Kopřiva – léčebné účinky

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Těžko dnes najdeme člověka, který by neznal kopřivu. Tento plevel je rozšířen prakticky všude, tedy kromě těch nejextrémnějších míst. Ovšem zdaleka se nejedná jen o plevel, jak si někteří bohužel myslí.  Latinský název urtica odvozujeme od slova „uro“, což znamená pálit, „dioica“ pochází zase z řeckého slova dvoudomá.

Byla obdivována již ve starověku a např. Albrecht Durer (1471-1528) namaloval anděla, který vzlétá k trůnu Boha s kopřivou v ruce. Řekové ji považovali za afrodiziakum a mágové zase věřili, že odhání zlé síly.

Může velmi pomoci i na zahradě – čistí půdu, zvyšuje její úrodnost a posiluje růst ostatních rostlin. Dá se z ní vyrobit hnojivo a zvyšuje přirozenou odolnost rostlin proti škůdcům i houbovým chorobám.

Čtenář z Vestfálska píše: „Můj soused používá kopřivu na vyhubení škůdců a hmyzu ve své zahradě. Dá větší množství do 300litrového sudu (možno přirozeně použít i menší nádobu) a nechá tam rostliny delší dobu vyluhovat. Kopřivovou vodou potom polévá všechny rostliny, a tak je chrání před všemi škůdci. Ani mrkev mu nenapadnou žádní červíci!“

Z rostliny se vyrábí i přírodní barviva.

Kopřiva se však využívá nejen v zahradnictví či průmyslu, ale je především významná pro nás. Doslova nás totiž živí, obléká, krášlí a uzdravuje! Právě u kopřivy platí lidové rčení: „To co potřebujeme, již máme přímo před nosem.“

Již z antických dob se využívala k přípravě jídel, chuťově ji lze připodobnit špenátu. I dnes ji někteří využívají při přípravě polévek, salátů, příloh, těstovin, sladkých zákusků a pečiva, existuje i kopřivový sýr. V Anglii se jednu dobu dokonce vyrábělo kopřivové pivo, dnes se již setkáme i s kopřivovým vínem či šampaňským. Bylina se též často přidává do ovoce, aby zůstalo delší dobu čerstvé.

Pokud si myslíte, že kopřivové oblečení je jen výmysl, tak se opravdu mýlíte. Kopřiva byla opravdu dlouhou dobu využívána na výrobu oděvů. V procesu výroby oblečení se žahavé chlupy byliny zničí, takže již nepálí. Na rozdíl od bavlny má přitom větší termoizolační účinky, takže v létě ochlazuje, naopak v zimě hřeje, zároveň je i samotná výroba ekologičtější. Ovšem i přesto s časem kopřivu nahradila bavlna, a to hlavně protože výroba oděvů byla jednodušší. Tradice se však znovu obnovila v Německu v období první světové války, kdy se z kopřivy vyráběly některé armádní uniformy kvůli nedostatku bavlny. Mimochodem i některé uniformy vojáků Napoleona byly vytvořeny z této rostliny. Na anglické univerzitě De Montfort dokonce ušili šaty z kopřivy a tamní profesor Ray Harwood říká, že je tato rostlina budoucností textilního průmyslu. V dnešní době již existuje několik kopřivových kolekcí, ve kterých najdeme trička, košile, džíny a bundy.

Jeden lékař v rozhlasové přednášce upozornil na to, že kopřiva patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny. „Kdyby více lidí vědělo o jejich účincích, tak bychom ji nejspíše nechali v naší zahrádce růst.“ Švýcarský kněz Kunzle poukazuje ve svých spisech na to, že kopřiva by byla již dávno vyhlazena zvěří, kdyby se nechránila svojí pálivostí.

