Rakytník léčivé účinky

Rakytník léčivé účinky (rakytník účinky)Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je hustě větvený keř, který může dorůstat až do výšky 10 metrů. Přirozeně se vyskytuje v Evropě a Asii a je dost odolný vůči mrazům.

Slovo Hippophae původně pochází ze staré řečtiny a v překladu znamená třpytící se kůň. Ve starověkém Řecku se totiž listy a mladé větvičky využívaly jako doplněk krmiva závodních koní, což zvyšovalo kvalitu a lesklost jejich osrstění.

Rakytník se již od pradávna využívá v medicíně mnohých národů, v Rusku byl dokonce nazýván „sibiřským zázrakem“ nebo „citroníkem severu“ a v některých oblastech Asie „svatým plodem Himalájí“. Olej z rostliny si zase získal přezdívku „tekuté zlato“.

Bylina se dnes především využívá v lidovém léčitelství, v kosmetickém odvětví a v potravinářství, kde se z ní vyrábějí sirupy, kompoty, marmelády, džemy, saláty, omáčky atd. Z rakytníku se kromě jiného vyrábí i mouka či med. Dá se nakládat, kandovat či zavařovat. Dřevo má vysokou výhřevnost, jednu dobu se využívalo k výrobě kulečníkových koulí, hůlek, držadel či dýmek. Rostlina se též využívá v zemědělství, jako ochrana před půdní erozí.

Z rostliny se nejčastěji využívají plody (Fructus hippophae), občas též listy a větve (Folium et stipites hippopae). Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, sacharidy, organické kyseliny, třísloviny, a další významné látky.

Účinky

 • Plody rakytníku jsou především bohatým zdrojem vitamínu C (cca 40-1300 mg). Proto se především využívají pro podporu přirozené obranyschopnosti organismu, zvyšují odolnost vůči infekcím. Mají protizánětlivý a baktericidní účinek. Jsou vhodné při nachlazení, chřipce, kašli
 • Rakytník je vhodný při rekonvalescenci po nemocích či operacích, během chemoterapie.
 • Podporuje fyzickou kondici. Říká se, že rakytník užívali vojáci Alexandra Makedonského. V roce 1988 jej využili i čínští sportovci během olympijských her v Soulu v Jižní Koreji.
 • Má antioxidační účinek.
 • Pomáhá redukovat stres, využívá se při posttraumatické stresové poruše (PTSP) a depresích.
 • Podporuje funkci kardiovaskulárního systému, zdraví srdce a přispívá k zlepšení průchodnosti cév. Má příznivý vliv na krevní tlak a cholesterol.
 • Má příznivý vliv na klouby, šlachy a vazy.
 • Pozitivně ovlivňuje trávení. Olej z rakytníku přispívá k regeneraci žaludeční sliznice a je vhodný při žaludečních vředech. Přispívá k ochraně jater.
 • Rakytník se též využívá na unavené oči a podporuje zrak.
 • Rakytníkový olej přispívá k rychlejšímu hojení pokožky a sliznice, podporuje regeneraci při popáleninách, omrzlinách, zánětech. Dokonce se doporučuje při radiačním záření, a proto je natírání olejem z rakytníku doporučováno v okolí tkáně, která byla zasažena při radioterapii. V Rusku jej využívali kosmonauti nejen jako doplněk stravy, ale i jako ochranu pokožky před zářením. Byl též využit po tragické černobylské havárii. Olej je vhodný i při ekzémech, akné, striích a dalších kožních potížích. Zlepšuje kvalitu pleti.
 • Existují spekulace ohledně možného protinádorového působení.

Formy

Z rakytníku si lze připravit jak čaj (nejčastěji odvar z plodů), vhodnější formou je však buď prášek (cca 1-2 lžičky denně), nebo tinktura. Lze též připravit sirup, šťávu či džem. Zevně se používá rakytníkový olej či mast.

Rakytníkové plody obyčejně podáváme samostatně, listy mícháme spíše do směsí.

Odvar: 2 polévkové lžíce bobulek (čerstvých nebo sušených) se povaří cca 5 min ve vodě, poté se scedí.

Kontraindikace

Doposud nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky, ani nejsou známy žádné kontraindikace.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Rakytník řešetlákový

Rakytníkový olej 100%

Rakytník tinktura

Rakytníková šťáva