Puškvorec a jeho účinky

Puškvorec obecný (Acorus calamus) byl pro své účinky oblíben již od antických dob a dnes se pokusíme připomenout, proč na něj určitě nesmíme zapomínat.

Jelikož se jedná se o vodní rostlinu, tak ji především nalezneme v rybnících, jezerech a na březích. Z kořene mohou vyrůstat až 1 m dlouhé mečovité listy, které se pro svůj vzhled přirovnávají k legendárnímu japonskému meči Kusanagi. V Japonsku se celá rostlina považuje za symbol odvážnosti. Nejvhodnější doba sběru je brzy na jaře či později na podzim.

Předpokládá se, že byl původně byl puškvorec do Evropy zavlečen Tatary z Asie. Ti jej prý žvýkali pro podporu trávení a posílení organismu. Zároveň jej považovali za indikátor čistoty vody. Tento názor později sdíleli i výrobci českého piva. Při jeho přípravě totiž dávali přednost říční vodě, na břehu které rostl právě puškvorec. Pokud to nešlo zařídit, tak se někdy vpouštěla voda do kotle přes sáček s touto rostlinou, aby se docílilo lepší kvality výsledného nápoje.

Již několik tisíciletí se tato rostlina užívá v běžném životě po celém světě. Nejdříve si ji lidé oblíbili především pro její chuť a aroma. Obzvláště se používala v Indii, kde se hojně přidávala do jídel s masem a rybami. V Evropě i Americe bývala kandována. Dodnes se využívá při výrobě některých druhů vína, piva a hořkých likérů.

Velkou oblibu dodnes sklízí v Číně, kde se mu již od dávných dob připisovali až nadpozemské účinky. To dosvědčuje i jedna z pověstí spojená s legendární postavou Anchi Shenga, který prý užíval puškvorec jako elixír. Díky němu mohl být dle svého přání neviditelný a zároveň se stal i nesmrtelným. Tradovalo se, že během vlády prvního císaře sjednocené Číny (Čchin Š‘-chuang-ti) mu již bylo 1000 let. Bohužel recept tohoto elixíru dodnes zůstává tajemstvím…

Číňané rostlinu dodnes nosí jako talismany a pokládají ji před vchodem do domu, u postele nebo na parapetech v domnění, že je uchrání před zlými silami.

Z kořene puškvorce se získává olej, který se jednu dobu používal jako repelent, přidával se do suchých šamponů, mýdel, ale i zubní pasty. Dnes se využívá v parfumérii, přičemž tato tradice se dochovala již z dob starověkého Egypta. Své využití nachází i ve farmaceutickém odvětví, homeopatii a velkou oblibu má již po staletí v přírodní medicíně.

Název byliny pochází z němčiny a překládá se jako prsní kořen, což již indikuje jeden z účinků této rostliny.

V průběhu historie se užíval pro své septické a antibakteriální účinky např. během nejrůznějších epidemií. V Tibetu se puškvorec doporučoval na bolesti v krku a žaludku. V čínské medicíně se užíval při revmatických bolestech, epilepsii či pro zlepšení sluchu. V Korei se předepisoval na žaludeční a střevní potíže, pro zlepšení zraku a paměti, stimuloval pocit hladu a též se aplikoval na rány a kožní onemocnění. V Evropě se hojně využíval ve starověkém Řecku a Římě, oblíbil si jej např. i Hippokrates. Dioscorides bylinku doporučoval na jaterní nemoci, pro podporu dýchacích orgánů a jako močopudný prostředek. Avicena poukazoval na schopnosti puškvorce zlepšovat stav pleti a podporovat funkce sleziny.

Mimochodem o puškvorci kolují pověry, že má prý halucinogenní účinky. Tento mýtus vznikl kvůli anekdotickému příběhu líčeném v knize Hoffera Osmunda. Tyto účinky však nikdy nebyly prokázány ani při vyšších dávkách.

Puškvorec a zdraví

 • Oddenek se pro své posilující účinky využívá při všeobecné slabosti trávicích orgánů, při nadýmání žaludku a střev, jakož i při kolikových záchvatech. Doporučuje se při poruchách látkové výměny. Bylina odstraňuje nechutenství. Výtečně působí při nadýmání a infekčním průjmům, včetně krvavých. Je vhodná při nadměrné hubenosti, která není způsobena nedostatkem jídla. Přičemž by se měli v tomto případě dělat i plné koupele s přísadou kořene. Existují předpoklady, že by tato rostlina mohla být nápomocná při řešení některých druhů rakoviny, např. rakoviny žaludku, střev, jater či plic.

