Muškátový oříšek účinky

Muškátový oříšek účinkyMuškatovník pravý (Myristica fragrans) je tropický strom, který pochází z Moluk a dorůstá až do výšky kolem 12 metrů. Pro své významné vlastnosti se pěstuje již od poloviny 6. století a jeho užívání se velice rychle rozšířilo, přestože na jeho pěstování byl po dlouhou dobu monopol a řadil se mezi drahé koření.

Rostlina je především známá pro muškátové oříšky (Nux moschata) a květy (Semen myristicae).  Muškátové „oříšky“ jsou vlastně semena zbavená osemení, zatímco muškátový „květ“ je masitý míšek obalující tato semena.

Muškátový oříšek a občas i květ se nejčastěji využívají jako koření do pokrmů a nápojů, přičemž se prakticky vždy dávkují v malém množství na špičku nože. Přidávají se do zeleniny (špenát, květák, růžičková kapusta), omáček, polévek, syrových pokrmů, uzenářských a rybích výrobků, ale i nápojů jako jsou punč či likéry. Mimochodem existují předpoklady, že by právě muškátový oříšek mohl být součástí receptu na Coca-Colu, který dodnes zůstává utajen.

Rostlina má své místo i v kosmetickém odvětví, kde se využívá při výrobě kosmetiky, vonných olejů a parfémů. V minulosti byla též užívána jako omamný prostředek.

Obsahuje řadu významných látek včetně esenciální olejů, minerálů a vitamínů, takže figuruje i v oblasti zdraví. Dříve byla doporučována na posílení myšlení, žaludku a jater, úplavici, nadýmání, při škytavce a pro svěží dech.

Účinky

Obecně se říká, že květ účinkuje podobně, ale poněkud silněji než muškátový oříšek. Lze je užívat jak zevně, tak i vnitřně, ale je vždy nutné dodržet doporučené dávkování.

  • Oba se používají při zánětech průdušek, astmatu, zánětech.

Muškátový oříšekPři dětských bronchitidách se hlavně osvědčuje muškátových oříšek: hrudník namažeme sádlem (doporučuje se slepičí či husí, případně vepřové). Pak na mastný hrudník lehce nastrouháme kousek muškátového oříšku, překryjeme čistým sacím papírem a přes noc zabalíme.

  • Dále se muškátový oříšek využívá při revmatismu.
  • Zmírňuje nadýmání a zlepšuje trávení. Podporuje chuť k jídlu stejně tak jako většina typů koření.
  • Působí jako uklidňující prostředek, takže je lze použít při potížích s nespavostí.

Ajurvédská medicína doporučuje při psychickém napětí, mírných stavech úzkosti a lehčích depresivních náladách následující kořeněné sušenky: Padesát gramů muškátového oříšku, 40 g skořice a 10 g hřebíčku pomeleme nájemný prášek. Vezmeme 50 až 80 g prášku na 1 kg celozrnné mouky, cukr, kousek tuku a několik vaječných žloutků a běžným způsobem upečeme sušenky, které pečlivě uschováme v papírové, ale dobře utěsněné krabici. Pamatujme ovšem, že tyto sušenky jsou lékem, nikoli pečivem, a dobře je proto uschováme před dětmi. Běžná dávka činí 4 až 5 kusů sušenek denně.

  • Používá se pro podporu klasické léčby zánětu slinivky břišní či zánětu ledvin.
  • U žen podporuje vyvolání menstruace.

Zajímavé je, že účinek ořechů se zvyšuje jejich pečením v horkém popelu. Navíc takto pečené ořechy působí při otocích sleziny (splenomegalie).

Formy

Mletý květ či plod podáváme na špičku nože. Při potížích s nadýmáním či trávením je podáváme až po jídle. Použijeme-li jí jako uklidňující prostředek, podáváme ji na 2, maximálně 3 špičky nože, obyčejně 2 krát denně.

Muškátový oříšek a květ vydrží velmi dlouho, pokud jsou uchovávány v dokonale uzavřených dózách.

Bylinu užíváme výhradně samostatně, v indickém podávání se setkáváme i s kombinacemi.

Nežádoucí účinky

Muškátový ořech a květ by neměly užívat těhotné ženy, protože mohou negativně působit na plod. Pro ostatní platí základní pravidlo – je vždy nutné se držet doporučovaných dávek.

Větší dávky mohou vést nejprve k halucinacím a posléze k těžkému, dlouhému spánku, připomínajícímu smrt. Ta by ovšem mohla v případě těžkého kómatu nastat. V tomto směru se pokusy na vlastním organismu zabýval už Jan Evangelista Purkyně.

Zdroje: Herbář léčivých rostli, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, www.bylinkovo.cz, ireceptar.cz

Zmíněné produkty:

Muškátový oříšek celý