Mochna husí účinky

Potentilla anserina

Mochna husí účinkyMochna husí se považuje za plevel a vyskytuje se především na březích rybníků, návsích a polních cestách. Původem je z jihovýchodní Asie a dnes je rozšířená hlavně v mírném pásu. Zajímavostí je určitě její vysoká míra životaschopnosti – při úhynu hlavní rostliny, například spasením zvěří, vyrostou na 0,7 až 1,5 metru dlouhých šlahounech nové rostliny. Ke všemu je schopna se rozmnožovat jak vegetativně, tak i generativně.

Předmětem sběru je nejčastěji nať (Herba anserinae), ojediněle se používá i kořen (Radix anserinae).

Ve středověku o této nenápadné bylině se žlutým květem kolovala celá řada pověstí. Spojovala se například s čarodějnicemi a používala se i při věštění. Říkalo se, že kdo nosí mochnu u sebe, bude vždy oplývat láskou, penězi, zdravím, sílou a moudrostí.

Mochna byla také hlavní ingrediencí speciální návnady na ryby. Věřilo se, že návnadě neodolá žádná ryba. Indiáni ji používali jako ozdobu např. přikrývek nebo legín.

Kořen mochny byl významnou složkou potravy obyvatel severní Evropy, ale především Eskymáků a Indiánů. Byl typickou potravinou v krajích, kde je o jiné druhy potravy nouze. Svazky kořenů mochny se dodnes objevují na tržnicích v Tibetu a Nepálu.

Latinské druhové jméno mochny husí je odvozena od latinského slova potentia, které znamená moc či síla, což podotýká její silné účinky na naše zdraví. O tom, že se bylina již od dávných dob užívala při řešení zdravotních potíží, svědčí i řada různých zmínek z literatury např. v herbáři z roku 1899 se píše: „Nať se užívá proti průjmu, zimnici a úplavici.“ Známý švýcarský farář J. Künzle ve své knize Byliny a plevele z roku 1911 píše, že: „Každá žena by měla znát tuto bylinu, protože téměř neexistuje lepší lék proti menstruačním křečím a krvácení…“

Účinky

 • Bylina upravuje trávení, využívá se jako spasmolytikum, tlumí křečovité bolesti, doprovázející těžší formy dyspepsie. Doporučuje se při nadbytku žaludeční kyseliny, při nadýmání. Působí žlučopudně a užívá se na žlučové kameny.
 • Má protizánětlivý vliv na sliznice, při současném omezování kapilárního krvácení, proto se doporučuje při krvavých průjmech.
 • Je vhodná pro přípravu kloktadel či výplachů při zánětech v hrdle a ústní dutině.
 • Využívá se na kašel, hleny a záněty v dýchacích cestách
 • Mochna husí se v průběhu historie též osvědčila na křečové komplikace při gynekologických onemocněních, bolestivé menstruaci.
 • Mochna husíPodporuje obranyschopnost, má antiseptické účinky.
 • Je známá i svými močopudnými účinky – odvodňuje. Používá se při zánětech v močových cestách, při kataru močového měchýře a potížích s močením, močových kamenech či písku.
 • Doporučuje se na migrény, bolesti břicha, bolesti zubů, kloubů a svalů.
 • Zevně se používá do sedacích koupelí při hemoroidech.
 • Pro své protizánětlivé účinky se aplikuje i zevně, například na zanícené kožní plochy, hnisavé rány, sliznice apod. Je vhodná pro omývání obličeje při akné. Přidává se do některých krémů proti zčervenání a podráždění pokožky.
 • V dřívějších dobách se lístky mochny vkládaly do bot, aby zabraňovaly vzniku puchýřů a omezovaly pocení nohou.

Formy

Běžnou formou je nálev, připravovaný obvyklým způsobem (cca 1 čajovou lžičku bylinku zalijeme 250 ml vařící vody a necháme několik minut vyluhovat), který podáváme podle potřeby až 4 krát denně po šálku. Na potencování účinku při bolestivých poruchách v zažívacím ústrojí bylinku kombinujeme zejména s heřmánkem, majoránkou, tymiánem, koriandrem, meduňkou, vlaštovičníkem a heřmánkem římským.

Velmi dobré účinky na střevní systém má blízká příbuzná mochny husí – mochna stříbrná (Potentilla argentea).

U kolik žaludku a zažívacího traktu, při prudkém průjmů, bílém výtoku se používá odvar z natě mochny husí: Pět gramů natě dáme do šálku studené vody, přivedeme k varu a ihned na 10 minut odstavíme a necháme vyluhovat. Přecedíme a pijeme 3x denně šálek, před jídlem.

Proti kolikám v podbřišku se doporučuje odvar v mléce: 5 gramů natě se nechá přejít varem a pak 5 minut vyluhovat. Přecedí se a pije horký 3x denně, před jídlem.

Kontraindikace

Mochnu můžeme užívat bez omezení, dlouhodobé užívání se neprojevuje vedlejšími účinky. Jako obvykle však platí doporučení vyvarovat se užívání této byliny během těhotenství a kojení.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinky.info

Zmíněné produkty:

Mochna husí nať

Mochna husí tinktura