Ovšem kopřiva nejen léčí, ale může doslova zachránit život. Jedním z takových životních příběhů je i tragická blokáda města Leningrad v průběhu druhé světové války. Lidé se v té době snažili zachránit nejrůznějšími způsoby, jedním z nich bylo i pojídání placek z kopřiv. Později se ukázalo, že ti, kdo kopřivové placky jedli nejen blokádu přežili, ale dožili se úctyhodných let.

Kopřiva je opravdu celá léčivá, od oddenku přes stonky a listy až po květy.

Obsahuje celou řadu významných látek včetně vitamínu C, vitamínů skupiny B dalších. Je bohatá i na minerály – železo, hořčík atd. Její součástí jsou též organické kyseliny, aminokyseliny, třísloviny, sacharidy a další.

Kopřiva a zdraví

 • Jedná se o jednu z nejlepších rostlin na pročištění krve a podporu krvetvorby. Napomáhá zdraví srdce a cév, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů. Doporučuje se při anémii, leukémii a při jiných těžkých chorobách krve.

Kopřiva léčebné účinky„Jednou ke mně přišla mladá žena z Urfahru, byla chudokrevná, měla bolesti žaludku a žlučníku. Jako průvodní znak měla silné bolesti hlavy. Poradila jsem jí kopřivový čaj. Po nějakém čase jsem se s ní opět náhodně setkala. Byla přešťastná a vyprávěla mi, jak jí kopřiva rychle pomohla. Celá její rodina používá tuto léčivku.”

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

 • Staví krvácení, obzvláště po operacích.
 • Má antioxidační účinky, takže chrání buňky před poškozením. Je velmi vhodná pro očistné kúry.

„Od té doby, co znám léčivé účinky kopřivy, navykla jsem si provádět čtyřtýdenní čajovou kúru, a to na jaře z mladých výhonků a stejně tak na podzim po otavě, kdy se všude znovu objevují mladé výhonky. Piji ráno na lačno půl hodiny před snídaní jeden šálek a přes den opět jeden až dva šálky po doušcích. I před snídaní máme pít čaj po doušcích, neboť tím zvyšujeme jeho účinek. Po takové kúře se cítím nepopsatelně dobře a pokaždé mám pocit, že udělám třikrát více než obvykle. Moje rodina i já už roky nepotřebujeme žádné léky a cítím se pružná a mladistvá. Ostatně čaj nemá špatnou chuť a pijeme jej bez cukru. Citlivé duše mohou přimíchat trochu heřmánku nebo máty pro zlepšení chuti.“

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

 • Pokud trpíte nějakým druhem alergie včetně senné rýmy, tak se doporučuje užívat čaj z kopřivy, a to delší dobu.
 • Má močopudný efekt, léčí i nemoci a záněty močových cest a chorobné zadržování moči. Podporuje odstranění nadbytečné vody z těla a napomáhá celkovému čištění. Proto je velmi vhodné obzvláště na jaře provést z mladých výhonků kopřivy detoxikační kúru na odstranění toxických látek.
 • Vědecký výzkum z roku 2005 dospěl k závěru, že kopřiva může významně pomoci při léčbě zvětšené prostaty.
 • Již v antickém Egyptě se kopřiva užívala na bolesti zad a klouby. Odstraňuje náchylnost k prochladnutí a pomáhá při revmatických onemocněních, artritidě a při dně.
 • Podporuje zdraví pohybové soustavy.

Anglická studie z roku 2000 potvrdila zmírnění nepříjemných symptomů již po týdnu aplikace kopřivové masti. Zmírnění bolestí zaznamenali i pacienti ve francouzském výzkumu, kdy po dobu 3 měsíců užívali extrakt z kopřivy. Může pomoci zmírnit nepříjemné symptomy artritidy.

„Jedna dáma z Eichstattu s bolestivým ischiasem byla tři roky v lékařském ošetření. Během půl roku v podstatě ztratila bolesti po šesti celkových kopřivových koupelích s 200 g bylinek.“

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

 • Stimuluje činnost slinivky a snižuje hladinu krevního cukru.

