Lněné semínko – úspěšné i tam, kde již nic jiného nepomohlo

Len květyLen využívá lidstvo již od nepaměti. Začalo to jeho konzumací, poté se využíval na výrobu plátna a za nějaký čas si mnozí začali všímat i jeho pozitivních účinků na organismus.

V lidovém léčitelství se užíval především pro zlepšení činnosti trávicí a kardiovaskulární soustavy. Ovšem dnes se začíná mluvit i o jeho působení proti rakovinným buňkám.

Zásluhu v tom má především významný německý biochemik a odborník v oblasti výživy Dr. Johanna Budwig, která se stala autorkou významného medicínského objevu 20 století. Za tento objev byla 7x nominována na Nobelovu cenu, kterou ovšem nikdy nedostala díky snažení farmaceutických a lékařských organizací.

„Často jsem byla předvolána k soudu, pokaždé na návrh některé z lékařských komor. Vždy jsem v těchto sporech vyhrála.

Znám odpověď na rakovinu, avšak lékaři mi nebudou naslouchat. Přicházejí ke mně a pozorují mé metody a bývají ohromeni. Pak ale chtějí uzavírat zvláštní dohody, aby tyto metody mohli přenést domů a vydělávat s nimi velké peníze. Já to tak ale nechci a tak jsem v každé zemi na černé listině.“

Dr. Johanna Budwig

Doktorka Budwigová dlouhá léta prováděla výzkumy související s krví nemocných. Po prostudování tisíců krevních vzorků objevila rozdíl mezi krví zdravých a nemocných. Zdraví lidé měli totiž v krvi vyšší obsah omega-3 tuků než nemocní. Hledala tudíž řešení, jak dodat tyto tuky ve vhodné formě do organismu. Po mnoha experimentech zjistila, že ideálním řešením jsou právě lněná semínka.

Velmi zdůrazňovala kvalitu semínek, přičemž i lněný olej musí být chráněn před teplem a oxidací, aby nezežlukl a byl v neporušeném stavu. Svým pacientům podávala olej po dobu tří měsíců jak vnitřně, tak i ve formě olejových zábalů a nádory u nich postupně vymizely spolu s průvodními symptomy.

U vnější aplikace byl olej nanášen na celý povrch těla, přednostně však na místa větší koncentrace lymfatických drah, tedy především do podpaždí, na prsa a do třísel, ale též do postižených míst. Na kůži se většinou ponechával cca 15-20 minut a pak byla místa aplikace omyta teplou vodou. Pacient si pak na krátkou dobu odpočinul, zatímco se olej vstřebával hlouběji do pokožky. Nakonec byl úplně smyt.

Jakmile pacient zesílil, aby se mohl najíst, začala se mu podávat směs (recept bude uveden níže), až byl schopen zkonzumovat asi 230 gramů denně. Jak se začalo pacientům dařit lépe a byli schopni přijmout větší množství směsi, začalo u nich období intenzivní terapie, trvající v průměru asi 3 měsíce. Po této periodě následovalo období, kdy se pomalu snižovalo podávané množství (na 1 polévkovou lžíci) až do návratu zdraví.

Přičemž doktorka Budwigová trvala na tom, aby v užívání nepřestávali ani po uzdravení, aby se podpořil organismus. Doporučovaná preventivní dávka byla 1 polévková lžíce denně bez přestávek.

Paní Budwigová pomohla během více než deseti let praktikování této metody tisícům lidí, a dokonce bylo dokázáno, že byla úspěšná i tam, kde selhal tradiční způsob léčby.

Jakmile se o dosaženém úspěchu dověděl svět, začali se mnozí vědci zajímat o tento zázrak a studovat jeho účinky. Výsledky množství výzkumů uskutečněných v 90. letech minulého století byly přinejmenším působivé. Léčebné úspěchy Dr. Budwigové, jsou skvěle zdokumentovány a obstály na výtečnou i při zkoušce před opoziční konvenční lékařskou institucí. Mnoho lékařů a odborníků i dnes pokračují v jejich stopách.

V roce 1967 doktorka Johanna Budwigová v rámci rozhovoru v německém rozhlase řekla povzbuzující větu pro její možné klienty (po neúspěšných operacích a radioterapiích): „Dokonce i v těchto případech je možné za několik málo měsíců navrátit zdraví, po pravdě řečeno asi v 90% případů.“

Lněné semínko jak konzumovat?

Obsahuje významné množství tuků a vlákniny, je vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin, řady vitamínů a minerálů.

Výše zmíněné látky se ve lněném semínku nacházejí jak ve slupce, tak i uvnitř semínka, proto se doporučuje většinou semlít (ve mlýnku na mák nebo kávu) a ihned konzumovat maximálně do 2 hodin po rozemletí (neměl by se nikdy mlít do zásoby).

Lněné semínko léčebné účinkyU lněného oleje zase musíme dbát na správné skladování, jelikož se rychle zkazí za přístupu kyslíku, tepla a světla. Žluklý olej je zdraví škodlivý, a proto musí být pečlivě vyrobený olej balený pod dusíkem v neprůsvitných nádobách a chlazený po dobu než se spotřebuje. Musí se užívat tak čerstvý, jak to nejvíc jde a užívat bychom jej měli spolu s proteiny.

