Skořice léčivý účinek

  Skořice není jen tradiční vánoční atribut, v mnoha zemích je to oblíbené koření a užívá se nejen pro svou chuť a aroma, ale především pro účinky na zdraví. Řeč jde vlastně o zpracované vnitřní kůře stálezeleného tropického stromu skořicovníku, jehož původ musíme hledat na Šrí Lance. Dnes se však pěstuje i v jiných tropických oblastech. Při sběru se nejdříve odloupne vnější kůra, následně již ta vnitřní, která se suší (svine se samovolně právě při tomto procesu). Botanický název byl odvozen z arabského slova „amomon,“ což se překládá jako voňavá rostlina. Existuje několik druhů skořice, které se odlišují barvou a vůní. Nejznámější jsou – skořicovník cejlonský (je považován za kvalitnější, kůra vytváří typické „svitky“) a skořicovník čínský.

  Využití hnědavého koření je široké. Přidává se především do sladkostí, cukroví a pečiva, horkých nápojů, jídel a kaší. Je součástí tradičního svařeného vína a punče. Je velmi oblíbená především v asijské kuchyni. Hojně se využívá v kosmetickém odvětví, parfémech. Přitom patří mezi ty nejstarší známé druhy koření. Velmi se cenila a byla častým darem bohatým velmožům a panovníkům. Do Evropy se rozšířila až díky obchodníkům. Používala se nejen v kuchyni, ale i ve formě amuletů, jelikož se věřilo, že majiteli přinese bohatství a štěstí.

  Skořice účinky

  O tom, že má pozitivní vliv na organismus, znali již čínští léčitelé a užívala se v ájurvédě. Dnes se používá v homeopatii a lidovém léčitelství.

  Skořice je bohatá na minerály – draslík, vápník, železo, zinek a další. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, A, PP. Kromě toho v ní najdeme např. vlákninu, taniny, antioxidanty.

  Skořice a její účinky

  • Jedná se o přírodní antioxidant.
  • Pomáhá při nachlazení, bojuje proti mikrobům, virům a plísním a celkově zvyšuje obranyschopnost.
  • Příznivě působí na činnost trávicího systému. Pomáhá při zácpách, ale i průjmech. Existují i názory, že má pravděpodobně preventivní účinky před vznikem rakoviny tlustého střeva.
  • Podílí se na čištění žlučových cest a jater.
  • Byl zaznamenán kladný vliv v prevenci srdečních onemocnění. Podílí se na snížení hladiny LDL cholesterolu a krevního tlaku. Podporuje krevní cirkulaci.
  • Čistí tělo a je efektivní i při nemocech ledvin, zánětech močového měchýře.
  • Pomáhá zvýšit koncentraci a podporuje paměť. Zkoumá se i její vliv na Alzheimerovu a Parkinsonovu nemoc. V jednom z výzkumů bylo totiž zjištěno, že aktivuje některé ochranné proteiny, které mají za úkol chránit nervové buňky před poškozením.
  • Další lékařské studie poukázaly na kladný vliv skořice při cukrovce, kdy pomohla snížit hladinu krevního cukru a zvýšit senzitivitu buněk vůči inzulínu.
  • Harmonizuje ženský menstruační cyklus.
  • Působí jako afrodiziakum.
  • Nyní se provádí řada studií zaměřených na preventivní vlastnosti skořice vůči onkologickým nemocem a HIV viru.
  • Zevně se používá na akné, růžovku, kožní alergie.
  • Pro své antibakteriální účinky se může extrakt ze skořice použít v boji s bakteriemi v dutině ústní. Často se proto užívá jako přírodní žvýkačka či se přidává do zubní pasty.

  Skořice nežádoucí účinky

  I u skořice platí pravidlo „Všeho s mírou!“ Během těhotenství a kojení se doporučuje nejdříve konzultovat odborníka.

  Skořice na vlasy

  Vlasové masky ze skořice se užívaly ještě ve starověkém Egyptě. Toto koření zlepšuje krevní oběh vlasových folikulů, dodává lesk a stimuluje jejich růst.

  Zdroje: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16190627, 
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003790/, 
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20854384, 
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003790/, 
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19930003,
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22594097,

  Zmíněné produkty:

  Skořice