Zázvorový sirup recept

  Zázvorový sirup receptNa zázvorový sirup si mnozí z nás vzpomenou až během sychravého počasí. Zázvor je však vhodný během celého roku. Podporuje naši imunitu, takže je vhodný nejen během nachlazení a chřipky, ale i jako jejich prevence. Má kladný vliv na naše trávení, podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv, zmírňuje nadýmání. Je určitě vhodný i na cestách, jelikož pomáhá při nevolnostech a kinetózách.

  Zázvorový sirup určitě oceníme jej jak během horkých letních dnů, kdy si z něj můžeme udělat osvěžující nápoj, tak i v chladnější období. Lze jej též přidávat např. do pečiva a některých jídel.

  Podrobněji v herbáři

  Recept na zázvorový sirup za studena

  Suroviny:

  • zázvor
  • citron
  • med či cukr
  • Do sirupu lze též přidat koření dle chuti např. skořici, hřebíček

  Postup:

  Zázvor oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Citrony oloupeme a opláchneme, poté nakrájíme na kolečka. Do nádoby postupně přidáváme plátky zázvoru a kolečka citronů po vrstvách (tj. na vrstvu zázvoru dáme vrstvu citronu, poté opět zázvor…). V tomto střídání vrstev pokračujeme až do doby, než bude nádoba plná. Následně již přidáme dle libosti skořici, hřebíček a vše zalijeme medem.

  Nádobu uzavřeme a necháme sirup na chladném místě po dobu tří dnů. Není vhodné jej dávat do ledničky, ale spíše např. za okno. Po uplynutí této doby sirup scedíme a naplníme do vhodné nádoby.

  Recept na zázvorový sirup vařením

  Suroviny:

  • 100-150 g zázvoru
  • 1 kg cukru
  • 2 kusy citronu
  • 500 ml vody

  Postup:

  Čerstvý zázvor oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Do hrnce nasypeme cukr a zalijeme půl litrem vody. Přidáme tam zázvor a vše přivedeme k varu. Vaříme 15 minut a mezitím si vymačkáme šťávu z obou citronů nebo použijeme již nakoupenou citronovou šťávu.

  Po 15 minutách hrnec se sirupem odstavíme z plotny a vmícháme citronovou šťávu. Necháme vše chvíli zchladnout, poté přecedíme a nalijeme do skleněných lahví nebo zavařovacích sklenic.

  Užívání

  Zázvorový sirup lze ředit vodou podle chuti nebo užívat po lžičkách. Dětem stačí jedna lžíce ráno, dospělí mohou užít ještě jednu i večer.

  Letní osvěžující nápoj: 1-2 čajové lžičky sirupu zalijeme chladnou minerální vodou a přidáme led. Do nápoje lze dle chuti přidat nějaké ovoce.

  Zimní nápoj pro zahřátí: 1-2 lžičky sirupu přidáme do čerstvého horkého čaje.

  Zdroje: https://living.iprima.cz/bydleni/navod-vyrobte-si-skvely-zazvorovy-sirup-na-posileni-imunity-podle-karoliny, https://recepty.vareni.cz/zazvorovy-sirup/, http://www.prostezdravi.cz/lecivy-zazvorovy-sirup/, https://www.toprecepty.cz/recept/50206-zazvorovy-sirup-ii-zdravy-a-rychly/

  Zmíněné produkty:

  Zázvorový sirup za studena