Na to již poukázalo několik vědeckých výzkumu. Jeden z nich sledoval 46 pacientů, kteří užívali 3x denně 500 mg extraktu z kopřivy po dobu 3 měsíců. Závěrem bylo konstatování faktu, že u účastníků došlo ke snížení hladiny krevního cukru.

 • Podporuje činnost jater a tvorbu žluči. Pomáhá při průjmech, žaludečních křečích, vředech a celkově zlepšuje trávení.
 • Je též vydatným pomocníkem při virových a bakteriálních onemocněních.
 • Kopřiva podporuje hojení ran, bojuje s plísněmi, ekzémy, skvrnami a dalšími kožními problémy.

„Jistá 51 letá žena z Bavorska trpěla na pištěl (fistuli) 28 let a během těch roků měla nepopsatelné trápení. Fistule byla na tváři na jařmové kosti, a proto profesor při konzultaci operaci nedoporučil. Roku 1978 se tato nešťastná žena obrátila na lidového léčitele, který pro ni měl pochopení. Předepsal jí syrovou stravu, dechová cvičení a „psychokybernetiku“. Bolesti se staly snesitelnějšími, ale vyléčení se nedostavilo. V březnu 1979 začala teprve sbírat čerstvé kopřivy a denně pila tři šálky kopřivového čaje ve směsi s čajovou lžičkou švédských bylinek. Píše: „Po 14 dnech se mi fistule zahojila a neměla jsem vůbec žádné bolesti. A tak je tomu dodnes (28. 11. 79).“

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

“Nedávno mi psala jedna žena, že několik měsíců pila denně čaj z kopřivy. A tak, i když denně těžce pracovala, netrpěla pocity vyčerpanosti a únavy, ale zmizelo i hnisavé kuří oko, které vyzařovalo bolesti až do stehna a které si, pro nadmíru práce, neměla čas léčit. Ztratila se i plíseň nehtu – předtím se nedokázala odhodlat k operaci tohoto nehtu v nemocnici. Věru, až tak dokáže pomáhat dobrá, krev čistící a krev tvořící kopřiva, na niž nestačím dost často upozorňovat. Jiná žena mi zase psala, že jí kopřiva vyléčila ekzém, který ji dlouhé roky trápil.”

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

 „Jednou jsem poradila matce sedmi dětí, která od narození posledního dítěte měla stále ekzémy, aby pila čaj z kopřivy. Za krátký čas se ekzémy ztratily a současně i bolesti hlavy, které nemoc provázely. Poradila jsem jí pít tento čaj proto, neboť kopřiva léčivě působí proti tvorbě ledvinového a močového písku. Předpokládala jsem, že po posledním porodu u této ženy onemocněly ledviny. Při onemocnění ledvin jsou častým průvodním znakem silné bolesti hlavy. V krátkém čase zmizel tedy ekzém i bolesti hlavy. Ekzémy mají většinou vnitřní příčinu, proto je třeba léčit i vnitřně pomocí bylinek, které pročišťují krev.“

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

 • Kopřiva a zdravíKopřiva podporuje růst vlasů, jejich zdraví a lesk, zbavuje lupů a svědění. Lze z něj připravit i tinkturu, kterou může masírovat do vlasů stejně jako odvar.

„Před časem jsem se seznámila s asi 50letou ženou, která měla velmi řídké vlasy, a proto nosila paruku. Poslední zbytky vlasů by jí byly takto úplně odumřely. Poradila jsem jí, aby si umývala hlavu odvarem z čerstvých kopřiv a pak ještě odvarem z kořene kopřivy. Poslechla a z týdne na týden bylo zřejmé, jak se jí vlasy zotavily a hustě dorůstaly. Pro každý druh vlasů je velmi blahodárná tinktura z oddenku kopřivy, který vykopeme na jaře nebo na podzim a tinkturu si lehce připravíme.”

