Kotvičník a jeho účinky

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je rozšířen hlavně v Evropě, Asii, Africe a Austrálii. Jeho typickým místem výskytu jsou suchá místa, stepi, polopouště, ale daří se mu i na pastvinách, při cestách či v zahradách.

Jeho původní oblastí výskytu je nejspíše Čína a Indie, kde je dodnes oblíben a využívá se především v ájurvédě a tradiční čínské medicíně. Dochovaly se zmínky o jeho využití na otoky, oční potíže, zažívání a podporu plodnosti. Dle nejstaršího farmakologického díla v Číně Shern-Nong Pharmacopoeia může kotvičník pomoci regenerovat játra, vyléčit mastitidu, pomoci při nadýmání, vyřešit bolesti hlavy a zamezit některým očním neduhům (zánět spojivek, červeným očím atd).

Bylina je bohatá na steroidní saponiny, což jsou látky, které stimulují produkci testosteronu potlačením přirozených hormonálních receptorů. To následně vede k produkci většího množství luteinizačního hormonu, který povzbuzuje tělo, aby vytvořilo více testosteronu. U žen zase zvyšuje hladinu ženských pohlavních hormonů. Kotvičník též obsahuje alkaloidy, glykosidy, flavonoidy, třísloviny, přyskyřice, některé vitamíny a minerály (např. vitamín C) a další významné látky.

Ve farmacii, medicíně a léčitelství se využívají jak plody a kořeny rostliny, tak i celá nať.

Účinky kotvičníku

  • Kotvičník zvyšuje imunitu a obranyschopnost. Podporuje fyzickou i psychickou výkonnost, zvyšuje vytrvalost a odolnost. Kvůli těmto vlastnostem je častou součástí sportovní a stimulační výživy.
  • Posiluje srdce, čistí krev, napomáhá ke správnému srážení krve, podporuje snižování LDL cholesterolu a vysokého krevního tlaku.

Studie z roku 2000 potvrdila pozitivní účinek kotvičníku na vysoký tlak, přičemž poukázala na fakt, že podporuje normalizaci jak systolické, tak i diastolické hodnoty, a to bez vedlejších nežádoucích účinků.

  • Díky svým močopudným účinkům je užitečným přírodním pomocníkem pro zachování zdravé funkce močové soustavy a využívá se při močových kamenech.
  • Bylina je vhodná v období menopauzy, jelikož potlačuje nespavost, deprese, proměny nálad a podrážděnosti, návaly horka a jiné nepříjemné doprovodné jevy, redukuje tělesný tuk v rizikových partiích těla.
  • Zlepšuje nervovou činnost, podporuje lepší náladu. Pomáhá při migrénách, nespavosti, hučení v uších.
  • Již od minulosti se kotvičníku často přezdívá zelená viagra – zvyšuje sexuální výkonnost a libido u obou pohlaví, používá se při sexuálních problémech. Odvar z rostliny léčí ženskou a mužskou neplodnost.
  • Rostlina zpevňuje dásně a zlepšuje stav ústní dutiny.
  • V neposlední řadě podporuje zdraví pokožky. Zevně se užívá na rány, akné, záněty, popáleniny, záněty spojivek.

Formy

Kotvičník a jeho účinkyKotvičník lze užívat jak ve formě klasického čaje, tak i například tinktury, tablet, kapslí. Maximální denní dávka není legislativně stanovena, ovšem i přesto je vhodné se držet základního pravidla „vše s mírou.“ Všeobecně doporučované denní dávkování je většinou 500 až 1500 mg (v závislosti na tělesné hmotnosti, pohlaví, fyzickém stavu a podobně). Obvykle se doporučuje užívat po jídle nebo společně s jídlem.

Recept odvaru z kotvičníku: čajovou lžičku bylinky zalijeme 250 vody. Následně ji přivedeme k varu a vaříme ještě cca 30 minut. Takto připravený čaj popíjíme průběžně během dne.

Nežádoucí účinky

Kontraindikace a interakce s jinými látkami a léčivy nebyly dosud objeveny. S ohledem na obsah alkaloidů není kotvičník vhodný pro osoby mladší 18 let a těhotné či kojící ženy. Konzultace o užívání byliny je nutná u pacientů se zvětšenou prostatou, při onkologickém onemocnění prostaty.

Zdroje: vitaminybezcenzury.cz
bylinkyprovsechny.cz,
ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Kotvičník nať

Kotvičník kapky

Kotvičník tablety