Šalvějový sirup recept

  Šalvějový sirup receptSirup ze šalvěje má protizánětlivé a antibakteriální účinky, takže je vhodný především při nachlazení, potížích dýchacích cest nebo při zažívacích problémech. Můžeme jej užívat samostatně jako prevenci – lžíci denně, nebo jej přidat do čaje, ovšem nedoporučuje se jej užívat ve větších množstvích, jelikož se jedná o přírodní lék. Tento sirup není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

  Podrobněji v herbáři

  První recept (šalvějový sirup za studena):

  Suroviny:

  Postup:

  Do sklenice postupně vkládáme šalvěj a cukr ve vrstvách (začínáme šalvějí, vrstvy by měly být asi 1 cm široké), přičemž každou vrstvu stlačíme, aby výsledek byl pěkně napěchován. Plnou sklenici uzavřeme a postavíme na světlé místo cca na 20 dní (ideálně na parapet u okna orientovaného na jih). Po uplynutí této doby šťávu vymačkáme a přilijeme 100–150 ml vody. Do směsi můžeme ještě přidat citronovou šťávu z 1-2 citronů či kyselinu citronovou. Sirup přelijeme do vhodné uzavíratelné nádoby.

  Video přípravy sirupu: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/7081-recepty/3224-salvejovy-a-materidouskovy-sirup/

  Druhý recept:

  Suroviny:

  • cca 1-2 hrsti šalvějových lístků (cca 80 listů – čím více listů a méně vody, tím bude sirup silnější.)
  • 1 kg cukru (nejlépe třtinového)
  • 1 – 2 citrony (dle velikosti)
  • 1 l vody

  Postup:

  Vodu s cukrem vaříme a ve fázi, kdy se cukr rozpustí, přidáme listy šalvěje. Vše povaříme ještě 5 minut, odstavíme z ohně a přidáme na plátky nakrájený citron (nejlépe bez kůry). Celou směs zakryjeme pokličkou a necháme takto stát 24 hod.

  Druhý den hrnec směs opět zahříváme a poté opět stáhneme ze zdroje tepla. Ještě horkým sirupem plníme připravené vyvařené sklenice (sirup nejlépe přeléváme přes husté sítko či plátýnko). Naplněné sklenice obrátíme dnem vzhůru a uchováváme na chladném místě.

  Zdroje: https://carujeme.cz/salvejovy-sirup/, https://www.snedeno.cz/recept/salvejovy-sirup/

  Zmíněné produkty:

  Šalvěj (čaj ze šalvěje)

  Sirup ze šalvěje (na kašel a při nachlazení)