Vilcacora (Kočičí dráp, Uňa de gato)

Uncaria tomentosa

Vilcacora nežadoucí účinkyDalší názvy: Uňa de gato, Kočičí dráp, Řemdihák plstnatý, vilkakora, unkárie

Tuto oranžově kvetoucí rostlinu s velmi neobvyklým názvem a dlouhými listy najdeme především v tropických lesích amazonské džungle, kde může růst až ve výškách 800 m n. m. Její silná hnědá zdřevnatělá lodyha dosahující někdy výšek až 20-30 m se oplétá kolem jiných rostlin díky jejím trnům. Kvůli těmto „drápkům“ se nejspíše zrodil jeden z neobvyklých názvů – Kočičí dráp, ten se do španělštiny překládá jako Uňa de gato. Mimochodem i latinský název pochází ze slova „uncus“ neboli hák.

Zajímavostí je i fakt, že existuje vícero druhů této bylinky, avšak pouze dva mají pozitivní účinky na zdraví – Uncaria tomentosa a Uncaria guajanensis. Odlišit jednotlivé druhy mohou jen specialisté na danou problematiku.

Vilcacoru užívali již slavní Inkové, Aztékové a Mayové při léčbě mnohých neduhů, dokonce byla pro své účinky považovaná za svatou a věřilo se, že v ní obývají pozitivní síly.

V šedesátých letech minulého století byly vzorky Uncaria tomentosa podrobeny výzkumu na univerzitě v Neapoli. Laboratorní výsledky potvrdily to, co se již vědělo před staletími – bylinka významně aktivuje imunitní systém. Od této doby byly provedeny i další vědecké práce na univerzitách po celém světě (např. v USA, Rusku, Číně, Německu, Rakousku, Japonsku) a všechny potvrzují neobyčejně příznivé účinky na různé orgány našeho těla. V Rakousku či Německu je dokonce výtažek z vilcacory předepisován hlavně pacientům nemocných rakovinou a zvláště těm, kteří jsou oslabeni po chemoterapiích či ozařování. Vědci si též povšimli zajímavé souvislosti, že starověké národy, které rostlinu užívaly, umírali většinou na uštknutí či napadení zvěří, nikoliv však na onkologické nemoci, které již v té době byly rozšířené. Náhoda?

Vilcacora účinkyDnes se o rostlině postupně dovídá celý svět a mnozí se již stihli seznámit s jejími významnými účinky, příčinou kterých je nejspíše její složení. Obsahuje totiž celou řadu významných látek včetně důležitých alkaloidů a organických kyselin.

V léčitelství a homeopatii se užívá hlavně kůra, přičemž pozitivní účinek má ta vnitřní, nikoliv vnější. Důvodem toho je odlišné složení obou částí.

Vilcacora účinky

 • Rostlina má antioxidační, protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky.
 • Existují předběžné zprávy o tom, že zabíjí a zabraňuje další růst abnormálně rostoucích buněk, aniž by ublížila normálním buňkám. První výzkumy již prokázaly, že díky svému složení brzdí rozvoj rakovinových buněk.
 • Výrazně podporuje obranyschopnost, takže se používá při chorobách spojených s poškozením funkce imunitního systému např. při infekcích horních cest dýchacích, zánětech dutin, astmatu, alergiích, virových infekcích (včetně boreliózy, Herpes zoster, Herpes simplex a HIV).
 • Pozitivně ovlivňuje celý centrální nervový systém.
 • Pomáhá při léčbě cévních chorob a podporuje normalizaci hladiny cholesterolu, snižuje krevní tlak.
 • Chrání sliznice trávícího traktu a pomáhá při léčbě žaludečních vředů. Má dobrý vliv na peristaltiku střev a žlučových cest, podporuje obnovu střevní mikroflóry po užívání antibiotik. Řeší zácpu, plynatost a nakažení parazity. Využívá se při zánětech tlustého střeva, Crohnově chorobě, vředovém onemocnění žaludku, peptickém vředu, zánětu žlučníku, cirhóze či virových zánětech jater.
 • Vilcacora mletáMá význam i při řešení mykóz, plísní a akné.
 • Doporučuje se při pásovém oparu.
 • Tradičně se pokládána za účinný prostředek proti bolestem.
 • Pro své protizánětlivé účinky se často používá na kloubní obtíže způsobené dnou, artritidou, svalovými bolestmi, revmatizmem.
 • Své uplatnění má i při cukrovce – podporuje klasickou léčbu.
 • Podporuje funkci ledvin a detoxikaci organismu. Kočičí dráp se též doporučuje kuřákům, jelikož podporuje odstraňování karcinogenních látek obsažených v cigaretovém kouři.
 • Aplikuje se při chronickém únavovém syndromu.
 • Zevně se používá ve formě obkladů při zánětech pokožky, alergických reakcích. Též podporuje klasickou léčbu lupénky.

Formy užívání

Vilcacoru připravujeme vždy formou odvaru. Vezmeme rovnou či plnou lžíci kůry (cca 3–10 g), kterou zalijeme cca 600-700 ml studené vody a vaříme přibližně 20 min na malém ohni. Následně scedíme a pijeme vlažné 3x denně jednu hodinu před nebo po jídle.

Vilcacora nežadoucí účinky

Přestože při klinických studiích nebyly dosud prokázány žádné kontraindikace, bylinka by se tradičně neměla užívat během těhotenství a kojení bez předchozí konzultace odborníka. Zvýšená opatrnost je též nutná u malých dětí do 3 let.

Zajímavost na konec

Kvůli tomu, že se rostlina stala velmi populární, musela vláda Peru přistoupit k opatření, kterým zákonem „Decréto supremo 00999-AG“ povolila těžit pouze dané množství, aby se nenarušila rovnováha deštného pralesa. Regulací bylo stanoveno toto množství na 300 000 kg ročně. Pěstování je též velmi ohraničené časem, jelikož trvá až dvacet let, než stonky rostliny dostatečně dozrají a je možné je těžit.

Zdroj: www.bylinkyprovsechny.cz, www.spektrumzdravi.cz, www.celostnimedicina.cz

Zmíněné produkty:

Vilcacora (Uňa de Gato, Kočičí dráp)

Kočičí dráp tablety (vilcacora, unkárie, uňa de gato)