Domácí levandulová mast

  Domácí levandulová mastLevandule nejen příjemně vonní a krásně vypadá, ale již od pradávna je známá svými pozitivními účinky na naše zdraví. Přitom ji můžeme využít nejen ve formě čaje či voňavého polštářku, ale i bylinné masti. Ta má dezinfekční účinky a hojí ranky. Využívá se při akné, suchých ekzémech a lupence. Můžeme ji použít při poštípání či bodnutí hmyzem, menších spáleninách nebo popáleninách od slunce. Zklidňuje kůži po holení, lze ji použít jako krém na ruce a tělo. Levandulovou mast můžeme použít i u dětí, přičemž je vhodné jí masírovat bříško při kolikách.

  Levandulová mast recept:

  Suroviny:

  • cca hrst čerstvých nebo sušených květů levandule
  • cca 300 g bambuckého másla, kokosového oleje, lékařské vazelíny nebo vepřového sádla
  • 30 g včelího vosku
  • několik kapek levandulové esence

  Návod:

  Nejdříve zahřejeme kokosový olej společně s včelím voskem ve vodní lázni (teplota by neměla nepřekročit 80 °C). Jakmile se rozpustí do stavu stejnorodosti, přidáme květy levandule.

  Vosk není povinnou součástí receptu, přidává se pro tužší konzistenci masti a zároveň je znám svými pozitivními účinky na pokožku (podporuje ochranu a regeneraci a má antioxidační účinky).

  Směs ještě zahříváme a mícháme na mírném ohni cca 10-20 minut. Následně ji odstavíme z plotny a necháme 24 hodin odstát.

  Druhý den ji opět zahřejeme do rozpuštění a přidáme několik kapek levandulového oleje. Mast přecedíme přes cedník nebo plátno do vhodné uzavíratelné nádobky (např. od krému) a skladujeme ve stinném, suchém a chladném místě.

  Návod: mast jemně aplikujeme na cílové místo několikrát denně. Nepoužívá se na otevřené rány a sliznice.

  Zdroje: https://jaktak.cz/jak-na-domaci-levandulovou-mast-levandulovy-olej-diy.html, https://sazenicka.cz/vyroba-levandulove-masti/, http://oblibenebylinky.cz/levandulova-mast/

  Zmíněné produkty:

  Levandule květ

  Levandulová silice

  Levandulová mast

  Včelí vosk