Šišák bajkalský – léčivé účinky dle lidového léčitelství

  Scutellaria baicalensis

  Šišák bajkalský - léčivé účinkyŠišák bajkalský je bohužel méně známa, avšak velmi významná bylinka. Může dorůstat do výšky až půl metru. Domovinou je, jak již z názvu vyplývá, oblast Zabajkalí, ale roste též v Mongolsku či Číně. Dává přednost spíše sušším a kamenitým místům často na přímém slunci. V České republice se bylinka nevyskytuje volně, nýbrž se pěstuje. Její modrofialové květy se objevují v období mezi červnem a srpnem. Svůj název získala díky tvaru plodů, které lze spatřit od srpna do října.

  V tibetské a čínské medicíně se šišák bajkalský používá již více než 2000 let na nejrůznější neduhy. Podporuje krevní oběh, nervovou soustavu, imunitu. Doporučoval se na alergie, epilepsii, trávicí potíže, nespavost a nákazy. Též se doporučoval jako prevence před vznikem nádorů a metastáz. V časopise Science Advances se objevila dokonce zmínka o výzkumu, který byl proveden ve výzkumném centru John Innes v Norwich ve Velké Británii. Ten potvrdil, že se v rostlině opravdu nacházejí látky (např. baicalin, wogonoside a další), které mají protinádorové, antibakteriální, antioxidační a antivirové účinky a pomáhají též chránit játra a nervovou soustavu. Bohužel byly další výzkumy v této oblasti zabrzděny klasickou medicínou.

  V lidovém léčitelství a homeopatii se používá dodnes především kořen (Radix scutellariae). V čínské medicíně se jedná o jednu z 50 nejvýznamnějších rostlin a nazývá se huáng cen.

  Šišak bajkalský učinky 

  • Bylinka podporuje snižování vysokého tlaku a nebezpečného cholesterolu.
  • Využívá se jako uklidňující prostředek při neuróze. Doporučuje se při přepracovanosti, nespavosti, neklidném spánku, únavě. Je vhodný při rekonvalescenci po nemoci.
  • Dále má též protikřečové a protialergické účinky. Podporuje imunitu a bojuje s bakteriemi a viry.
  • Podílí se na snižování teploty, vyvolává pocení.
  • Šišák bajkalský čajPodporuje vylučování žluči a chrání játra.
  • Působí močopudně a používá se i jako antirevmatikum. Užívá se při ledvinových chorobách, má pozitivní vliv na ledviny.
  • Bylinku používáme při rekonvalescenci po infarktových stavech. Obecně se doporučuje používat jako doplněk klasické léčby srdečních onemocnění. Řeší arytmie, bolesti srdce. Podporuje cévy.
  • Používá se při nadměrné menstruaci a menstruačních bolestech.
  • Užívá se jako doplněk klasické léčby rakoviny.
  • Zevně se používá na kožní jizvy a furunkly. Lze jej též použít jako kloktadlo při zánětech v krku a ústech.

  Formy užívání:

  Lze podávat odvar, připravený klasickým způsobem, přičemž je hlavně vhodný při horečkách. Recept: 1 lžičku sušeného šišáku zalijeme 250 ml vařící vody a necháme vyluhovat.

  Velmi oblíbenou formou je též tinktura, kterou dávkujeme obvykle 3x denně 20 až 30 kapek.  Celková dávka záleží i na tělesné hmotnosti a určitě bychom měli naslouchat i vlastnímu organismu. Obvykle doporučovaná doba užívání je 6 týdnů. V případě nutnosti je možné kúru po desetidenní přestávce opakovat.

  Další vhodnou a rychlou formou užívání jsou tablety, které dávkujeme 2-3x denně 1 tabletu. Pokud užíváme bylinku jako prostředek pro zlepšení spánku, aplikujeme ji jednorázově těsně přes spaním.

  Šišák nežádoucí účinky

  U šišáku nebyly zaznamenány vedlejší účinky, ovšem vždy se doporučuje nepřekračovat dávkování. Jelikož podporuje snižování krevního tlaku, neměli by jej užívat lidé trpící hypotenzí (nízký krevní tlak). Opatrní by měly být těhotné a kojící ženy a před jeho užíváním by se měly poradit s odborníkem.

  Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Janča Josef A. Zentrich, Wikipedie, www.bylinkyprovsechny.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5031759/

  Zmíněné produkty:

  Šišák bajkalský

  Šišák bajkalský tinktura

  Tablety na spaní a uklidnění (Fyrosan Šišák)