Bylinky na játra

Bylinky na játraJátra hrají zásadní roli v rámci správného fungování našeho organismu. Účastní se metabolismu sacharidů, lipidů a proteinů. Produkuje se zde žluč a některé hormony. Vykonávají též vylučovací a skladovací funkci např. se zde uchovávají některé vitamíny, kovy, ale i glukóza (ve formě glykogenu).

Bylinky na játra si získaly oblibu již v dávných dobách. Využívají se pro podporu funkce a zdraví tohoto orgánu. Pokusíme se zmínit ty nejznámější.

A mezi ně určitě patří ostropestřec mariánský, který se doporučuje na všechny jaterní neduhy – cirhóza, záněty a další. Podporuje regeneraci po nemoci či terapii. Z rostliny se nejčastěji využívají semena, ze kterých se pak připravuje čaj, tablety, tinktury apod.

Pampeliška neboli smetánka lékařská významně podporuje zdraví a funkci jater. Využívá se při chronickém zánětu a slabosti tohoto orgánu. Bylinka často figuruje v rámci směsí na pročištění jater. Lze ji užívat v nejrůznějších formách např. čaj, tinktura, med či tablety.

Další žlutě kvetoucí bylinkou vhodnou na játra je řepík, který se používá při cirhóze a dalších jaterních potížích.

Puškvorec je obecně velmi vhodný při potížích s játry. Lze jej užívat ještě v kombinaci s měsíčkem lékařským, což doporučovala Marie Treben.

Čekanka výborně pomáhá při nemocech jater. Podporuje detoxikaci a je vhodná při otravě tohoto orgánu. Lze ji užívat samostatně či ve směsích.

Benedikt čubet je znám pro své skvělé účinky na trávení a játra. Pro svou hořkou chuť bývá častou součástí směsí.

Další hořkou bylinkou je jablečník. Opět se využívá v rámci jaterních nemocí, podporuje tvorbu žluči.

I čaj z vachty je vhodný v rámci této problematiky.

Při cirhóze a dalších jaterních potížích je též vhodná plavuň.

U další bylinky poznáme hlavní oblast působení přímo z názvu. Jaterník se opravdu využívá při jaterních nemocech, o tom svědčí středověké herbáře. Doporučuje se při zánětech, cirhóze, zvětšení jater a pro podporu správné funkce. Nejčastěji se užívá ve směsích.

Na závěr je opět nutné dodat, že játra jsou velmi citlivá na správnou životosprávu a je důležité omezit škodlivé látky.

Zmíněné produkty:

Játra set