Zlatobýl obecný aneb opravdové přírodní zlato

  Zlatobýl (Solidago) je rod vytrvalých rostlin většinou vyššího vzrůstu s drobnými žlutými květy. Některé druhy jsou původem z Evropy a Asie, jiné zase z Ameriky. Poslední byly do mírného pásma zavlečeny a postupně zplaněly, dnes dokonce někdy vytlačují domácí rostliny. Nejsou příliš náročné, stačí jim světlo a mírné klima.

  Zlatobýl obecný léčivé účinkyJediný původní druh v České republice je právě zlatobýl obecný neboli celík zlatobýl. Najdeme jej na okrajích lesů, loukách a v příkopech.

  Sbírá se nejčastěji v období od července po říjen.

  V dřívějších dobách se užíval při různých rituálech pro ustálení kontaktu s jinými světy. Jiní je zase nosili pro štěstí. Dnes má významnou roli ve farmakologii, kde se užívá při výrobním procesu léků, a též v lidovém léčitelství. Nejčastěji se volí buď ve formě čaje, tinktury nebo masti.

  V lidovém léčitelství se užívá na:

  • Jedná se především o rostlinu, která se používá při nemocech ledvin a močových cest. Předepisuje se při cystách. Zlatobýl, spolu se svízelem a pitulníkem žlutým nebo hluchavkou bílou, dobře působí i při svrašťování ledvin a při léčbě umělou ledvinou.

  „Ve všech těchto třech případech jsem dosáhla úspěchu po zahájení léčení bylinkami. Jednoho dvaapadesátiletého muže s neléčitelným svraštěním ledvin lékaři již dávno odepsali a dali do předčasné invalidity. Přišel za mnou, těžce oddychující a zpocený, po schodech do prvého poschodí, svalil se na židli a lapal po vzduchu. Přesně za týden již mu bylo podstatně lépe. Pil denně tři šálky uvedené čajové směsi. Používal ale všechny rostlinky čerstvě natrhané v přírodě. Po třech týdnech si již vůbec na nic nestěžoval. Všechny duševní pocity člověka mají vliv na činnost ledvin. Proto po nějakém duševním šoku, ať již tu jde o smrt milované osoby či jiné neštěstí, jsou nejvíce zatíženy ledviny. Zlatobýl se osvědčil jako léčivá bylina, která velmi dobře ovlivňuje citový život člověka. Měli bychom proto při zklamáních a jiných duševních zátěžích bezpodmínečně pít čaj z této byliny. Anděl léčivých rostlin stojí v bezprostřední blízkosti zlatobýlu. Utišující účinek léto rostlinky při těžkých citových hnutích cítíme tak, jako by nás jeho ruka hladila. Už samotný pohled na zlatobýl v přírodě působí uklidňujícím dojmem. Měli bychom být vděční za to, že ve své blízkosti máme rostlinu, která má takové vlastnosti.

  • Rostlinu používáme při nemocech a krvácení střev.
  • Podporuje látkovou výměnu.
  • Mast ze zlatobýlu je vhodná na špatně se hojící a zanícené rány, při cirhóze, kožních alergiích, cystách, ekzémech, lupénce, žloutence, ale i dně, astmatu a revmatismu, ztvrdnutí břicha, bércových vředech, bulkách v prsou. (viz doporučení Bohumila Jukla)

  Příprava čaje: 1 čajovou lžičku vrchovatě naplněnou zalijeme 250 ml vody. Spaříme a necháme krátce vyluhovat.

  Zlatobýlova tinktura: zlatobýl zalijeme lihem, necháme na teplém místě 14 dní vyluhovat za občasného protřepání, přefiltrujeme a užíváme.

  Kontraindikace

  Celík by se neměl užít ve velkém množství a po dobu delší než dva měsíce. Často se doporučuje užívat i ve směsích.

  Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, www.bylinkyprovsechny.cz

  Zmíněné produkty:

  Zlatobýl celík

  Zlatobýl

  Celík zlatobýl tinktura

  Zlatobýlová mast