Domácí mátový sirup

  Domácí mátový sirup (mátový sirup bez vaření)

  Mátový sirup lze zařadit mezi „univerzální sirupy,“ takže je ideální jak v létě, tak i zimě. Již od pradávna se používá při nachlazení, průduškových potížích, chřipce, astmatu. Uklidňuje trávicí trakt, bolavý žaludek, pomáhá při nechutenství, plynatosti. Využívá se i při úzkostech a nespavosti.

  Sirup lze užívat jak samostatně, tak jej též můžeme použít při přípravě dortů, koláčů, pečiva, zmrzliny, osvěžujících nápojů či čajů.

  Recept na mátový sirup

  Suroviny:

  • 200 g máty
  • 1 kg cukru
  • 1 l vody
  • 20 g kyseliny citronové

  Návod:

  Mátu důkladně opláchneme, otrháme lístky, namočíme je do vody a necháme je takto louhovat 24 hodin.

  Poté scedíme, přidáme cukr a kyselinu citronovou a za stálého míchání zahříváme na malém ohni, dokud se cukr úplně nerozpustí (cca 20 min).

  Sirup rozléváme do vhodných umytých uzavíratelných nádob a otáčíme na 5 min dnem vzhůru, poté již necháme stát na temném a chladném místě.

  2 varianta mátového sirupu

  Nejdřív smícháme vodu s cukrem a uvedeme je k varu. Až začne směs houstnout, přidáme mátu.

  Krátce povaříme a přikryté necháme za občasného zamíchání 2 – 3 hodiny odstát. Poté přecedíme, opět zahřejeme téměř k bodu varu, přidáme kyselinu citronovou či šťávu z citronu a plníme do lahví. Uchováváme v chladu a temnu.

  Návod na přípravu letního osvěžujícího nápoje: sirup naředíme vodou v poměru 1:10. Do něj lze přidat kostky ledu, plátek citronu či šťávu z citronu, pomeranče nebo grepu. Sklenici lze ozdobit lístky čerstvé máty nebo několika kousky nakrájeného vychlazeného ovoce.

  Zdroje: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/7070-herbar/25104-mata-peprna/, http://www.ceskykutil.cz/matovy-sirup

  Zmíněné produkty:

  Máta peprná (čaj z máty)

  Mátový sirup