Bílkoviny totiž zaručí vyšší vstřebávání významných látek, které jsou součástí lněného semínka. Takže se doporučuje užívat spolu s tvarohovým sýrem (Cottage cheese), tvarohem, kefírem nebo jogurtem. Dále se může jíst se sýry, ořechy, cibulí, pórem, česnekem nebo pažitkou.

Pokud se lněné semínko konzumuje z onkologických důvodů, doporučuje se jíst pouze v surovém stavu bez tepelné úpravy. Pro jiné účely se používá vcelku po zalití studenou nebo vřící vodou.

Denní klinicky ověřená dávka bez vedlejších účinků je 30 gramů lněného oleje pro dospělou osobu.

Doporučuje se omezit příjem cukru a živočišných tuků, dále též salátových omáček (včetně v obchodech prodávaných majonéz). Jako u každé kúry se i zde doporučuje nezapomínat na dostatečný příjem neslazených tekutin, aby byl zaručen dostatečných odvod toxických látek z těla.

Směs Dr. Budwigové:

 • 150 g cottage cheese nebo tvarohu, kefíru, jogurtu
 • 2-5 polévkových lžic lněného oleje (panenský, za studena lisovaný)
 • 1-3 polévkové lžíce čerstvě rozemletých lněných semínek (meleme jen krátce)
 • Dostatek vody, aby to bylo jemné
 • Volitelné: troška česneku, červeného pepře či šampaňského vína

Olej ze lnuPři mixování (použijeme mixér) přidat tolik vody, aby měla směs krémovou konzistenci. Jíst denně.

Od počátku užívání se doporučuje pobývat více na slunci, ne nutně na přímém, ale spíše pod stromem. Z praxe totiž vyplývá, že vlnová délka slunečního světla pronikajícího listy zbarvenými chlorofylem urychluje celý proces.

Pokud zároveň užíváte potravinové doplňky, tak se doporučuje užívat 1 hodinu před a či 2 hodiny po konzumaci.

Lněná semínka a zdraví:

 • Čištění organismu a zvyšuje imunitu.
 • Působí na trávicí soustavu a podporuje zažívání. střev, při zácpě, zánětu žaludku a vředech nebo k zastavení průjmu
 • Často se používá při dietách, jelikož hraje roli v normalizaci váhy.
 • Pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární soustavu. Používá se jako prevence trombóz, aterosklerózy, vysokého krevního tlaku, nemocí srdce a cév. Podílí se na normalizaci hladiny cholesterolu.
 • Působí též na hladinu krevního cukru a doporučuje se užívat během diabetu.
 • Zvyšuje množství mikroelementů a vitamínů v těle.
 • Podporuje funkci vylučovací soustavu a ledvin.
 • Byl zaznamenán pozitivní vliv semínek v době menopauzy.
 • Používá se i při revmatických nemocech.

„Četné studie shodně potvrzují, že len u nemocných s revmatickou artritidou redukuje křehkost, otoky a neohebnost kloubů. Mnoho pacientů trpících artritidou užíváním lněného oleje dokázalo redukovat nebo zcela vyřadit nesteroidní protizánětlivé léčby, které mívají řadu vedlejších účinků. Již v roce 2000 byla publikována studie v Journal of Biological Chemistry, která ukázala, že omega-3 mastné kyseliny, které se vyskytují ve lnu, umí snižovat hladinu enzymů v kloubech, které mohou zničit chrupavku, čímž jsou redukovány faktory, které mohou vyvolat záněty a může také pomáhat řídit geny, které mají souvislost s buňkami, z nichž je formována chrupavka.“

 • Pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu a využívá se i jako prevence mnohých nervových onemocnění. Má uklidňující účinky.
 • Nová studie Pearlmanovy školy medicíny na Pennsylvanské univerzitě ukázala, že lněná semínka též chrání organismus před radioaktivním vyzařováním. Vědci dokonce zjistili, že podporují regeneraci tkání, které byly vystavené radiaci.

Číst celý článek o „Nové studii“.

 • Mnohé studie prokázaly jeho pozitivní roli v boji s onkologickými nemocemi.
 • Podporuje stav pokožky.

Recept na pleťovou masku z lněného semínka:

 • 2 polévkové lžíce drceného lněného semene
 • 2 dl vroucí vody

Postup: Semínka zalijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut bobtnat. Poté směs naneseme na obličej a dekolt a vše necháme 30 minut působit. Poté opláchneme.

Lněné semínko nežádoucí účinky

Lněné semínko nemá zásadní nežádoucí účinky, ovšem při komplikovanějších nemocech se vždy doporučuje konzultace lékaře.

Lněné semínko v těhotenství

I během tohoto období se doporučuje užívat, jelikož podporuje uvolnění porodních cest, působí na hladké svaly a tím se také lépe otvírá děložní hrdlo. Někdy se doporučuje v kombinaci s čajem z maliníkového listí.

Přejeme Vám hodně zdraví!

Zdroje: www.lidovky.czwww.uspesna-lecba.cz

Zmíněné produkty:

Semeno lnu (lněná semena)

Olej lněný (lněný olej lisovaný za studena)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *