Rozmarýnová mast recept

  Rozmarýnová mast receptRozmarýnová mast byla poprvé připravena uznávanou českou léčitelkou Boženou Kamenickou před více než 40 lety a dodnes se připravuje dle této původní originální receptury.

  Využívá se především na potíže pohybového aparátu. Doporučuje se na bolestivé a nehybné klouby, bolesti svalů, záněty a otoky kloubů, při bolestech zad, namožené a unavené svaly, šlachy, při revmatismu či artritidě, podagře, na masáže a celý pohybový aparát. Kromě toho příznivě působí při bolestech hlavy (natíráme ji na spánky) a na nervy. Doporučuje se proti rýmě a kašli, chřipce, na průdušky (natíráme na hrudník, případně záda či pod nos) a proti horečce (natíráme ji na chodidla). Je vhodná i na některé kožní potíže např. na furunkly, špatně se hojící rány, akné (aplikujeme na postižené místo). Pomáhá i při bolestech karpálních tunelů.

  Suroviny:

  • 250 g masťového základu – můžeme použít kokosový olej, bambucké máslo, vazelínu či sádlo – záleží na tom, čemu dáváte přednost
  • cca 2 hrsti rozmarýnu
  • vhodnou uzavíratelnou nádobu (např. od krému)

  Postup:

  Kokosový olej nebo jiný námi zvolený masťový základ nejdříve zahřejeme na vodní lázni na mírném ohni, přičemž jej nikdy nevaříme. Až se rozpustí, nasypeme do něj nadrobno nasekanou nať rozmarýnu a zvolna zahříváme a mícháme po dobu 10-20 min. Vše necháme zchladnout a uležet na chladném a suchém místě do druhého dne (cca 24 hodin). Poté směs opět zahřejeme a přecedíme přes síto či plátýnko, abychom v masti neměli kousky bylin. Následně hned plníme do předpřipravené nádoby, kde nám mast ztuhne. Uchováváme nejlépe v lednici.

  Zdroje: http://bylinkopedie.cz/vyroba-navod-rozmarynova-mast, https://www.rozmaryn.eu/p/160/mast-na-klouby-pater-svaly-vazy

  Zmíněné produkty:

  Rozmarýn list (Čaj z rozmarýnu)