Lékořice a její účinky

Glycyrrhiza glabra

Lékořice květLékořice neboli sladké dřevo může dorůstat až do výšky více než 1 m. Její květy připomínají fialové hrozny a plodem je lusk. Obvykle kvete v červnu a červenci, kořeny se sbírají až na podzim a suší se při 30 °C. Při výrobě extraktu je potřeba je nasekat a namlít, aby měl štiplavou vůni a černou barvu. Bylinky původně pocházejí z oblasti Středomoří.

V českých zemích se začala pěstovat až v 16. století, kdy ji do střední Evropy rozšířili Benediktíni z Bamberku. Následně již na jižní Moravě sama zplaněla.

Staré civilizace mluvili o této rostlině jako o elixíru života. Byla hojně využívána v léčitelství starověkého Egypta. Řecký vědec a zakladatel botaniky Theofrastos popsal schopnost byliny zmírňovat žízeň. To bylo potvrzeno i vojsky Aleksandra Velikého, které přežily jen díky ní mnohé nájezdy bez vody. Římané ji tradičně přidávali do různých jídel. Tibeťané věřili, že její kořeny podporují dlouhověkost a hojně se též využívala v čínské medicíně. Ve starověké Indii byla zase přidávána do svařeného mléka společně s cukrem, kořenem šáchoru a pepřem, výsledná směs se používala jako afrodisiakum. Lékořice se užívala i ve středověku, zmiňují se o ní některé herbáře té doby. V Českých zemích bylo pak nejoblíbenější užívání léčivého odvaru z lékořice ke tlumení dráždivého kašle. Dnes ji nejvíce využívá čínská medicína.

Kromě léčitelských odvětví se též užívala při přípravě leštidel, malířských barev, tuše a inkoustů.

Glycyrizin obsažený v kořenu je více než 30-50x sladší než běžná sacharóza z řepy. Z lékořice se proto dělají nejrůznější sladkosti, bonbóny a cukrovinky. Občas se používá i při výrobě likérů a přidávala se též do piva, kde působila jako pěnící přísada. Mimochodem této vlastnosti lékořicového kořene se dříve využívalo i při výrobě náplní do hasicích přístrojů. Lékořicí se upravuje dokonce i chuť tabáku a v Japonsku se někdy využívá jako náhrada nikotinu. Rostlina je důležitou surovinou ve farmaceutickém průmyslu. Používá se i jako koření např. v japonské, čínské či egyptské kuchyni. Připomíná svou vůní fenykl a anýz.

Lékořice a účinky na zdraví

  • Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv a naopak působí proti tvorbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Používá se jako projímadlo při zácpě. Obecně tedy pomáhá při trávících obtížích.
  • Používá se ke zmírnění kašle, při astmatu nebo chronické bronchitidě. V těchto případech je vhodnou formou užívání čaj nebo sirup.
  • Lékořice kořenV malých dávkách podporuje častější močení, ve vyšších dávkách močopudné účinky naopak mizí.
  • Má protizánětlivé a antibakteriální účinky.
  • Využívá se při zvýšeném svalovém napětí.
  • Rozpouští močové kameny. Pomáhá při látkové výměně (metabolismu).
  • Podporuje tvorbu některých hormonů a normalizaci hormonální rovnováhy. Užívá se proto při ženských potíží spojených s klimakteriem a endometriózou. Pomáhá také při menstruačních potížích.
  • Aplikuje se při ekzému (zde je nejvhodnější formou lékořicová mast).
  • Pomáhá i při alergiích různého typu.

Kontraindikace

Nadměrné užívání extraktu z lékořice se může projevit zvýšením krevního tlaku a potlačením močení. Nemělo by se překračovat doporučené dávkování a bylinku bychom neměli užívat dlouhodobě. Je nevhodná pro těhotné a kojící ženy, nedoporučuje se malým dětem.

Formy užívání

Lékořice čajPro jeho přípravu čaje z lékořice potřebujeme půl čajové lžičky drcené lékořice, kterou přelijeme vroucí vodou a necháme cca 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby čaj přecedíme a pijeme po doušcích 2-4 x denně.

Z nadrceného kořene je možné připravit tinkturu, která se dávkuje 3 x 20 kapek denně. Pro přípravu je zapotřebí 1 lžíce drceného kořene lékořice. Tuto drť přelijeme 60% lihem. Necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Je zapotřebí směs pravidelně protřepávat. Po uplynutí této doby jí přecedíme a přelijeme do skleněné lahvičky s kapátkem. Je zapotřebí tuto nádobku uchovávat ve tmě. Je možné touto tinkturou ošetřovat i kožní poškození.

Zdroj: bylinkopedie.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, zlin.cz

Zmíněné produkty:

Lékořice kořen

Lékořice tinktura