Dvouzubec a léčivé účinky

Dvouzubec a léčivé účinkyDvouzubec trojdílný (Bidens tripartita) byl průběhu historie hojně využíván při řešení řady zdravotních potíží, přičemž velkou oblibu si získal i v čínské medicíně, ájurvédě a homeopatii. Ovšem dnes bývá často neprávem opomíjen, a to i přesto, že se vyskytuje poměrně hojně na lukách a březích toků a je vyzbrojena několika zuby (ztvrdlé osiny) s háčky, které mají tendenci se zachytávat na oblečení a srsti zvířat. Tímto způsobem se nejen šíří dál, ale i vlastně se tím jakoby snaží upoutat naší pozornost.

Využívá se nejen při léčbě zdravotních potíží, ale i v kosmetickém odvětví, kde se přidává do krémů a šamponů. Dříve se též používala k výrobě žlutého přírodního barviva.

Bylina obsahuje celou řadu významných látek včetně tříslovin, hořčin, stopových prvků, silic a některých vitamínů. Je velmi vhodná jak pro dospělé, tak i děti.

Účinky

  • Dvouzubec velmi účinně podporuje látkovou výměnu. Pomáhá řešit mnohé metabolické choroby, včetně lupénky, kde se často doporučuje užívat ve formě tinktury: dávkujeme 3x 30 kapek u žen a 3x 35-40 kapek u mužů.
  • Působí močopudně a potopudně a využívá se k terapii onemocnění močových cest a ledvin, zbavuje tělo přebytečné vody. Bylina se též využívá ke stimulaci funkce nadledvinek. Podporuje pročištění organismu.
  • Je velmi vhodná při revmatických potížích a dně.
  • Má protizánětlivé a antiseptické účinky, má antibiotické účinky, a proto se s úspěchem aplikuje např. při zánětech trávicího traktu či dýchacího systému.
  • Je známá i svými svíravými účinky, staví krvácení, využívá se např. při krvácení v zažívacím traktu v důsledku vředů, při průjmu a ulcerózní kolitidě. Podporuje regeneraci sliznic. Mírní také dlouhou a silnou menstruaci.
  • Pomáhá řešit alergie – alergickou rýmu, sennou rýmu a další.
  • Zevně rostlina působí jako výrazné antialergikum, a proto je vhodná při ekzémech, lupénce, ranách a dalších kožních problémech – lze ji využívat ve formě obkladů či koupelí. Podporuje zdraví vlasů (velmi vhodná je směs dvouzubce s ricinovým olejem). Doporučuje se i k výplachům nosu při alergické rýmě. Koupele z této byliny jsou velmi vhodné pro děti při ekzémech, lupénce, dětském mazotoku a dalších potížích.
  • V kombinaci s bukvicí lékařskou minimalizuje negativní dopady chemoterapie na lidský organismus.

Formy

Základní formou je odvar, ovšem můžeme také připravit nálev či bylinářský balzám.

Odvar: 1 lžička byliny se zalije šálkem studené vody, přivedeme k varu, vaříme krátce – cca 1 minutu. Obvykle podává 2-3 šálky čaje denně.

Recept na balzám: 70 g byliny přelijeme 150 g (asi 175 ml) lihu 40% nebo jiného alkoholu, dobře protřepeme. Po 3 dnech vmícháme do výluhu 200 g medu a vše znovu dobře protřepeme. Další den je balzám připraven k použití. Použití: 4 x denně 1 lžička směsi na sítko z nerezu nebo umělé hmoty, směs propasírujeme do šálku lžičkou z umělé hmoty. Pak přelijeme 125 ml převařené vody.

Dvouzubec je ideální bylinou pro samostatné podávání i pro kombinace do směsí.

Nežádoucí účinky

Při běžných dávkách neexistují žádné nežádoucí účinky a ani kontraindikace. Bylina se může podávat dětem a mohou ji užívat i těhotné a kojící ženy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin l. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Dvouzubec nať

Dvouzubec tinktura