Rakytníkový čaj recept

Rakytníkový čaj receptObzvláště v době častých změn počasí oceníme rostliny, které podpoří naší imunitu. Rakytník obsahuje řadu významných látek včetně vysokého množství vitamínu C, který posiluje přirozenou obranyschopnost. Kromě toho příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém, přispívá ke zdravému trávení a podporuje pohybové ústrojí. Je vhodný při detoxikaci organismu a bojuje se stresem. Rakytník je samozřejmě znám i svými příznivými účinky na pokožku. Oblíbenou formou je samozřejmě čaj, který si hravě připravíme přímo doma.

Nejčastěji se využívají plody z rostliny, které se po sběru suší. Kromě toho se dají sbírat i rakytníkové lístky, výhonky nebo dokonce kůru. Čaj lze připravit jak z čerstvých, tak i sušených částí rakytníku. Při sběru ale vždy dbáme na kvalitu a čerstvost jednotlivých částí.

Recept z plodů č. 1

  • Jeden menší hrnec vody
  • 2 polévkové lžíce rakytníku

Plody rakytníku vložíme do hrnce a necháme povařit alespoň 5 minut. Poté čaj scedíme a nejlépe pijeme vlažný. Dle libosti jej můžeme dosladit medem či cukrem.

Čaj z rakytníku – recept č. 2

  • 2 čajové lžičky rakytníkových plodů
  • 2 dl vroucí vody

Plody přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby čaj dobře přecedíme, plody se snažíme co nejvíc vymačkat.

Recept z listí

Na jeden 250 ml šálek budete potřebovat asi jednu čajovou lžičku sušených nebo čerstvých rakytníkových lístků.

Je možné si připravit čistý rakytníkový čaj, případně ho kombinovat s čajem černým nebo zeleným. Dále do směsi můžete přimíchat listy maliníku, máty nebo dokonce borůvky.

Užíváme: většinou 2-3 šálky denně

Zdroje: cajar.cz

Zmíněné produkty:

Rakytník řešetlákový