Lněné semínko – úspěšné i tam, kde již nic jiného nepomohlo

Len využívá lidstvo již od nepaměti. Začalo to jeho konzumací – lněná semínka a olej se přidávala do nejrůznějších jídel. Využíval se i na výrobu plátna a oděvů. Lněné oblečení bylo známé svými antibakteriálními účinky, dlouhou výdrží a vysokou schopností absorpce, kterou lidé ocenili především v letní období. Materiál je šetrný k pokožce a ekologicky čistý. Za nějaký čas si mnozí začali všímat i pozitivních účinků lnu na organismus.

V lidovém léčitelství se užíval především pro zlepšení činnosti trávicí a kardiovaskulární soustavy. Ovšem dnes se již mluví i o jeho působení proti rakovinným buňkám.

Zásluhu na tom má především německý biochemik a odborník v oblasti výživy – Dr. Johanna Budwigová, která se stala autorkou významného medicínského objevu 20. století. Za něj byla až 7x nominována na Nobelovu cenu. Bohužel však díky snažení některých farmaceutických a lékařských organizací ji nikdy nedostala.

„Často jsem byla předvolána k soudu, pokaždé na návrh některé z lékařských komor. Vždy jsem v těchto sporech vyhrála.“

„Znám odpověď na rakovinu, avšak lékaři mi nebudou naslouchat. Přicházejí ke mně a pozorují mé metody a bývají ohromeni. Pak ale chtějí uzavírat zvláštní dohody, aby tyto metody mohli přenést domů a vydělávat s nimi velké peníze. Já to tak ale nechci a tak jsem v každé zemi na černé listině.“

Dr. Johanna Budwigová

Doktorka Budwigová dlouhá léta prováděla výzkumy související s krví nemocných. Po prostudování tisíců krevních vzorků objevila rozdíl mezi krví zdravých a nemocných. Zdraví lidé měli v krvi vyšší obsah omega-3 tuků. Začala hledat způsob, jak dodat tyto tuky ve vhodné formě do organismu. Po mnoha experimentech zjistila, že ideálním řešením jsou právě lněná semínka.

Lněné semínko léčebné účinkyPřitom však velmi zdůrazňovala kvalitu semínek a lněného oleje. Ten musí být chráněn před teplem a oxidací, aby nezežlukl a byl v neporušeném stavu.

Svým pacientům podávala olej po dobu tří měsíců jak vnitřně, tak i ve formě olejových zábalů. Výsledkem této terapie bylo úplné vymizení nádorů spolu s průvodními symptomy.

U vnější aplikace byl olej nanášen na celý povrch těla, přednostně však na místa větší koncentrace lymfatických drah – do podpaždí, na prsa a do třísel. Na kůži se většinou ponechával cca 15-20 minut a pak byla místa aplikace omyta teplou vodou.

Jakmile pacient zesílil, aby se mohl najíst, začala se mu podávat směs Dr. Budwigové (recept). Dávky se zvětšovaly až na cca 230 gramů denně.  Období intenzivní terapie většinou trvalo zhruba 3 měsíce. Poté docházelo ke snižování porcí až na 1 polévkovou lžíci, přičemž ta se užívala až do návratu plného zdraví.

Doktorka Budwigová však trvala na tom, aby pacienti nepřestávali v užívání ani po úspěšném uzdravení.  Doporučovala preventivní dávku – 1 polévkovou lžíci denně bez přestávek.

Paní Budwigová pomohla během více než deseti let praktikování této metody tisícům lidí, a dokonce bylo dokázáno, že byla úspěšná i tam, kde selhal tradiční způsob léčby.

Jakmile se o dosaženém úspěchu dozvěděl svět, začali se mnozí vědci zajímat o tento zázrak a studovat jeho účinky. Výsledky množství výzkumů uskutečněných v 90. letech minulého století byly přinejmenším působivé. Léčebné úspěchy Dr. Budwigové, jsou skvěle zdokumentovány a obstály na výtečnou i při zkoušce před opoziční konvenční lékařskou institucí. Mnoho lékařů a odborníků i dnes pokračují v jejich stopách.

V roce 1967 doktorka Johanna Budwigová v rámci rozhovoru v německém rozhlase řekla povzbuzující větu pro její možné klienty (po neúspěšných operacích a radioterapiích): „Dokonce i v těchto případech je možné za několik málo měsíců navrátit zdraví, po pravdě řečeno asi v 90% případů.“

Lněné semínko a jeho účinky

Obsahuje významné množství tuků a vlákniny, je vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin, řady vitamínů a minerálů.

