Kakost – zapomenutý poklad

Kakost zdravíKakost smrdutý (Geranium robertianum) je především znám ze zahrádek, přičemž někomu příjemně voní, někdo se mu zase vyhýbá. Bohužel však jen málokdo tuší, že kromě okrasné funkce má především velký význam v oblasti zdraví, přičemž o jeho účincích se vědělo ještě ve starověkém Řecku. Mnozí odborníci jej proto nazývají „zapomenutý poklad,“ jelikož ačkoliv se o něm dnes mluví jen málokdy, tak nám dokáže pomoci i v často beznadějných situacích.

Vědecké jméno kakostu znamená v překladu jeřáb, podle čapích zobáčkovitých výrůstků. Přívlastek robertianum získal kvůli francouzskému mnichu svatému Robertu, který žil v 11. století a který touto bylinou mnohé vyléčil, jak praví legenda.

Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně organických kyselin, vitamínů (C, vitamínů skupiny B atd.), minerálů (vápník, hořčík atd). Pro léčebné účely se využívá hlavně kvetoucí nať (Herba geranii robertiani), která se sbírá od června do září, někdy se ke sběru přidává i kořen (Radix geranii robertiani). Zajímavým faktem je, že stopky rozvinutých květů se na noc a před deštěm ohýbají dolů.

Účinky

 • Kvetoucí nať kakostu používáme při zevním i vnitřním krvácení, hematurii (krev v moči) a proti průjmu, zejména krvavému. Často se využívá na zastavení krvácení z nosu, při krvácení z plic, je vhodný i při vykašlávání krve.
 • Doporučuje se při chronických střevních zánětech a léčí katary trávicích orgánů.
 • Podporuje imunitní systém a celkově kondici.

Jeden z výzkumu sledoval účinek kakostu na bakterie stafylokoka, které byly naneseny v  kapičkách vody na povrch listů rostliny. V průběhu 3 hodin byla většina bakterií usmrcena. Vědci pak výzkum ztížili a umístili bakterie v nedaleké blízkosti rostliny – 0,5 cm od ní. Po 6 hodinách byly všechny bakterie usmrceny. Následně se zjistilo, že rostlina produkuje účinné látky proti bakteriím přímo do vzduchu. Italští vědci se proto domnívají, že může deaktivovat geopatogenní oblasti v domě.

 • Je vhodný při chronickém únavovém syndromu.

„Robert byl diagnostikován chronickým únavovým syndromem a trpěl jim 10 let. Nikdo mu nedokázal pomoci a měl díky tomu opravdu velké potíže s prací. Hledal řešení a dočetl se o kakostu. Začal užívat 4-5 listů denně a po několika dnech se jeho stav začal výrazně zlepšovat. Později již dokázal uběhnout 6 km denně a jeho život se vrátil k normálu.“ Zdroj

 • Uvolňuje hleny a při angíně můžeme použít silný odvar z kakostu jako kloktadlo, pomáhá při zánětech nejen v krku, ale i ústní dutině.
 • Pitná kúra se osvědčuje při močovém písku a kaméncích a při nejrůznějších chorobách ledvin, močového měchýře. Je znám svými močopudnými účinky, přičemž podporuje odstraňování těžkých kovů z organismu, takže je doporučován obzvláště lidem, kteří jsou vystaveni účinkům radiačního záření.
 • Rozdrcený čerstvý nebo horkou vodou navlhčený sušený kakost účinně léčí ušní záněty.
 • Pomáhá na otoky včetně těch, které souvisejí se zubními problémy. Kašovitý obklad se přikládá na otoky kdekoli na těle.
 • Vykazuje dobré výsledky při užívání při revmatických potížích.
 • Je účinný při nervových zánětech, například trojklanného nebo sedacího nervu.
 • Kakost též velmi pomáhá v otázce podpory otěhotnění, přičemž se doporučuje užívat jak ženám, tak i mužům.

