvarohu a salátů. Obecně se doporučuje 2-3 čajové lžičky denně. Vhodný je též lněný olej.
Doporučuje se též krátkodobé užívání lékořice či ricinového oleje.
Kopřiva má příznivý vliv na funkci střev.
Projímavými účinky jsou samozřejmě známé i švestky či fíky. Doporučují se užívat přímo ráno nalačno.
Důležité je též nezapomínat na dostatečný příjem vody, zdravý jídelníček a pohyb.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich