Jitrocelová mast domácí výroba

  Jitrocelová mast receptAčkoliv jitrocel vidíme všichni především kolem cest, tak jej využívá jen malá hrstka z nás, a to je obrovská škoda. Vždyť se již od dávných dob využívá nejen vnitřně, ale i zevně ve formě obkladů či hojivé masti. Ta by měla být určitě vždy po ruce, jelikož je vhodná na kožní rány, vyrážky, podráždění, štípance, modřiny, popáleniny a další kožní problémy. Podporuje rychlejší hojení a zmírňuje nepříjemné symptomy. Její příprava je velmi jednoduchá a časově nenáročná.

  Suroviny:

  • Hrst listů jitrocele
  • 250 g masťového základu (např. kokosový olej, bambucké máslo, lanolin či vepřové sádlo)

  Příprava:

  Kokosový olej nejdříve roztavíme ve vodní lázni a následně do něj přidáme nakrájené listy jitrocele. Takto ještě pár minut zahříváme a následně necháme vyluhovat přibližně 24 hodin. Po uplynutí této doby směs opět zahřejeme ve vodní lázni do momentu jejího roztavení. Následně pečlivě přecedíme do vhodné nádoby a můžeme ještě přidat lžičku lihu, aby se déle uchovala. Mast skladujeme na chladném místě, pokud jste použili vepřové sádlo, tak v lednici.

  Užíváme: aplikujeme na postižené místo 3-4 denně (dle potřeby i více).

  Přejeme hodně zdraví!

  Podrobněji o rostlině:

  Jitrocel a jeho účinky

  Zdroje: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7629-recepty/3491-jitrocelova-mast/, https://www.vitalia.cz/clanky/bylinne-masti-na-vrasky-pasti/

  Zmíněné produkty:

  Jitrocel list

  Jitrocelová mast