Komonice účinky

Komonice účinkyKomonice lékařská (Melilotus officinalis) se nejčastěji vyskytuje volně na stráních, u cest a na lukách, ovšem občas se i záměrně pěstuje, její původní domovinou je Evropa a Asie.

Rostlina příjemně voní, takže se používá do voňavek a tabáku. Sušená bylina se dodnes využívá jako odpuzovač šatních molů. Pro dochucení se přidávala do likérů, sýrů, piva, mladé listy se občas dávají do salátů. Do druhé světové války se komonice hojně využívala v zemědělství pro zlepšení kvality půdy. Český název pochází ze slova komoň neboli kůň, jelikož byla oblíbeným krmivem koní, proto se jí též někdy přezdívá koňský jetel.

Účinky

  • Především se využívá při žilních chorobách, zvyšuje pružnost cév a omezuje jejich lámavosti. Snižuje srážlivost krve, takže je vhodná při léčbě a prevenci trombóz, a z toho plynoucích embolií.
  • Má protizánětlivé účinky, zejména při zánětech sliznic, přičemž zároveň podporuje vykašlávání, takže se využívá při bronchitidách.
  • Doporučuje se i při vysokém tlaku.

Návod: 1 polévková lžíce na sklenici vařící vody, necháme 15-20 min louhovat a užíváme čtvrt sklenice 2-3x denně. Užívá se alespoň 3-4 týdny.

  • Aplikuje se lokálně na místní záněty, bércové vředy, křečové žíly, hemoroidy, záněty očních víček, je vhodná při náchylnosti k dělání „modřin“.
  • Ze směsi nati komonice a mletého semene pískavice – řeckého sena připravujeme kašovité, změkčující obklady na nejrůznější zatvrdliny, cysty a podobně.
  • Podporuje zdravý a kvalitní spánek.

Formy

Nejčastěji se podává macerát, méně často se doporučuje nálev. Obvyklou denní dávku představuje asi 0,4 litru čaje. Větší množství podáváme jen v přesně indikovaných případech.

Bylinu můžeme použít i do směsí, ale vždy je třeba mít na paměti její poměrně silné působení.

Komonicové víno je vynikajícím prostředkem proti lámavosti cév a například proti červeným nitkám na stehnech žen.

Příprava: Do jednoho litru červeného, přírodního nekonzervovaného vína se přidá 10 g suché komonicové natě a nechá se 9 dnů vyluhovat. Může se občas protřepat. Poté se přefiltruje a užívá se první 3 dny 3krát denně 1 čajová lžička, před jídlem, a pak 3krát denně 1 polévková lžíce, před jídlem.

Kúra se může za 3 měsíce opakovat, ale nesmí se absolvovat více než 4krát do roka.

Někdy se užívá nať i květ komonice, ve formě obkladů: 20-25 gramů komonicových květů přelijeme 0,5 litru vařící vody a necháme 10 minut vyluhovat. Přikládáme 3krát denně asi na 5 minut.

Při zánětech střev použijeme nálev z vrchovaté čajové lžičky komonicové natě. Nať přelijeme šálkem vařící vody, necháme 10 minut přikryté vyluhovat a přecedíme. Denně užíváme 1 šálek po jídle, jen výjimečně můžeme vypít i 2 šálky.

Komonici lze přimíchat do mastí proti křečovým žilám.

Nežádoucí účinky

Velké dávky byliny mohou způsobit otravu, projevující se ospalostí, závratěmi, bolestí hlavy. Ke stejným problémům může vést i dlouhodobé užívání jinak terapeutických dávek. Bylina je zásadně kontraindikována u osob trpících poruchami srážlivosti krve.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Komonice nať

Tinktura komonice