Kopřiva – léčebné účinky

  Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

  Těžko najdeme člověka, který by neznal kopřivu. Tento plevel je rozšířen prakticky všude, tedy kromě těch nejextrémnějších míst. Ovšem zdaleka se nejedná jen o plevel, kopřiva nás živí, obléká, krášlí a pomáhá se zdravotními problémy.

  Lidstvo ji zná a využívá odedávna. Často byla přidávána do různých pokrmů. A i dnes se od toho neupustilo a někde ji ještě lze spatřit v kuchyních. Chrání rostliny před škůdci a často se přidává i do ovoce, aby zůstalo delší dobu čerstvé. Řekové ji považovali za afrodiziakum a mágové zase věřili, že odhání zlé síly. Ve středověku se kopřiva využívala na výrobu oděvů, avšak tato tradice se znovu obnovila i v Německu v období první světové války. Na rozdíl od bavlny má větší termoizolační účinky a je i měkčí, přičemž samotná výroba je ekologičtější.

  Kopřiva a zdraví

  Kopřiva obsahuje celou řadu důležitých látek – vitamíny skupiny B, vitamín K, A, C žele

  Kopřiva - léčivé účinky

  zo, měď a mnohé další.

  Jeden lékař v rozhlasové přednášce upozornil na to, že kopřiva patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny. Kdyby více lidí vědělo o jejich účincích, tak bychom ji nejspíše nechali v naší zahrádce růst.

  Už ve starověku si ji velmi vážili. Albrecht Durer (1471-1528) namaloval anděla, který vzlétá k trůnu Boha s kopřivou v ruce. Švýcarský kněz Kunzle poukazuje ve svých spisech na to, že kopřiva by byla již dávno vyhlazena, kdyby se nechránila svojí pálivostí.

  Citát z knihy Zdraví z boží lékarny Marie Treben (rakouská léčitelka):

  „Jednou jsem poradila matce sedmi dětí, která od narození posledního dítěte měla stále ekzémy, aby pila čaj z kopřivy. Za krátký čas se ekzémy ztratily a současně i bolesti hlavy, které nemoc provázely. Poradila jsem jí pít tento čaj proto, neboť kopřiva léčivě působí proti tvorbě ledvinového a močového písku. Předpokládala jsem, že po posledním porodu u této ženy onemocněly ledviny. Při onemocnění ledvin jsou častým průvodním znakem silné bolesti hlavy. V krátkém čase zmizel tedy ekzém i bolesti hlavy. Ekzémy mají většinou vnitřní příčinu, proto je třeba léčit i vnitřně pomocí bylinek, které pročišťují krev.“

  Kopřiva-léčebné účinky

  Kopřiva je celá léčivá, od oddenku přes stonky a listy až po květy.

  • Podporuje srdce a cévy, staví krvácení, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů. Jedná se o jednu z nejlepších rostlin na pročištění krve a podporu krvetvorby. Pomáhá též při anémii a leukémii. Od určitého věku se v těle snižuje množství železa, to má za následek pokles výkonnosti, časté pocity únavy a vyčerpanosti. V takovém případě se doporučuje používat čerstvou kopřivu, která tento stav zlepší a člověku se navrací energie a síla.
  • Pomáhá při různých druzích alergií, při ekzémech.
  • Při vodnatelnosti kopřiva odvádí přebytečnou vodu.
  • Odstraňuje náchylnost k prochladnutí a pomáhá při revmatických onemocněních a při dně.
  • Stimuluje činnost slinivky a snižuje hladinu krevního cukru.
  • Podporuje činnost jater.
  • Pomáhá při průjmech a celkově zlepšuje trávení.
  • Má antivirotické účinky.
  • Pomáhá proti chřipce a podporuje léčbu bronchiálního astmatu.
  • Odvar z kopřivy podporuje hojení ran.
  • Doporučuje se i kojícím matkám.
  • Pozitivně ovlivňuje funkci vaječníku.
  • Podporuje tvorbu žluče.
  • Vyvolává dobrý průběh stolice – je velmi vhodná na jarní očistné kúry.
  • Působí antirevmaticky.
  • Má močopudný efekt, léčí i nemoci a záněty močových cest a chorobné zadržování moči.
  • Zvyšuje aktivitu enzymatické činnosti.
  • Při ischiasu, bolestech kříže a zánětu nervů v rukou a na nohách bolavé místo zlehkapotřeme čerstvou kopřivou. Například při ischiasu lehce přejíždíme čerstvou rostlinou pomalu od kotníku po vnější straně nohyaž k boku a odtud zpět po vnitřní straně až po patu. To opakujeme dvakrát a nakonec táhneme kopřivu od boku, směrem dolů přes hýždě. Podobně postupujeme i na jiných problémových místech. Nakonec pokožku zapudrujeme.
  • Samčí květy zlepšují mužskou plodnost.

  Kopřivový šampón

  Kořen používáme takřka výlučně zevně, nejčastěji proti vypadávání vlasů, podporuje jejich zdraví a lesk. Pomáhá při problémech s lupy a svěděním.

  Kopřivový čaj

  Vrchovatou čajovou lžičku na 1/4 litru vody pouze spaříme a krátce vyluhujeme.

  Kopřivová koupel nohou

  Dvě hrsti dobře umytého oddenku a čerstvé kopřivy (stonky a listy) dáme na noc do pěti litrů vody a druhý den vše ohřejeme až k varu. Ve vodě tak teplé, jak sneseme, koupeme nohy dvacet minut. Během procedury zůstává kopřiva ve vodě. Koupel můžeme 2-3 opakovat, když stejný obsah opět ohřejeme.

  Kontraindikace

  Za toxické lze považovat pouze působení čerstvé kopřivy, kdy působí jed, způsobující pálení. Ten se však sušením vytrácí. Podávání kopřiv nemá žádné kontraindikace a ani nejsou známy vážné vedlejší účinky. Kopřivu lze podávat dlouhodobě, ne však trvale, a lze ji míchat prakticky libovolně. Ovšem s odborníkem by se měli poradit lidé trpící těžšími onemocněními ledvin, zvýšenou srážlivostí krve a těhotné ženy.

  I v případě kopřivy platí, to co se často říká: „To co potřebujeme, již máme přímo před nosem.“

  Zdroje: J. Janča. Josef A. Zentrich, Herbař lečivých rostlín. 2. díl., Marie Treben. Zdraví z boží lékárny.

  Zmíněné produkty:

  Kopřiva dvoudomá (kopřivový čaj)

  Kopřivová koupel