Vlaštovičníková tinktura výroba

  Vlaštovičníková tinktura výrobaVlaštovičník čistí krev a napomáhá celkové detoxikaci organismu. Podporuje krvetvorbu, látkovou výměnu a působí jako antioxidant. Je velmi účinný při těžkých onemocněních jater, využívá se při nemocech žlučníku a ledvin. Rostlina je vhodná při žloutence. Zevně se používá při nejrůznějších kožních potížích – kuřích okách, bradavicích, nemizejících lišejích a dalších problémech. Jako každá jiná látka, tak i samozřejmě vlaštovičník může být pro tělo jedovatý, pokud se užívá ve velkých dávkách. Avšak pakliže jej dávkujeme v rozumném množství, tak nám může opravdu velmi pomoci. Takže si pojďme udělat tinkturu, jejíž příprava je velmi jednoduchá.

  Tinktura z vlaštovičníku recept z čerstvých bylin:

  Pro výrobu tinktury je vhodné sbírat celou rostlinu, tj, kořen a celou kvetoucí nať.

  Suroviny:

  • 150 g byliny
  • Alkohol (např. líh, vodka, koňak apod.)

  Příprava:

  Nejdříve vlaštovičník nakrájíme na cca 0,5 cm velké kousky (při krájení bude z rostliny téci žlutá tekutina) a dáme je do předpřipravené lahve či sklenice. Vše zalijeme alkoholem, tak aby byl vlaštovičník úplně ponořen. Nádobu uzavřeme a takto necháme louhovat ve stínu a v teple po dobu cca 3 týdnů. Občas nádobu protřepeme. Po uplynutí této doby tinkturu scedíme a můžeme ji začít používat.

  Tinktura z vlaštovičníku recept ze sušených bylin:

  Suroviny:

  • 50 g bylinek
  • 500 ml alkoholu (40 % např. líh či vodka)

  Příprava:

  Bylinky dáme do vhodné lahve či sklenice a zalijeme vše alkoholem. Uzavřené odložíme na cca 2 týdny na nějaké teplejší místo. V průběhu této doby nádobu občas protřepeme, abychom zvýšili vstřebávání účinných látek. Po uplynutí 14 dnů obsah přefiltrujeme do předpřipravené nejlépe tmavší nádoby a uskladníme do chladnějšího místa.

  Marie Treben ve své knize Zdraví z boží lékárny uvádí následující dávkování tinktury: užívá se 2-3 denně 10 až 15 kapek s trochou vody. Tinktura se samozřejmě užívá i zevně – na postižená místa několikrát denně.

  Zdroje: http://www.prostezdravi.cz/vlastovicnikova-tinktura-vino-caj/, https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/receptury/1057-vlastovicnikova-tinktura-recept-postup-navod-vyroba-uzivani-vyuziti

  Zmíněné produkty:

  Vlaštovičník nať

  Vlaštovičníkové kapky (Vlaštovičník)