Měsíček lékařský účinky

  (Calendula officinalis)

  Tuto rostlinu pro její významné účinky hojně využívali již Keltové a Římané. V Indii se jí zdobili sochy svatých a hlavně se využívala při nejrůznějších posvátných obřadech. Anglický název „Marigold“ byl nejspíše odvozen od Panny Marie, protože se bylina často užívala při bohoslužbách. Kolovaly též pověry, že pomáhá udržet šťastný manželský svazek.

  Původem je měsíček z jižní Evropy a Orientu. Dnes se pěstuje nejčastěji v zahradách. Rostlinu poznáme díky charakteristickým oranžovým květům, ovšem někdy lze narazit i na světlejší až bílé. Mimochodem květy lze jíst a to jak v syrovém, tak i vařeném stavu. V některých koutech zeměkoule se používají i jako náhrada za šafrán.

  Zajímavostí rostliny je i ten fakt, že se podle ní může určovat počasí. Říká se totiž, že pokud její květy budou ráno po sedmé hodině uzavřené, bude ten den pršet. V minulých dobách se tedy používal místo předpovědi počasí. Kromě toho její vůně prý odpuzuje komáry.

  Největší význam v lidovém léčitelství mají květy, o kterých se říká, že mají největší sílu, ovšem využívají se i listy a stonky. Sbírat se doporučují od poloviny června do konce srpna, nejlépe krátce před polednem. Přičemž je potřeba rostlinu sbírat jen za slunečného počasí, aby její účinky byly největší.

  Měsíček účinky

  • Čistí organismus a podporuje krevní oběh, má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Používá se při bušení srdce. Při očistné kůře se doporučuje pít 1-2 měsíčkového čaje.
  • Čerstvá bylina, jemně naklepaná, aby pustila šťávu, omotaná kolem nohou přes noc, má velmi příznivý vliv na křečové žíly.

  Jedna řádová sestra mi vyprávěla, že na ulici potkala starou ženu a povšimla si, že má silné křečové žíly a poradila jí mast z měsíčku. Byla velmi překvapená, když jí tato žena po měsíci ukázala své nohy. Křečové žíly se ztratily a pokožka byla opět hladká. Mast velmi rychle pomáhá i při zánětu žil, při nehojících se bércových vředech, u fistulí, omrzlin a spálenin. Mast a také zbytky po přípravě masti používáme při vředech prsů, i když mají rakovinný původ.

  Úryvek z knihy Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben

  • Kromě masti bychom si měli připravit i tinkturu z měsíčku. Tato tinktura, zředěná převařenou vodou, je velmi vhodná na obklady při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalu, ba dokonce při hnisavých a rakovinových vředech, při otevřených proleženinách, při otocích a nádorech.
  • Za měsíček, jako přírodní léčivý prostředek při zhoubných nádorech, se nepřimlouval jen farář Kneipp, ale i známí lékaři jako dr. Stager, dr. Bohn, dr. Halenser a i jiní. Čerstvou šťávu měsíčku možno úspěšně použít i při rakovině kůže.
  • Dříve byl měsíček opravdu tradiční v domácnostech, jakmile se někde objevil kožní problém, babičky hned doporučovaly přiložit měsíček. Dnes je velmi častým komponentem různých kosmetických přípravků. Podporuje regeneraci pokožky a slouží jako řešení, ale i jako prevence nejrůznějších kožních defektů.
  • Nálev ze stejných dílů měsíčku a přesličky, používaný na umývání, pomáhá při rakovinových vředech a nádorech, zánětu kostní dřeně (kostižer), bércových vředech, ba i při zlých hnisavých a nehojících se ranách. Používáme jednu plnou polévkovou lžíci na půl litru vody.

  Americký lékař a výzkumník dr. Drwey poukazuje na jedinečnou léčivou sílu měsíčku při rakovině, při výzkumech totiž dosáhl dobrých léčebných úspěchů.

  • Šťáva z čerstvých stonků odstraňuje bradavice a svrab.
  • Převařený čaj z nálevu odstraňuje lišeje a otoky žláz, jestliže v něm koupeme příslušná nemocná místa.
  • Používá se i při virových onemocněních a při výměšcích z baktérií (toxemii).

