Pelyněk černobýl a jeho účinky

  Pelyněk černobýl účinkyPelyněk černobýl (Artemisia vulgar) je mnohým znám především jako plevel, což je velká škoda, jelikož jeho příznivé účinky na zdraví byly známy již v antických dobách.

  Je především rozšířen v mírného pásu a nalezneme jej prakticky všude – v příkopech, křovinách, na březích, mezích atd. Svůj přívlastek si nejspíše získal kvůli tmavé barvě svých větví.

  Dnes se rostlina využívá jako koření a přidává se do nádivek, na ryby a maso, do polévek. Používá se i jako přírodní insekticid a repelent. V průběhu historie jí byly připisovány magické účinky a věřilo se, že odhání zlé duchy a dokáže vyvolávat věštecké sny.

  Hořkost černobýlu je mírnější než u pelyňku pravého, takže má podobné účinky, ale chuťově je mnohem snesitelnější. Velkou oblibu si především získal ve starověkém Řecku, což dokládá i jeho latinský název. Artemis byla totiž řecká bohyně lovu a Měsíce a považovala se za ochránkyni žen. Bylina se proto používala na nejrůznější ženské potíže a ve větších dávkách se dokonce používala jako abortivum. Užívala se na trávicí obtíže a k vypuzení parazitických červů.

  V tradiční čínské medicíně je prášek z rozdrceného sušeného černobýlu hlavní součástí tzv. moxa, které se používá při moxování. Jedná se o známou techniku, kdy dochází k zahřívání akupunkturních bodů smotkem z bylin.

  Účinky

  • Bylina se s úspěchem využívá na nejrůznější trávicí potíže, včetně žlučníkových problémů. Podporuje trávení a využívá se i při nechutenství. Působí jako dobré spasmolytikum, tlumí křeče, zejména střevní. Podporuje ničení střevních parazitů a odčervuje.
  • Méně je znám jeho výborný účinek na potíže dýchacích cest, především na zánět průdušek. Využívá se i tam, kde hrozí nebezpečí zánětu plic. Přispívá ke snižování horečky.
  • Doporučuje se při menstruačních bolestech, je vhodný při nepříjemných symptomech v období klimakteria.
  • Využívá se při nervových potížích a nespavosti. Osvědčil se také jako podpůrný prostředek při lehčích formách epilepsie.
  • Formou výplachu se využívá na unavené a napuchlé oči.
  • V posledních letech se též objevují náznaky některých výzkumů, které se snaží zkoumat potenciální účinky černobýlu na některé druhy nádorů. Pro jejich malé množství, je však nemožné konstatovat jakékoli závěry (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15642597, https://www.drugs.com/npp/chinese-mugwort.html).

  Formy

  Černobýl se nejčastěji podává formou nálevu, obvykle 2-3 šálky denně. Pokud je nutný silnější účinek, tak se používá vinný nálev. Kořen se nejlépe podává ve formě prášku.

  Pro plicní indikaci je výtečná kombinace černobýlu se šalvějí, nejčastěji v poměru 1 díl pelyňku ku 2 až 3 dílům šalvěje.

  Při potížích s trávicím ústrojím se obvykle podává v kombinaci s puškvorcem, kořenem anděliky nebo zeměžlučí. Zjemnění účinku naopak způsobuje kombinace s meduňkou, tymiánem nebo se slizovými bylinami.

  Kontraindikace a nežádoucí účinky

  Při předávkovaní vzniká nevolnost a nutkání na zvracení, proto je vhodné dodržovat doporučené dávkování. Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení. V době kvetení patří pelyněk černobýl k alergenům.

  Zdroje: Heřbar léčivých rostlin, l.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, https://www.bylinkyprovsechny.cz

  Zmíněné produkty:

  Černobýl