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

 • Existují již předpoklady možnosti využití kopřivy při léčbě těch nejzákeřnějších nemocí.

“V našem malém městečku jsem se seznámila se starší ženou, která mi vyprávěla, že lékař u ní zjistil silné bujení rakoviny žaludku. Pro vysoký věk se již nemohla rozhodnout pro operaci. Tehdy jí kdosi poradil, aby pila čaj z kopřiv. Šla tedy každý den do zahrady, kde kopřivy rostly u plotu jako plevel a natrhala si vždy hrst. Když po case navštívila lékaře, zeptal se jí překvapeně: „Ach, vy jste se dala operovat? Není však vidět žádnou jizvu.“ Bujení zcela zmizelo a žena ještě užila spokojené stáří. Není však třeba připustit, aby situace došla tak daleko. Často by nemusela vzniknout zhoubná nemoc, kdybychom si vážili naší dobré kopřivy a využívali její obdivuhodnou moc pravidelným pitím čaje.”

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

Jak užívat?

Jak již bylo výše zmíněno kopřivu můžeme užívat například ve formě čaje nebo tinktury. Zevně lze dělat koupele či obklady.

Kopřivový čaj:  vrchovatou čajovou lžičku byliny zalijeme 250 ml vody pouze krátce spaříme a vyluhujeme.

Odvar z kořenu kopřivy: 20 g čerstvých kořenů omyjeme, pokrájíme na kousky, zalijeme 500 ml studené vody, necháme 10 minut vařit a 10 minut vyluhovat. Polovinu vypijeme hned, druhou polovinu slijeme do termosky a vypijeme po cca 8 hodinách. Je to starý lidový recept na „čištění krve“ a je vhodný při ekzému, opakovaných oparech nebo plísních nohou.

Čerstvá šťáva z kopřivy: čerstvou nať odšťavíme na odšťavovači nebo umeleme a vymačkáme šťávu. Denní dávku uchováváme v lednici, užíváme 3x denně kávovou lžičku do sklenice vlažné vody 20 minut před jídlem při ekzému a dalších kožních problémech nebo na jaře jako očistnou kúru a proti jarní únavě.

Kopřivová koupel nohou: Dvě hrsti dobře umytého oddenku a čerstvé kopřivy (stonky a listy) dáme na noc do pěti litrů vody a druhý den vše ohřejeme až k varu. Ve vodě tak teplé, jak sneseme, koupeme nohy dvacet minut. Během procedury zůstává kopřiva ve vodě. Koupel můžeme 2-3 opakovat, když stejný obsah opět ohřejeme.

Recept na vlasy: 4-5 vrchovatých dvouhrstí čerstvé nebo sušené kopřivy dáme do 5 litrů studené vody a pomalu zahřejeme k varu. Necháme ještě pět minut vyluhovat. Když použijeme oddenek kopřivy, dáme jednu dvouhrst na noc do studené vody, druhý den zahřejeme do varu a necháme ještě 10 minut vyluhovat.

Kopřivová mast:

Kopřivová mast domácí recept

Kontraindikace

Doposud nebyly prokázány kontraindikace při užívání kopřivy. Lze ji podávat i dlouhodobě, ne však trvale (většinou po 4-6 týdnech je vhodné udělat pauzu cca 5-7 dní), a lze ji míchat prakticky libovolně. Ovšem s odborníkem by se měli poradit lidé trpící těžšími onemocněními ledvin, zvýšenou srážlivostí krve a těhotné ženy.

A dobrou radu na závěr od Marie Treben: “Začněte s kopřivovou kúrou ještě dnes. Dovolte našim léčivkám opět vstoupit do domu.”

Zdroje: nettles.org.uk, bylinkyprovsechny.cz, Herbař lečivých rostlin. 2. díl., J. Janča. Josef A. Zentrich, Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Kopřiva

Kopřivová koupel

Kopřiva tinktura