Guarana účinky

Guarana účinkyAsi jste již někdy slyšeli o semenech rostliny paulinie nápojné – jsou známá pod názvem guarana. Ano, jedná se o docela známý prostředek se stimulujícími účinky na organismus.

Dost zvláštní název jak semen, tak i samotné rostliny naznačuje, že se nejedná o tradiční bylinu mírného pásma. Její domovinu musíme hledat v Jižní Americe, kde se především vyskytuje v Amazonském pralese.

Paulinie roste jako stálezelená liánovitá rostlina (popínavá) s plody, které tak trochu připomínají lidské oko. To se mimochodem odrazilo i v jejím názvu, jelikož slovo „guarana,“ lze přeložit z jazyku starého indiánského kmene Guaraní “ovoce jako lidské oko.”

Její semena obsahují stimulanty theofylin, theobromin a další alkaloidy, k nimž se řadí i kofein (označovaný jako guaranin), obsažený ve vysokých koncentracích dosahujících 3–6%. Dále například obsahuje vitamín C nebo vitamíny skupiny B.

Domorodé kmeny si ji velmi oblíbily již v dávné minulosti a některé z nich jí dokonce připisovaly magický původ. Používala se při nejrůznějších bolestech, horečce, křečích, pro posílení a při rekonvalescenci po nemoci. Indiáni považovali guaranu za dar bohů a za elixír, který jim zajistí zdraví a dlouhý život. Evropa se o ní dozvěděla až na konci 17. století kvůli jezuitskému misionáři Joao Felipe Bettendorfovi, který působil v oblasti Amazonie. Při popisu tamního obyvatelstva si všímal nevídané vitality, fyzické výkonnosti a psychické odolnosti, kterou indiáni přičítali pravidelnému užívání guarany. Bettendorf tomu zpočátku nevěřil, ale nakonec guaranu sám vyzkoušel a musel dát indiánům za pravdu.

Účinky

  • Guaraně se již v dřívějších dobách přezdívalo druhý kokain právě pro její schopnost člověka povzbudit a zlepšit mu náladu, snížit nervozitu. Ovšem oproti kokainu neohrožuje lidské zdraví nebo úsudek, takže jí můžeme bez strachu užívat. Doporučuje se v případě únavy, vyčerpanosti, nervozitě, strachu. Je vhodná na chronický únavový syndrom a astenii. Využívá se i během rekonvalescence po dlouhé a náročné nemoci. Díky svým vlastnostem se dá guarana použít i proti kocovině.

Anglický výzkum z roku 2008 dospěl ke zjištění, že lidé užívající guaranu, se cítí méně unavení a mají lepší schopnost koncentrace.

  • Jelikož obsahuje vysoké množství kofeinu, tak působí také jako přírodní analgetikum – pomáhá např. při bolestech hlavy, migrénách, ale i při menstruačních bolestech.
  • Má antioxidační účinky, takže chrání buňky před poškozením.
  • Guarana napomáhá celkové detoxikaci organismu a podporuje přirozené očištění od nežádoucích látek, má diuretické účinky.
  • Má příznivý vliv na centrální nervovou soustavu, udržuje pozornost a hodí se také při nervovém vypětí. Stimuluje mozkové funkce a podporuje mozkovou činnost. Guarana patří k populárním prostředkům pro vylepšení paměti a soustředění.

Guarana prášek

Anglický univerzitní výzkum z roku 2007 poukázal na fakt, že účastníci, kteří konzumovali cca 37,5-75 mg guarany denně měli lepší výsledky v testech než ostatní.

V roce 2004 se skupina vědců z Velké Británie zaměřila na vliv guarany na schopnosti a uvažování lidí a provedla studii na 28 zdravých dobrovolnících ve věku od 18 do 24 let. Smyslem práce bylo zhodnotit vliv guarany a směsi guarany a ženšenu na uvažování a psychiku člověka. Výsledky ukázaly, že konzumace guarany může zlepšit rychlost v uvažování a v plnění zadaných úkolů jak v oblasti zaměřené na jazykový cit, tak na matematické uvažování.

  • V průběhu staletí se využívala na některé trávicí obtíže (průjem, zácpa).
  • Využívá se při dietách, jelikož potlačuje hlad a má příznivý vliv na metabolismus.
  • Napomáhá lépe snášet horké a dusné klima.

Formy

Guarana se velmi často vyskytuje ve formě prášku, který lze konzumovat samostatně, nebo jej přimíchat do nápoje. Připravuje se z ní tinktury a vyskytuje se již i ve formě kapslí, tobolek, tablet.

Též se přidává do některých čajů, sirupů, jogurtů, bonbónů, žvýkaček či müsli. Na trhu se v posledních letech stále častěji objevují energetické nápoje právě s obsahem guarany.

Doporučené denní dávkování není přesně stanovené, ale většinou se pohybuje kolem 2 až 5 gramů denně.

Nežádoucí účinky

Při užívání velkých dávek mohou nastat nepříjemné symptomy jako pocit nevolnosti, bušení srdce, neklid apod. Předávkování může většinou hrozit po požití guaranového prášku v dávce 20 g a víše. Guaranu není vhodné konzumovat ve večerních hodinách, aby nebyl narušen kvalitní spánek.

Příznaky otravy většinou odezní během jednoho dne, ale po celou tuto dobu je nutné dbát na zvýšený příjem tekutin, aby nenastala dehydratace.

Kvůli diuretickým účinkům není rostlina doporučována lidem s  problémy ledvin, pozor by si měli dát i lidé trpící kardiovaskulárními chorobami, těhotné a kojící ženy a děti.

Při epilepsii, srdečních vadách, cukrovce nebo zvýšeném krevním tlaku se nejdříve doporučuje konzultovat lékaře, než se začne guarana užívat.

Rostlina může též ovlivnit účinky některých léků, proto je opět vhodné konzultovat odborníka. Guaranu není vhodné kombinovat s alkoholem.

Zdroje: vitaminybezcenzury.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Guarana plod

Guarana tinktura