 • Čistí organismus a zvyšuje imunitu.
 • Podporuje trávení a využívá se při zácpě, průjmu, zánětu žaludku, vředech.
 • Často se používá při dietách, jelikož hraje roli v normalizaci váhy.
 • Pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární soustavu. Používá se jako prevence trombóz, aterosklerózy, vysokého krevního tlaku, nemocí srdce a cév. Podílí se na normalizaci hladiny cholesterolu.
 • Působí na hladinu krevního cukru a doporučuje se užívat během diabetu.
 • Len květyZvyšuje množství mikroelementů a vitamínů v těle.
 • Podporuje funkci vylučovací soustavy a ledvin.
 • Byl zaznamenán pozitivní vliv semínek v době menopauzy.
 • Používá se i při revmatických nemocech.

„Četné studie shodně potvrzují, že len u nemocných s revmatickou artritidou redukuje křehkost, otoky a neohebnost kloubů. Mnoho pacientů trpících artritidou užíváním lněného oleje dokázalo redukovat nebo zcela vyřadit nesteroidní protizánětlivé léčby, které mívají řadu vedlejších účinků. Již v roce 2000 byla publikována studie v Journal of Biological Chemistry, která ukázala, že omega-3 mastné kyseliny, které se vyskytují ve lnu, umí snižovat hladinu enzymů v kloubech, které mohou zničit chrupavku, čímž jsou redukovány faktory, které mohou vyvolat záněty a může také pomáhat řídit geny, které mají souvislost s buňkami, z nichž je formována chrupavka.“

 • Pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu a má uklidňující účinky.
 • Nová studie Pearlmanovy školy medicíny na Pennsylvanské univerzitě ukázala, že semínka chrání organismus před radioaktivním zářením. Vědci dokonce zjistili, že podporují regeneraci tkání, které byly vystavené radiaci. Číst celý článek o „Nové studii“.
 • Podporují stav pokožky.

Recept na pleťovou masku z lněného semínka:

 • 2 polévkové lžíce drceného lněného semene
 • 2 dl vroucí vody

Postup: Semínka zalijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut bobtnat. Poté směs naneseme na obličej a dekolt a vše necháme 30 minut působit. Následně opláchneme vodou.

Jak konzumovat lněné semínko?

Významné látky se v lněném semínku nacházejí jak ve slupce, tak i v jeho vnitřku, proto se většinou doporučuje semlít (ve mlýnku) a ihned konzumovat maximálně však do 2 hodin po rozemletí (neměl by se nikdy mlít do zásoby).

U lněného oleje zase musíme dbát na správné skladování, jelikož se rychle zkazí za přístupu kyslíku, tepla a světla. Žluklý olej je zdraví škodlivý, a proto musí být pečlivě vyrobený olej balený pod dusíkem v neprůsvitných nádobách a chlazený po dobu než se spotřebuje. Měl by se konzumovat tak čerstvý, jak to nejvíc jde a užívat bychom jej měli spolu s proteiny, které podporují lepší vstřebávání. Takže se doporučuje užívat spolu s tvarohovým sýrem (Cottage cheese), tvarohem, kefírem nebo jogurtem. Dále se může jíst se sýry, ořechy, cibulí, pórem, česnekem nebo pažitkou.

Olej ze lnuPokud se lněné semínko konzumuje kvůli onkologickým nemocem, doporučuje se jíst pouze v syrovém stavu bez tepelné úpravy.

Během kúry se doporučuje omezit příjem cukrů, živočišných tuků a omáček (včetně v obchodech prodávaných majonéz). Je též nutné nezapomínat na dostatečný příjem neslazených tekutin, aby byl zaručen dostatečných odvod toxických látek z těla.

Směs Dr. Budwigové:

 • 150 g cottage cheese nebo tvarohu, kefíru, jogurtu
 • 2-5 polévkových lžic lněného oleje (panenský, za studena lisovaný)
 • 1-3 polévkové lžíce čerstvě rozemletých lněných semínek (meleme jen krátce)
 • Dostatek vody, aby to bylo jemné
 • Volitelné: troška česneku, červeného pepře či šampaňského vína

Při mixování (použijeme mixér) přidat tolik vody, aby měla směs krémovou konzistenci. Jíst denně.

Od počátku užívání se doporučuje pobývat více na slunci, ne nutně na přímém, ale spíše pod stromem. Z praxe totiž vyplývá, že vlnová délka slunečního světla pronikajícího listy zbarvenými chlorofylem urychluje celý proces.

Lněné semínko nežádoucí účinky

U lněného semínka nebyly dosud prokázány nežádoucí účinky, ovšem při komplikovanějších nemocech vždy doporučujeme nejdříve konzultovat lékaře.

Lněné semínko v těhotenství

I během tohoto období se doporučuje užívat, jelikož podporuje uvolnění porodních cest, působí na hladké svaly a tím se také lépe otvírá děložní hrdlo. Někdy se doporučuje v kombinaci s čajem z maliníkového listí.

Přejeme Vám hodně zdraví!

Zdroje: uspesna-lecba.cz

Zmíněné produkty:

Lněné semínko

Lněný olej za studena lisovaný 100%