Řepík lékařský – léčivé účinky dle lidové medicíny

Agrimonia eupatoria

Řepík lékařský léčivé účinkyAčkoliv se řepík vyskytuje prakticky všude, jen málokdo ví o jeho vynikajících účincích.

Rostlina preferuje spíše slunná a suchá místa od nížin až po horské oblasti, setkáme se s ní na cestách, v lesích, na mezích či pastvinách v Evropě a částěch Asie a Ameriky.

Kořeny řepíku sahají hluboko do historie. V magii sloužil k ochraně a odvrácení záporných energií, zahánění duchů. Dnes se často používá jako barvivo. Ovšem snad největší význam má právě při řešení zdravotních obtíží. O jeho účincích věděli již staří Egypťané. K léčbě jej využíval Plinius starší nebo Galén. A i dnes zájem o něj se pomalu roste.

Jeho latinský přívlastek připomíná pověst, ve které jej král Pontu Mithradates Eupator VI. využil při léčbě jater a byl tak potěšen výsledkem, že si rostlina vysloužila část jeho jména „Eupatoria.“ Jeho cenu též potvrzuje německý název „Konigskraut“ neboli „královská bylina.“

Řepík a jeho účinky

 • Rostlina se používá při zánětech v krku, ústech, v hrtanu.  V těchto případech se většinou nejen pije, ale i kloktá.
 • Lidové léčitelství ji doporučuje při angíně, onemocnění krku, skorbutu a zápalech sliznice dutiny ústní. I lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají, by jej měli využívat.
 • Listy se využívají při chudokrevnosti (anémii). Pro svíravé účinky hlavně díky obsahu vitamínu K se též používají při zástavě krvácení nebo na rány. V lidovém léčitelství byly řepíkem léčeny dokonce střelné rány.
 • Doporučuje se při revmatismu, bolestech v kříži.
 • Pije se při těžkostech při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny. Využívá se při průjmech. Stimuluje činnost žlučníku, podporuje metabolismus tuků a cholesterolu. Dobré výsledky byly též zaznamenány při jeho využití na žaludeční a střevní polypy.
 • Fytoterapeuti jej předepisují na poruchy ledvin, močového měchýře. Využívá se i při zánětech močových cest a inkontinenci.

Dr. Schlerbaum hovoří: „Třikrát denně jeden šálek čaje léčí rozšíření srdce, žaludku, střev a rozedmu plic, dále po delším užívání i nemoci ledvin a měchýře.“

Denně se doporučuje vypít až dva šálky čaje.

 • Využívá se i proti parazitům, pomáhá při alergii.
 • Při křečových žilách a bércových vředech se často doporučuje řepíková mast, která má podobné užití jako mast z měsíčku.
 • Bylo doporučováno použití řepíku jako léku na mužskou impotenci, kdy se podával s vařený v mléce.
 • V lidovém léčitelství se užívá i jako sedativní prostředek, jelikož uklidňuje nervový systém a podporuje snižování krevního tlaku. Ve fytoterapii se doporučuje při nespavosti, a proto byl i často součástí bylinných polštářů.
 • V posledních letech se začíná hovořit i o jeho vlivu na nádory.

Řepíkový čaj„Každý by se měl snažit udělat si jednou či dvakrát v roce bylinkovou koupel z řepíkového nálevu. Děti, mající tbc krčních uzlin, měly by se denně v řepíku koupat. Řepík je vhodný i pro nejmenší děti, často se používá k léčbě „novorozeneckého a kojeneckého akné“.

Marie Treben

Nežádoucí účinky

Řepík by se neměl užívat při zácpě, zvýšené srážlivosti krve. V jiných případech jej lze podávat i po delší dobu. Přičemž užívat jej mohou i těhotné a kojící ženy.

Recepty:

Čaj z řepíku: Jedna čajová lžička byliny se zalije 250 ml vody, spaříme a krátce vyluhujeme.

Pokud chceme dosáhnout jemnějšího účinku, doporučujeme aplikovat spíše nálev, pokud chceme účinek razantnější, je na místě podávání odvaru, vařeného asi 2 minuty.

Koupel: 200 g bylinek přidáme do koupele.

Prášek: sušenou nať jemně rozemeleme a užíváme 2 – 4 g denně při výše uvedených potížích.

Směs na nemocná játra: Řepík, svízel, mařinka-smícháme rovným dílem. Jedna vrchovatá čajová lžička se zalije 250 ml vody, spaříme a krátce vyluhujeme.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Maria Treben, Herbář léčivých bylin 4. díl, Jiří Janča Josef A. Zentrich, www.zdravinadlani.cz

Zmíněné produkty:

Řepík

Řepíková koupel

Řepíková mast

Napsat komentář