Šípek-léčivé účinky

  Rosa canina

  Šípek-léčivé účinky

  Růže šípková je planě rostoucí keř, který může dosahovat výšky až 2,5 metru. Charakteristickými znaky jsou především bledě růžové květy, které se většinou objevují během června a července, a samozřejmě všem známé šípky (Fructus cynosbati) sbírané na přelomu září a října.

  Rostlina se vyskytuje ve velké části Evropy a částečně i v Asii. Latinský název lze přeložit jako „psí růže,“ nejspíše proto, že se šípky používali při léčbě vztekliny.

  Ze šípků se vyrábí víno, džemy a marmelády, ovocné protlaky. V severních státech se připravují polévky a omáčky. Očištěné šípky se mohou napěchovat do skleniček a prosladit cukrem. Po nějaké době změknou a přidávají se do čaje. Šípky můžeme také konzervovat medem. V Anglii se používají k aromatizování tabáku. Růže šípková je též základní podnožová růže pro kultivary zahradních růží. Její květy obsahují velké množství pylu. Často se též používá v kosmetickém odvětví.

  Růže byla oblíbená a hojně užívána napříč celou historií. Zásoba šípků se například našla v neolitickém sídlišti ve Velké Británii. O rostlině se zmiňovaly různé knihy včetně anglosaského herbáře z 11. století. Domorodí obyvatelé Severní Ameriky užívali růži nejen při léčení, ale také při obřadech a jako potravu. Kromě nejrůznějších džemů a nápojů existuje dokonce šípková zmrzlina, kterou připravovali Eskymáci kmene Inupiat. Šípky sehrály významnou roli i během 2. světové války, kdy ve Velké Británii sloužili jako jeden z hlavních zdrojů vitamínu C.

  Bylina se dodnes používá v tradiční čínské, tibetské a indické medicíně, homeopatii a lidovém léčitelství.

  Šípky jsou především známé vysokým obsahem vitamínu C, jehož množství však klesá při jejich usušení. Dále obsahují vitamíny skupiny B, vitamín A, K vápník, železo, hořčík, cukry, organické kyseliny, pektiny, třísloviny a mnohé další významné látky.

  Účinky:

  • Šípkový čaj se obvykle podává jako posilující prostředek při nejrůznějších infekcích. Obsažený vitamín C podporuje přirozenou obranyschopnost.
  • Bylinka podporuje celkový metabolismus a má protizánětlivé účinky (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17657447)
  • Močopudné účinky se používají při zánětech v oblasti urogenitálního traktu, ledvinových a močových kamenech.
  • Šípek podporuje snižování špatného cholesterolu (LDL) a vysokého krevního tlaku. To bylo podpořeno švédským výzkumem, který sledoval pacienty užívající každodenně šípkový roztok po dobu 6 měsíců. Výsledkem byl výrazný pokles hladiny cholesterolu a došlo i ke snížení krevního tlaku (http://www.dailymail.co.uk/health/article-2087820/Daily-dose-rosehip-extract-help-cut-heart-disease-lower-blood-pressure-reduce-cholesterol.html).
  • Šípkový čaj účinkyPoužívá se jako podpůrný prostředek při ateroskleróze, zpevňuje cévní stěny a používá se na křečové žíly.
  • Doporučuje se na žaludeční potíže, žlučové kameny, zácpu. V Asii se používá v boji proti některým parazitům.
  • Podporuje zdraví kloubů a kostí. Německá studie z Berlína potvrdila, že šípky pozitivně ovlivňují revmatoidní artritidu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19818588).
  • Využívá se na revmatické obtíže (https://www.arthritisresearchuk.org/arthritis-information/complementary-and-alternative-medicines/cam-report/complementary-medicines-for-rheumatoid-arthritis/rosehip/trials-for-ra.aspx)
  • V lidovém léčitelství se používá při silné menstruaci.
  • Šípky působí blahodárně i na naši pokožku.
  • Objevují se již výzkumy zkoumající účinky šípků na rakovinné buňky (https://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150329141007.htm, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27467555/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4881189/)

  Formy

  Asi nejrozšířenější formou i nadále zůstává šípkový čaj.

  Recept: celé šípky povaříme několik minut ve vodě, v poměru od 1:4 do 1:6 a ponecháme několik hodin vyluhovat. První výluh by byl slabý, proto vřelým slabým šípkovým čajem spaříme vřes, lipový květ či mateřídoušku. Výbornou kvalitu mají druhý a třetí odvar, čtvrtý můžeme opět posílit či nastavit některou z uvedených drog.

  Drcené šípky vaříme asi 10 minut a vyluhujeme do vychladnutí na pitnou teplotu. V tomto případě filtrujeme čaj přes husté pláténko, abychom zabránili průniku nepříjemných chloupků do nápoje. Dávkování čaje, který je na přechodu mezi čajem potravinářským a léčivým, nebývá předepsáno, ale i zde platí Kneippovo „všeho s mírou a dobrého pomalu“.

  Do směsí se většinou přidávají drcené šípky.

   

  Při ledvinovém písku, ledvinových a močových kamenech pomáhá čaj plodů bez semen. Užívá se 1 polévková lžíce na šálek čaje, která se nechá krátce povařit, přecedí se a pije 3x denně. Naproti tomu čaj pouze z okvětních lístků pomáhá při žaludečních křečích.

  Šípkový likér posiluje po všech stránkách starší osoby: Litr plodů a 500 gramů bílého cukru necháme ve 3 litrech žitné 8 dnů na teplém místě vyluhovat a pak přecedíme. Pijeme 1 skleničku denně, před jídlem.

  Poněkud jiný je další šípkový likér: Litr rozmačkaných šípků přelijeme litrem alkoholu a necháme 14 dnů stát v teple. Pak přefiltrujeme a doplníme cukerným sirupem z 500 gramů cukru a 1,5 litru vody. Pijeme rovněž 1 skleničku denně.

  Recept: vyživující pleťová maska ze šípků: 1 lžíci čerstvých šípků (zbavených semínek a chloupků) a 1 lžičku tvarohu rozmixujeme a vzniklou směs pak naneseme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Pak umyjeme.

  Nežádoucí účinky

  Šípkový čaj je vhodný i pro dlouhodobé podávání, předpokládané nežádoucí účinky se neprokázaly.

  Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, https://www.priroda.cz/clanky.php?detail=2164, http://bylinkopedie.cz/sipek-ruze-sipkova/, https://www.vitalia.cz/clanky/sipkova-kosmetika/, http://home.tiscali.cz/tapta/byliny/sipek.htm

  Zmíněné produkty:

  Šípek plod (sušený šípek)

  Šípkový čaj ze sušených šípků

  Šípkový džem