  Měsíčkový čajJak obdivuhodně léčí čaj z čerstvých květů měsíčku vyplývá i ze zprávy, kterou mi poskytl jeden lékař:

  „Malé dvou a půl roční děvčátko velmi onemocnělo po opakovaném ‚Polio‘ očkování (tj. očkování proti dětské obrně). Mělo chronický průjem, zhublo, zeslábnul mu zrak a mělo různé zažívací těžkosti. Při klinickém vyšetření zjistili paratyfus, proto dítě léčili na klinice. Užívalo jeden týden čaj z čerstvých květů měsíčku a trochu homeopatických léků a zotavilo se. Bezprostředně poté se 3 krát zkoušela stolice a nebylo v ní ani stopy po „tyfu“.“

  • Měsíček vykazuje dobré výsledky při infekční žloutence a je vynikajícím léčebným prostředkem při chorobách jater, podporuje žlučník. Květy, listy a stonky se zapaří a čaj se pije neslazený. Při výše uvedených onemocněních je možné pít během dne tři až čtyři šálky čaje a to polévkovou lžíci každou čtvrthodinu. Když spaříme lžíci květu ve 1 /4 litru vody, dostaneme lék vyhánějící škrkavky.
  • Podporuje ostrost a kvalitu zraku. K tomu je nutné opatrně omývat oči vlažným čajem. Mimochodem jeden středověký autor dokonce napsal, že pouhé dívání se na rostlinu, prý podle jeho zkušeností zlepšovalo zrak.
  • Vnitřně se měsíčkový čaj pije i při onemocnění žaludku a střev, při žaludečních křečích a vředech, při zánětu tlustého střeva. Používá se též při Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě (zánět tlustého střeva s tvorbou vředů).

  Jedna zdravotní sestra trpěla již osm let zánětem tlustého střeva, než navštívila odborného lékaře. Podle brožury Marie Treben jí poradili čaj z květů měsíčku. Čtyři dny pila během dne po doušcích dva šálky. Nemohla ani pochopit, když po tak krátké době zmizely všechny těžkosti.

  Jedna hlavní sestra vyprávěla, že měla silné průjmy. Pila sice heřmánkový čaj, to však nepomáhalo. Až když začala pít čaj z měsíčku, nemoc se zakrátko ztratila. Jedna řádová sestra z Bavorska trpěla už 15 let plísní na nohou a často mívala i záněty žil. Nohy vyléčila až používáním masti z měsíčku.

  Úryvek z knihy Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben

  • Jelikož má měsíček detoxikační účinky, má zároveň i pozitivní vliv na močový systém.
  • Doporučuje se dále při astmatu a kašli. Přičemž lze jej použít i jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní.
  • Využívá se i při potížích s menstruací.
  • Ovlivňuje odolnost nervové soustavy.
  • Zevně se měsíček používá i na vlasy, jelikož podporuje jejich zdraví a objem a je vhodný při potížích s lupy, svěděním.

  Kontraindikace:

  Bylina je ideální do směsí i pro samostatné použití. Při jejím užívání nebyly zaznamenány nežádoucí účinky. Ovšem doporučujeme nepřekračovat doporučené dávkování a obzvláště během těhotenství je lepší poradit se s odborníkem.

  Jak užívat měsíček?

  Tinktura z měsíčku lékařskéhoMěsíčkový čaj: 1 vrchovatou lžičku zalijeme 1/4 litry vody.

  Tinktura z měsíčku lékařského: Plnou hrst květu přidáme do 1 litru pravé pálenky, necháme vyluhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C.

  Měsíčková mast domácí recept: Dvě vrchovaté dvouhrstě květů, stonku a listů se nadrobno posekají, 500 g sádla ze střev vepře krmeného přirozeným způsobem, nebo dobré vepřové sádlo se ohřeje na takovou teplotu, jako když smaží řízek. Do této vřelé masti nasypeme posekané části měsíčku, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Vše necháme stát přikryté jeden den. Druhý den směs slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes lněné plátno do připravené čisté nádoby.

  Sedací koupel: Dvě vrchovaté dvojhrstě čerstvých nebo 100 g suchých bylin přidáme do koupele.

  Umývání: Vrchovatou polévkovou lžíci přidáme do půl litru vody.

  Čerstvá šťáva: Listy, stonky a květy umyjeme a ještě vlhké dáme do odstředivky a tak získáme šťávu.

  Měsíčkový olej recept: čerstvé květy (okvětní lístky) dáme do láhve, vzduchotěsně ji uzavřeme a vystavíme na 14 dní na slunci. Květy pustí zlatově oranžovou šťávu – olej, který se usadí na stěnách láhve. Do láhve nalijeme líh, ve kterém se olej rozpustí po opatrném vysypání květů olej jinak konzervujeme. Můžeme ho použít ve všech jmenovaných případech, ale hlavně na vnější rány. Jeho použitím dosáhneme maximálního účinku.

  Zdroj: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča Josef A. Zentrich, 3. Díl

  Zmíněné produkty:

  Květ měsíčku lékařského

  Mast z měsíčku lékařského

  Měsíčkový olej

  Měsíček tinktura