Kokoška pastuší tobolka na krvácení a svalstvo

(Capsella bursa pastoris)

Kokoška pastuší tobolkaParadoxem zůstává to, že často právě plevelné rostliny nám dokážou velmi pomoci. Výjimkou nezůstává ani kokoška pastuší tobolka. Roste prakticky všude kolem nás – na cestách, lukách, příkopech, stráních, polích a zahradách, ale přesto ji často přehlédnéme v doměnce, že pro nás nemá žádný význam. Jak moc se mýlíme!

Lidově se bylině přezdívá srdíčko, penízek nebo babí kapsy. Ovšem oficiální název vyplynul z toho latinského, který lze přeložit jako brašna (taška) pastýře, s čímž se setkáme i v dalších světových jazycích – v angličtině se nazývá „Shepard’s purse“, v němčině „Hirtentäschel“ a ve francoužštině „Le bourse a pasteur.“

Použití kokošky pastuší tobolky

Listy mladé rostliny jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, z nichž především zmíníme vitamín K a C a vápník. Kokoška se proto často používají při přípravě polévek, pečiva a nádivek obzvláště na jaře. V Japonsku a Indii se bylinka přidává do masa a ryb. Francouzi z ní připravují saláty. Drcená semena často na stole zastupují hořčici.

Ovšem kuchyně není jedinou možností jejího použití. Již od antických dob se hojně užívá v lidovém léčitelství především při různých druzích krvácení a při gynekologických obtížích.

Konkrétní účinky:

  • Čaj z této rostliny se s úspěchem pije 2-3 denně při různých druzích krvácení.

„Například při krvácení z nosu, žaludku, střev i při nepravidelném krvácení dělohy. Když se nedá zastavit krvácení ran, tu až překvapivě pomáhá nálev z kokošky.“

Z knihy Zdraví z Boží lékarny, Marie Treben

  • Pomáhá i v menstruačním období a klimakteriu.

„Při silném menstruačním krvácení doporučuji pít 8 až 10 dní před začátkem periody dva šálky čaje denně, na šálek stačí jedna vrchovatá kávová lžička. Tento čaj také reguluje periodu v době puberty. V klimaktériu by měla každá žena pít denně po dobu čtyř týdnů dva šálky čaje, potom na tři týdny přestat a opět v léčebné kúře pokračovat.“

Z knihy Zdraví z Boží lékarny, Marie Treben

  • Rostlina se používá též ve formě nálevu při hemoroidech (krvácení zlaté žíly). Aplikujeme je jako výplachy, sedací koupele nebo umývání.

Při potížích s otoky prsou v době kojení se doporučuje nad sítem zapařit pastuší tobolku, a následně přikládat mezi ručníky.

Krvácení ledvin se řeší 2 šálky čaje z rovných dílů směsi pastuší tobolky a přesličky (při větších dávkách může působit nepříznivě, takže před užíváním doporučujeme konzultovat lékaře).

Rostlina se používá i při zánětech močových cest.

  • Obecně má pozitivní účinky na krevní oběh. Je vhodná jak při vysokém, tak i nízkém krevním tlaku.
  • Dále se používá při onemocněních svalů, bohužel však o tom nenajdeme zmínku takřka v žádné moderní knize o bylinách.

„Před několika lety mi daroval jeden pán velmi pěknou starou knihu o bylinách, s jedinečnými kresbami a rytinami. Jak už to však bývá, byla jsem od brzkého rána až dlouho do noci zaujata prací, takže jsem knihu pouze jednou prolistovala. Jednoho dne okolo půlnoci jsem se probudila ze spánku, měla jsem pocit, že něco jemně zatřáslo mým ramenem. Tu mě napadla myšlenka: „Máš už půl roku knihu o bylinkách a ještě jsi ji ani jednou důkladně neprohlédla!“ Tak povzbuzena jsem ihned vstala, donesla si ji a posadila se s ní v obývacím pokoji. Otevřela jsem ji a moje oči se zastavily na těchto řádcích: „Když při chřadnutí svalů a končetin (atrofii) již nic nepomáhá, pak vezmi nadrobno posekanou pastuší tobolku, vyluhovanou po 10 dní v pálence (režné) na slunku anebo v blízkosti krbu, po několik dní ji vtírej a vnitřně ještě vypij čtyři šálky čaje z kontryhelu.“ Jako by mi šlo právě jen o to (v této chvíli jsem si to ani řádně neuvědomila), abych si přečetla tyto řádky. Zavřela jsem knihu, odložila ji na místo, opět si lehla do postele a po chvíli usnula.

