Lichořeřišnice větší účinky

  Tropaeolum majus

  Lichořeřišnice větší účinkyAčkoliv se lichořeřišnice již od dob antiky osvědčila jako významný antibakteriální prostředek, bohužel se na ni často zapomíná.

  Její původní domovinou jsou severní tropické oblasti Jižní Ameriky, odkud se postupně díky námořním plavbách rozšířila i do dalších částí světa a dnes ji lze spatřit v Evropě, Asii či Africe. Ve vhodných podmínkách zplaněla a množí se již i bez lidského přičinění.

  Původní obyvatelé Ameriky bylinu s oblibou používali na záněty a rány. Dodnes se z ní nejčastěji užívají semena, květy, listy a čerstvá šťáva (Fructus, Flos, Foliům, Lactucarium tropaeoli). Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně minerálů a vitamínů.

  Bylina se v některých zemích považuje za lahůdku a jí se i syrová. Přidává se do salátů, pomazánek a předkrmů. Mimochodem ji konzumoval i bývalý americký prezident Dwight D. Eisenhower. Dále často slouží jako okrasná rostlina, ovšem největší význam mají pro nás její účinky na zdraví.

  Lichořeřišnice účinky

  • Jedná se o přírodní antibiotikum a používá se na nejrůznější bakterie – stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další.

  Známý český bylinář Pavel Váňa říká, že lichořeřišnice působí proti všem ze 46 kmenů bakterií Staphylococcus pyogenes aureus, které jsou častými původci zánětlivých onemocnění močových cest a ledvin.

  Někteří léčitelé a lékaři zaznamenali úspěchy použití lichořeřišnice i v boji s těžko vyléčitelným zlatým stafylokokem, který často odolává i jiným silným antibiotikům a ohrožuje zdraví nakažených i po mnoho let.

  • Jedním z hlavních odvětví, kde se nejčastěji využívá, je oblast urogenitální. Používá se při zánětech močových cest, močového měchýře, vaječníků, prostaty. Doporučuje se na výtoky. V těchto případech je především vhodný lihovodný roztok.
  • Často se používá v období klimakteria pro zmírnění návalů, též je vhodná na regulaci menstruačního cyklu.
  • V plicních indikacích je výbornou formou bylinný balzám. Šťáva z rostliny se používá při potížích horních cest dýchacích. Doporučuje se při zánětech, nachlazení, angíně a chřipce. Obecně podporuje imunitu.
  • Nálevem se natírají rány pro lepší a rychlejší hojení.
  • Tinktura či nálev se často užívají na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání a lupům.

  Lichořeřišnice užíváníTinktura se nanáší na pokožku vatou a poklepem vtírá do pokožky. Poněkud jednodušší je německý recept proti vypadávání vlasů: Hrst listů a květů lichořeřišnice se vloží do 0,5 litru studené vody, přivede k varu a 15 minut velice mírně vaří. Po vychladnutí se přecedí a uloží v chladnu. Pokožka hlavy se mírně navlhčí a nechá zaschnout.

  Proti lupům se velmi osvědčil odvar: Dvě hrsti natě lichořeřišnice dáme do 1 litru studené vody, pak 10 až 15 minut přikryté vaříme na mírném ohni, odstavíme, 15 minut necháme vyluhovat a přecedíme. Používáme pro poslední propláchnutí vlasů po jejich umytí.

  Lichořeřišnice užívání

  Do směsí se příliš nehodí, prakticky nejvhodnější je její samostatné užití. Účinek nastupuje asi za 2 hodiny, vrcholu dosahuje asi za 8 hodin, ale za 16 hodin už odeznívá, takže by se měla užívat alespoň 2x denně.

  Podáváme-li bylinu čerstvou, tak se většinou doporučuje dávka 30 až 40 g šťávy nebo 50 až 60 g salátu. Pokud ji užíváme v sušené formě, volíme nálev nebo lépe lihovodný roztok. Tradiční dávka je 350 ml nálevu cca 3 krát denně.

  Recept nálevu: 1 vrchovatou lžičku byliny přelijeme šálkem vroucí vody a necháme cca 10 min louhovat. Následně přecedíme.

  Domácí tinktura z lichořeřišnice recept: hrst lichořeřišnice vložíme do lahve a zalijeme 40% alkoholem (můžeme použít např. vodkou). Necháme cca 2-3 týdny v temném místě a občas protřepeme. Po uplynutí této doby scedíme. Doporučuje se užívat cca 15-20 kapek 3x denně.

  Lichořeřišnice nežádoucí účinky

  Kontraindikace podávání nejsou známy, rovněž tak nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Ovšem neměli bychom i přesto překračovat doporučené dávkování. Při zevním užívání je nutné dbát opatrnosti, aby se bylinka nedostala do očí, mohla by totiž způsobit pálení.

  Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, www.bylinky.eu/lichorerisnice-zazracny-zabijak-bakterii.html, www.spektrumzdravi.cz

  Zmíněné produkty:

  Lichořeřišnice

  Kapky lichořeřišnice

  Sheabutter s lichořeřšnicí