Puškvorec a jeho účinky„Pokaždé, když se zamyslím nad následující starší příhodou, když si na ni vzpomenu ve svých přednáškách nebo když vám ji nyní píši, jeví se mi jako zásah boží prozřetelnosti a vždy jsem hluboce dojata. Moje matka byla těžce chorá, měla nepopsatelné bolesti ve střevech. Jednoho dne mi lékař povídal, že se musím připravit na to nejhorší: je to rakovina střev. Bylo to v době, kdy jsem se ještě velmi málo zajímala o léčivé rostliny, ač jsem i tehdy raději užívala přírodní prostředky a nikdy jsem nebrala pilulky. Tato zpráva lékaře mne šokovala a sotva jsem byla schopna vykonávat denní povinnosti. Můj den normálně začíná ráno o šesté a končí většinou večer v 11 hod., ale tehdy jsem proti svému zvyku šla do postele už večer o osmé. Když jsem právě přemýšlela o beznadějné situaci své matky, otevřely se dveře. Vstoupil můj muž a přinesl mi malé tranzistorové rádio a povídal: „Abys nebyla tak sama.“ Krátce nato se ozval v rádiu hlas: „Tu hovoří domácí lékař! Kořenem puškvorce je možné vyléčit poruchy žaludku a střev. Nechť jsou jakkoliv zastaralé, houževnaté a smrtelné. Vezmeme hrneček studené vody, vsypeme do ní jednu zarovnanou lžičku kořene puškvorce, necháme stát přes noc, ráno trochu ohřejeme, scedíme a vypijeme před a po každém jídle jeden doušek. To je přes den šest doušků, více se pít nesmí. Čaj je třeba pokaždé ohřát ve vodní lázni. Tato procedura platí pro celý žaludeční a střevní trakt, včetně jater, žlučníku, sleziny a slinivky břišní.“ Přešťastná jsem na druhý den o tomto vyprávěla svojí matce. Ona mi však odpověděla s rezignujícím gestem: „Mně už nikdo a nic nemůže pomoci!“ Já však sehnala kořen puškvorce a matka ho používala podle uvedeného návodu. Hraničí to až se zázrakem, když vám povím, že už za čtrnáct dní si moje matka na nic nestěžovala. Každý týden pak přibrala 400 g, neboť předtím velmi zhubla. Teprve po této události jsem se pomalu vpravovala do léčení bylinkami a již jsem pomohla v mnohých beznadějných případech. Zvláště kořen puškvorce vždy znovu přináší překvapující úspěchy při přebytku a nedostatku žaludečních kyselin.

Jeden starší duchovní trpěl roky průjmem. Už se smířil s tím, že se toho trápení nezbaví. Začal však, na moji radu, denně pít šest hltů čaje z puškvorce. Za krátký čas byla střeva vyléčena.

Jiný muž se deset let trápil s krvavým průjmem, dostavil se přes den 30x až 40x. Jeho přítel mi vyprávěl, že z chlapa, který byl kdysi veselý a překypoval radostí, se stal pochopitelně zatrpklý člověk. Všechno, co během těch let vyzkoušel, bylo zbytečné. Poměrně mlád šel předčasně do invalidity. Ve velikonoční době počal pít denně, nejprve velmi nedůvěřivě, šest doušků čaje z puškvorce, přitom pil ještě dva šálky čaje z měsíčku lékařského. Byla jsem velmi překvapená, když mi jeho žena napsala, že počátkem června téhož roku opět začal pracovat.

Jistá žena z Vorarlbergu dva roky trpěla bolestmi žaludku a nevydržela ani jeden den bez tabletek. Na moji radu užívala oněch šest doušků čaje z puškvorce. Po třech dnech zmizely bolesti a už se více neopakovaly. Jistá žena z Dolního Rakouska více let trpěla na vředy dvanácterníku. Aby byla bolest snesitelná, musela brát stále léky. Vůbec nesnesla pevnou stravu, neměla ani chuť k jídlu. Když ji upozornili na kořen puškvorce, užívala denně šest doušků. Bolesti začaly ustupovat a po šesti týdnech už je neměla, zato měla zase chuť k jídlu a dokázala jako všichni ostatní členové rodiny jíst vydatnou stravu.“