Řeší mnohé dysfunkce, které často brání otěhotnění – např. problémy vaječníků, cysty, abnormální menstruaci atd. Podporuje normalizaci hormonální sféry u obou pohlaví. Nejčastěji se doporučuje užívat kakostový čaj, který se pije po doušcích v denním množství 250 ml (ženy) a 350 ml (muži).

 • Kombinovaná vnitřní a zevní léčba tlumí výskyty všech ekzémů. Obklady a omývání se dají použít na nehojící se rány, kožní záněty, vředy. Zevně lze použít i šťávu vymačkanou z listů, které lze přiložit na úžehy, bolesti a vyrážky. Při těžších onemocněních kůže je určitě vhodné jak vnitřní, tak i zevní užívání.

Při akné vulgaris působí velice dobře obklady z natě kakostu: Hrst sušené kakostové natě (nať s květy) přidáme do 0,5 litru studené vody a přivedeme k varu. Vaříme 10 minut na mírném ohni, pak necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Odvar použijeme na obklady.

 • Kakost však může pomoci i při potížích se zrakem. Vhodné je jím umývat oči, klidně i ve směsi s jinými rostlinami např. světlíkem či aloe vera.
 • V průběhu historie se mnohokrát potvrdil i protinádorový účinek kakostu.

V únoru roku 1953 v časopise Natura vyšel otištěný dopis portugalského novináře P. Friere, ve kterém píše: „Jedné pacientce ve věku 83 let lékaři diagnostikovali rakovinu střev, přičemž operace v jejím věku byla prakticky okamžitě zamítnuta. Tato žena se čistě náhodou dozvěděla o kakostu a začala jej užívat. Po krátkém čase bylo provedeno nové vyšetření stejným lékařem, který diagnostikoval rakovinu. K jeho velkému zděšení byla žena úplně zdravá. Později se vyrojily i další podobné případy, kdy byly lidé vyléčeni i v posledních stádiích nemoci. Jedním z nich byl i případ Anny Cruz Caridade, u které byla zjištěna rakovina plic. Jelikož u ní již došlo k metastázám na krk a ramena, lékaři odmítli operaci. Jakmile se dozvěděla o kakostu, rozhodla se jej vyzkoušet. Velmi brzy se situace začala zlepšovat a po nějakém čase rakovina zmizela. Později se u ní objevila znovu, tentokrát v oblasti prsou a ramen, přičemž lékaři ji poradili podstoupit radioterapii. Žena si však velmi dobře pamatovala minulou zkušenost a tak vsadila na kakost i podruhé. A vyplatilo se, jelikož postupně se její stav začal výrazně zlepšovat a nakonec se uzdravila kompletně. Čtenářka Audrey ze Sydney napsala dopis o jejím bratrovi, kterému byla diagnostikována rakovina kůže a lékaři se mu chystali amputovat nohu. Po užívání kakostu se úplně vyléčil. Čtenářka Martina zase užívala 5 listů kakostu denně a rakovinu kůže též vyléčila úplně. Zdroj

Formy

Pro čajovou formu je vhodný nálev (1 čajová lžička na 250 ml vody a nechat vyluhovat cca 3-5 min), který se užívá cca 30 min před jídlem většinou 1-2x denně. Tam, kde je třeba posílit svíravý účinek, tedy například při průjmech, vaříme bylinu 2 až 3 minuty. Lze též použít bylinný balzám.

Bylina není toxická. Lze ji užívat samostatně, nebo ve směsích – např. kořen jehlice trnité, nať zlatobýlu, nať svízele syřišťového, nať průtržníku a další.

Kontraindikace

Kontraindikace nejsou známy. Během těhotenství nebo při kojení je vhodně bylinu podávat opatrněji, nebo ji vysadit a vždy je vhodná konzultace s odborníkem. U kakostu se nedoporučuje nepřetržité užívání (je vhodné tedy dělat pauzy).

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Kakost nať