Za několik dní mi telefonovali z Vídně. „Mohla byste mi pomoci? Mám 52 roků, povoláním jsem zdravotní sestrou, ale už dva roky jsem v předčasné invaliditě, jsem vcelku bezmocná, mizí mi svaly!“ Nadiktovala jsem jí zmíněný recept a po třech týdnech se dostavila zdravotní sestra, již zdravá, do Grieskirchenu a tehdy jsem se dozvěděla, že v týž den, když jsem byla o půlnoci zburcována ze spánku, ona byla na pouti u Matky boží v San Damiano v Itálii. Když na zpáteční cestě jistý pán viděl její bezmocnost, upozornil ji na mne. Za krátký čas zesílila natolik, že mohla opět vykonávat svoje povolání.

Čaj z kokošky pastuší tobolkyJiný telefonát, tentokrát ze Steyruz Horního Rakouska: „Mám 62 roků, minulý rok jsem měla výhřez (vyvrácení střev v konečníku) způsobený ochablostí svěrače a byla jsem operována. Letos na podzim se to opakovalo, ve dne i v noci pociťuji od pupku až k oběma bokům nepřetržité bolesti, jako by mne řezala pila. Lékaři v nemocnici odmítli další operaci, nedá se prý již nic dělat.“ Pomyslela jsem ihned na pastuší tobolku. Poradila jsem jí, aby pila denně čtyři šálky čaje z kontryhelu, čímž se svalstvo vnitřně posilní a zvenku aby si vtírala tinkturu z pastuší tobolky, přičemž si dá z tinktury třikrát deset kapek do čaje z kontryhelu. Aby bylo možné překlenout deset dní, nezbytných na přípravu tinktury z pastuší tobolky, radila jsem prozatím obklady ze švédských bylinek. Byla jsem nepředstavitelně překvapena, když mi ta paní po čase zatelefonovala, že všechny těžkosti pominuly. Vyhřezlé střevo se opět ztratilo, svalstvo svěrače funguje opět normálně a bolesti v bocích polevily už druhý den po započetí kúry. Byla jsem při telefonování tak překvapena, že jsem téměř ztratila řeč, načež za dva dny přišla ta žena za mnou, aby mi osobně projevila svou vděčnost. Mohu jen říci: Podívejte se, jak pomáhají bylinky z boží zahrady! Kdo dokáže takové divy? To dokáže jen a jen milost Stvořitele!

Jedna žena z Dolního Rakouska poblíže Karlsteinu píše: Po přednášce jsem vás požádala o radu při průtrži (tříselné kýle). Byla asi 10 cm dlouhá, 3-4 cm vysoká a široká. Před tím, než jsem použila pastuší tobolku, dávala jsem si obklady ze švédských bylinek. Potom jsem začala nemocné místo natírat tinkturou z pastuší tobolky a denně jsem pila čtyři šálky čaje z kontryhelu, všechno celých šest týdnů. Jsem selkou a nemohla jsem odpočívat – byly právě žně – proto jsem při práci nosila šněrovací pás. Po dvanácti dnech používání nebylo již z kýly nic vidět, ale ještě jsem pociťovala vnitřní bolesti. Po dvou měsících i ty zmizely. Kýla se takto vyléčila bez operace.

Vnitřně čtyři šálky čaje z kontryhelu a zevně tinktura z pastuší tobolky pro natírání, tato kúra pomůže i při výhřezu dělohy. (Vtírat se musí od pochvy a pokračovat pánví vzhůru.) Zvláště zdůrazňuji to, že tinkturu je třeba připravit z čerstvé pastuší tobolky. Při tak těžkých onemocněních svalů rychle a bezpečně pomáhají jen čerstvé rostlinky!“

Z knihy Zdraví z Boží lékarny, Marie Treben

Kontraindikace

Užívání této rostliny se nedoporučuje lidem trpícím zvýšeno srážlivostí krve. Její užívání během těhotenství musí být konzultováno s odborníkem.

Způsoby užívání:

Kokoška pastuší tobolka čaj: Čajová lžička vrchovatě naplněná se zalije 250 ml vody, spaříme a krátce vyluhujeme.

Sedací koupel: Navršenou jednu dvouhrst kokošky pastuší tobolky, pokud možno čerstvé, dáme do síta nad hrnec s vřelou vodou. Spařenou bylinku zabalíme do ručníku a dáme jako obklad.

Příprava tinktury: Čerstvou kokošku pastuší tobolku, tj. stonky, listy a květy i s šešulkami, nakrájíme nadrobno a volně naplníme až po hrdlo láhev, vše zalijeme 38-40% režnou nebo ovocnou pálenkou (bylinky musí být ponořené). Necháme stát 14 dní na slunku nebo v teple.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben.

Zmíněné produkty:

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka tinktura