Úryvek z knihy Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben

 • Puškvorec pozitivně působí na krvetvorbu a je vhodný při anémii a leukémii.
 • Dále se užívá při onemocnění žláz a dně.
 • Pomáhá při poškození ledvin a je dobrým prostředkem na pročištění celého těla, doporučuje se při otocích a vodnatelnosti.
 • Žvýkání sušeného kořene se doporučuje při závislosti na kouření či drogách.
 • Rostlina se využívá i na slabé oči. Zavřená víčka by se měla častěji potírat čerstvou šťávou z kořene puškvorce. Šťávu necháme působit několik minut a pak ji smyjeme studenou vodou.
 • Některé počáteční výzkumy již naznačují, že by rostlina mohla mít příznivé účinky i na nervové buňky.  V ajurvédě, tibetské a čínské medicíně se pro tyto účely využívá již od pradávna. Podporuje zdraví nervů, dobrý spánek, zlepšuje koncentraci a je vhodná při psychogenních bolestech hlavy.
 • Používá se při nachlazení, bronchitidě, chřipce.
 • Zlepšuje kondici při rekonvalescenci po těžkých chorobách, ozařování, chemoterapii apod.
 • Zevně můžeme puškvorec využívat jako kloktadlo, k inhalaci a výrobě masážních olejů a mastí.
 • Koupele rukou i nohou jsou velmi oblíbeny na revmatická onemocnění, ekzémy, rány, omrzliny a studené končetiny.

„Velmi často jsem dokázala pomoci teplými puškvorcovými koupelemi při různých omrzlinách. Kořen se dá přes noc do studené vody a ráno se ohřeje až do varu. Necháme ho 5 minut vyluhovat. Potom koupeme choré místo 20 minut v ochlazeném – nepříliš horkém odvaru. Možno jej i čtyřikrát ohřát a znovu použít. Tato koupel pomáhá i při studených rukách a nohách, v tomto případě použijeme odvar co nejteplejší. Jeden 36letý muž se nemohl zotavit po vyoperování tumoru jater. V čtyř až pěti týdenních Intervalech přicházely návaly horečky. Pacienta měli převézt z Lince na kliniku ve Vídni. Jeho ustaraná a bezradná švagrová ml vyprávěla o jeho beznadějné nemoci. I zde pomohl kořen puškvorce. Je přirozené, že při těžkých onemocněních je třeba pít čaj několik týdnů, ba i měsíců.“

Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben

Puškvorec užívání

Bylinka velmi špatně snáší skladování, takže by se měly zásoby do dvou let obnovovány.

Bylinku užíváme nejčastěji v podobě nálevu, prášku či tinktury. Tu se doporučuje užívat před jídlem pro podporu trávení a chuť k jídlu v dávkách 15-35 kapek nebo po jídle proti nadýmání v dávce 35-60 kapek.

Lze jej též užívat jako kloktadlo, které kladně působí jak na krk, tak i v okolí, například na lymfatické uzliny.

Mast s obsahem silice působí analgeticky.

Koupele se doporučují při artritidě, podporují kosti a klouby.

Odvar z kořenů podporuje růst vlasů.

Dále se též užívá při potížích s dásněmi a zuby.

Puškvorec nežádoucí účinky

No a co se týče nežádoucích účinků, tak při dodržování doporučeného dávkování, lze bylinu bez obav užívat. Kvůli abscenci vědeckých výzkumů, se však nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení. Lze ji užívat samostatně nebo ve směsích. Obvykle se doporučuje po 6 týdnech udělat pauzu v užívání. Pokud chceme posílit její hořké působení, je vhodná kombinace s benediktem nebo jinou hořčinou. Například kombinace s natí konopice, listem vachty a se zeměžlučí je velmi vhodná jako doplněk klasické léčby leukémie.

Formy užívání

Kapky užíváme vnitřně především na všechny zažívací potíže, poruchy trávení, ale také pro zvýšení chuti k jídlu nebo při překyselení. Pro vnější použití většinou používáme tinkturu o menších potencích.

Puškvorcový prášek v množství 0,5 až 2 gramy se může použít místo čaje, nanejvýš však 3 dávky denně.

Puškvorec čaj: připravíme jej z oddenku rostliny studenou cestou. Jedna zarovnaná čajová lžička kořene se na noc zalije 250 ml vody. Ráno se trochu zahřeje a scedí.

Čerstvá šťáva: čerstvé oddenky se pečlivě očistí a ihned se odstředí šťáva v odstředivce.

Celková koupel: 200 g oddenku přes noc vyluhujeme v pěti litrech studené vody. Na druhý den zahřejeme až k varu, necháme vyluhovat a vlijeme do koupele.

Recept koupele podle J. Janči:

Cca 600 gramů kořene vaříme ve 4 až 5 litrech vody 15 minut a vlijeme do vany s vodou. Koupel je zvlášť účinná především při dětských obrnách, slabosti růstu u dětí a veškerých oslabení i u dospělých.

Zdroje: Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben, Herbař léčivých rostlin, 4. díl, Janča Josef A. Zentrich

Zmíněné produkty:

Puškvorec kořen

Puškvorec tinktura