Bylinky na cévy

Bylinky na cévy (bylinky na pročištění cév)Zdravé cévy jsou základem našeho zdraví. Rozvádí krev po celém těle, tudíž hrají zásadní roli v rámci látkové výměny včetně výměny dýchacích plynů, transportu tepla, hormonů apod. Obvykle se dělí na tepny, žíly a vlásečnice. Tepny (artérie) odvádí krev ze srdce, žíly (vény) ji naopak vracejí zpět. Vlásečnice (kapiláry) pak zajišťují výměnu látek mezi tkáněmi a krví.

Jako obvykle existuje řada bylin, které podporují funkci, kondici a čištění cév. Pokusíme se zmínit ty nejznámější.

Mezi ně určitě patří jmelí, které podporuje zdraví a čištění tepen. V herbářích bývá tato bylinka zmiňována v rámci prevence aterosklerózy a anginy pectoris. Obecně zlepšuje krevní cirkulaci a je vhodná na vysoký tlak. Marie Treben jmelí doporučovala připravovat studenou cestou, též jej můžeme užívat ve formě tinktury či prášku.

Kaštan neboli jírovec maďal se obecně považuje za jednu z nejúčinnějších bylin na cévy vůbec. Využívá se při nejrůznějších cévních potížích. Je například vhodný při lámavosti cév, zánětech žil, hemoroidech, bércových vředech. Doporučuje se na nedostatečné prokrvení končetin a orgánů. Přispívá k regulaci cholesterolu. Bylinu užíváme nejen vnitřně např. ve formě čaje, tinktury či tablet, ale také zevně.

Pohanka se nejčastěji řadí mezi nejlepší bylinky na žíly, ale je obecně prospěšná při nejrůznějších cévních nemocech. Přispívá ke zvýšení pružnosti a zpevnění cév. Bylina se využívá při zvýšené lámavosti, křečových žilách, hemoroidech. Užívání se doporučuje jako prevence aterosklerózy a cévních mozkových příhod. Z pohanky se připravuje nejen klasický čaj, ale i kaše, polévky, těstoviny a další jídla.

Na žíly je též vhodná komonice, které opět zvyšuje jejich pružnost a pevnost. Je vhodná při křečových žilách, hemoroidech, modřinách. Zároveň snižuje srážlivost krve. U komonice je obzvláště nutné dbát na doporučované dávkování.

Ginkgo neboli jinan dvoulaločný se zase nejčastěji spojuje s cévami hlavy a končetin. Podporuje prokrvení mozku, doporučuje se proto po poraněních mozku, při pískání v uších (tinitus), krvácení z nosu. V knihách se zmiňuje i jako prevence mozkové mrtvice. Využívá se při nedokrevnosti končetin a obecně podporuje zpevnění cév.

Na cévy hlavy má též kladný vliv pupečník (gotu kola), který je již po staletí využíván v ájurvédě. Je vhodný při rekonvalescenci po cévní mozkové příhodě, poraněních mozku. Podporuje krevní oběh a zdraví cév.

Další bylinka, která zpevňuje a rozšiřuje cévy, je routa. Využívá se při krvácení, ateroskleróze, zánětech žil, vysokém tlaku. Doporučuje se jako prevence, ale i po mozkové mrtvici. Nedoporučuje se užívat během těhotenství a v čerstvém stavu.

Bylinky na pročištění cév

Během roku se obecně často doporučuje užívat bylinky na pročištění cév. Mezi ty nejlepší v tomto ohledu patří kromě již výše zmíněných také přeslička, rozrazil, kopřiva či pampeliška.

Bylinná směs na cévy

Smíchejte stejné díly pohanky a kaštanu. Zalijte 1 lžičku směsi 250 ml vody a nechte několik minut louhovat. Užívejte 2-3 šálky denně.

Bylinky na srdce

Na závěr je opět vhodné připomenout, že zdraví cév je především ovlivněno naším životním stylem. Je proto vhodné nezapomínat na dostatečný příjem vody, vyváženou stravu, dostatek pohybu, čerstvý vzduch a omezení stresových faktorů.

Zmíněné produkty:

Bylinný komplex Cévy

Bylinný set Cévy