Proskurník kořen, list

37.0039.00

Proskurník se využíval již ve starověku, dnes se využívá nejen v kuchyni, ale hlavně v lidovém léčitelství. Nejoblíbenější formou je macerát.
Skladem

Zrušit výběr
Kategorie: Štítky: , , ,
Máte dotaz? Zeptejte se nás!

Proskurník kořen, list

Proskurník lékařský neboli ibišek se vyskytuje spíše v teplejších oblastech a jeho původem z oblastí od Středomoří po Střední Asii. V České republice je chráněn a pro lékárenskou potřebu se pěstuje, například na Břeclavsku a Hodonínsku.  Již císař Karloman (742 – 814) vysoce hodnotil ibišek a nechal ho pěstovat. Od těchto dob se na něj místy zapomnělo, ale v lidovém léčitelství se užívá dodnes.

Ve Francii se proskurník přidává do salátů. Na Středním východě se kořen proskurníku nejprve vaří, pak smaží na cibuli a na másle. Dokonce zde byly pokusy vyrábět z proskurníku textil, ovšem to se neujalo pro nízkou ekonomičnost. Vyrábějí se z něj provazy, pytlovina, lepidlo a barviva. Jedná se též o významnou medonosnou rostlinu.

K léčebným cílům se proskurník lékařský využívá již od starověku. Největších účinku se dosahuje při přípravě přihřívaného macerátu, kdy bereme 2 čajové lžičky drogy na sklenici vody. Pokud aplikujeme drogu ve směsích, můžeme použít i běžnější formu nálevu.

Odvar: Kořeny vložíme do předepsaného množství studené vody, krátce je povaříme a tři minuty vyluhujeme. Zpravidla se dává jedna vrchovatá lžička bylinek do 250 ml vody (= 1 šálek), jinak podle návodu uvedeného u jednotlivých rostlin.

Možnosti:

Proskurník kořen 50 g

Latinský název: Radix althaeae

Proskurník list 50 g

Latinský název: Folium althaeae

Skladování: suché místo při teplotě nižší než 25°C

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět

Hmotnost50 g
Forma balení

sypaný

Výrobce

Valdemar Grešík – Natura s.r.o

Roslinné části

,

Novinky: