Routa vonná účinky

Routa vonná (Ruta graveolens) nejspíše pochází z oblasti Středomoří a v České republice se pěstuje ve vinorodých oblastech, například u Velkých Žernosek. Existuje několik předpokladů, jak se zrodil její název, například jeden z nich tvrdí, že je odvozen od řeckého slova „reuo“, což znamená „osvobodit.“

Využívá se v mnohých oblastech našeho života. Dodnes se přidává do jídel v některých oblastech, např. je oblíbena v etiopské kuchyni. Využívá se tam při přípravě salátů, masa, ale i pro dochucení kávy. Éterický olej se používá v kosmetickém odvětví při výrobě voňavek a krémů, usušená nať se vkládá i do aromatických polštářků. Dříve se mimo jiné užívala jako talisman proti kouzlům a černé magii, sušená routa bývala i významnou vykuřovací bylinou.

Rostlina se též dodnes využívá jako přírodní repelent nejen na komáry a mouchy, ale i na moly. Příjemně voní a má schopnost potlačovat nežádoucí pachy, takže se užívá jako osvěžovač místností.

Pro své příznivé účinky na organismus se využívala již od antických dob, oblíbil si ji např. i Leonardo da Vinci, který ji používal pro podporu zraku. Bylina má velmi rozmanité působení, přičemž předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba rutae) nebo list (Folium rutae).

Účinky

  • Využívá při různých cévních onemocněních. Jejím vlivem se stěny cév stávají pružnější a pevnější, působí též protiskleroticky. Přispívá k odstranění fragility (lámavosti), což se ocení při problémech s rudými žilkami na stehnech. Současně mírně snižuje vysoký krevní tlak, a to především tehdy, jestliže je hypertenze působena poruchami funkce ledvin. Užívá se při zánětech žil a je vhodná jako prevence, ale i přírodní terapie mozkové mrtvice.
  • Využívá se též jako kardiosedativum, zvláště v kombinaci s květem hlohu a natí meduňky lékařské, podle následující receptury: květu hlohu 50 g nati meduňky 40 g nati routy. Podáváme jako bylinářský čaj, v dávce 0,5 až 0,75 litru denně.
  • Příznivě ovlivňuje funkci žlučníku a tlumí bolesti při žlučníkových kaméncích. Obsahuje hořčiny, které přispívají k zlepšení trávení.
  • Spasmolytický (protikřečový) účinek se též projevuje při ledvinových kolikách. Rozšířením cév zlepšuje prokrvení ledvin a diurézu (vylučování moči).
  • Taktéž se užívá při závratích, návalech krve do hlavy či bolestech hlavy.
  • Vlivem byliny dochází ke zvýšení tonusu dělohy, což přispívá k řešení řady menstruačních potíží.
  • Při neurotických bolestech hlavy, které někdy bývají spojeny se závratěmi, se routa projevuje jako dobré sedativum.
  • Při zevní aplikaci podporuje hojení zahnisaných kožních defektů, kdy buď přikládáme obklady, nebo používáme koupele. Tinktura při zevní aplikaci slouží jako dobrý prostředek k potírání při revmatických bolestech a při neuralgiích.

Formy

Velmi účinnou formou je tinktura, jejíž dávkování se pohybuje v rozmezí od 15 do 25 kapek, obvykle dvakrát, výjimečně i třikrát denně. Bylina se též často přidává do směsí. Nálev, připravovaný z 1 čajové lžičky na 0,15 litru, doba vyluhování je cca 10 minut. Podáváme dvě, výjimečně tři dávky denně.

Pro zevní použití lze připravit nálev o vyšší koncentraci. Pro vymývání ran je možné dělat i odvar.

Nežádoucí účinky

Není vhodné užívat čerstvou bylinu, jelikož obsahuje fotosenzitivní kumarin, který při styku s pokožkou (působením světla) vyvolává alergie, jež se projevují jako poleptání kůže. Při sběru vždy užíváme rukavice. Sušená bylina již tyto potíže nevyvolává.

Při dodržení terapeutických dávek nehrozí ze strany routy a její toxicity žádné nebezpečí. S ohledem na skutečnost, že rostlina vyvolává překrvení malé pánve a zvyšuje tonus dělohy, se nedoporučuje během těhotenství.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Routa vonná