Damiána účinky

  Turnera diffusa

  Damiána účinkyPastala rozprostřená neboli damiána je keř s žlutými květy a vůní, která připomíná klasický heřmánek.

  Její původ musíme hledat v Severní Americe, přičemž se především vyskytuje v oblasti Texasu a Mexika. Ačkoliv je USA její přirozenou domovinou, je kvůli mírným omamným účinkům v některých státech zakázaná. Postupem času se rostlina začala pěstovat i v Africe. Damiána může růst i v podmínkách České republiky, ale je to dost komplikovaná záležitost, jelikož špatně snáší chladnější podmínky a potřebuje dostatek světla.

  Aztékové a Mayové používali rostlinu k výrobě elixírů lásky. Proto se nejspíše zrodil i její neobvyklý název, který pochází ze staré řečtiny a překládá se jako „zkrotit“ či „podmanit.“

  V dřívějších dobách se rostlina používala i jako náplň do dýmek, navozovala totiž relaxaci a pocit klidu.

  Vynálezce Coca-Coly John Stith Pemberton vytvořil i tzv. „french wine coca,“ ve kterém byla obsažena právě damiána. Dodnes se přidává do některých energetických nápojů.

  Účinky

  • Damiána je účinné afrodiziakum. Využívá se při frigiditě, impotenci, neplodnosti, nízké hladině testosteronu. Obecně podporuje regulaci pohlavních hormonů. Doporučovala se jako doplněk léčby při benigní hyperplazii prostaty. Je vhodná v době menopauzy. Pomáhá i při menstruačních křečích.
  • Byly zaznamenány výborné výsledky při léčbě závislosti na nikotinu.
  • Je vhodná při kašli – usnadňuje vykašlávání. Máyové rostlinu nazývali „mik kok“ neboli „koště na astma,“ což poukazuje na to, že ji užívali při léčbě tohoto onemocnění.
  • Rostlina byla úspěšně používána při zácpě nebo trávicích potížích.
  • Využívá se při potížích s nadváhou. Dánská studie z roku 2001 zkoumala účinky damiány v kombinaci s yerba mate a guaranou. Výzkum sledoval 47 pacientů trpících nadváhou po dobu 45 dní užívání výše uvedené směsi, přičemž výsledkem bylo významné zlepšení symptomů (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11424516).
  • Damiána a zdravíDamiána podporuje zdraví naší psychiky a navozuje duševní pohodu. Podporuje dobrou náladu, díky čemuž pomáhá v boji s každodenním stresem a pocity deprese. Některé studie již poukázaly na kladné působení byliny na naše kognitivní a mentální funkce. Používá se i při bolestech hlavy a hovoří se i o možnosti jejího používání při řešení Parkinsonovy choroby. Relaxační účinek je mnohem výraznější ve směsi s mučenkou.

  Nežádoucí účinky

  U damiány nebyly potvrzeny žádné kontraindikace, ale již tradičně dle klasické medicíny se nedoporučuje užívat během těhotenství, kojení a neměla by se podávat dětem. Lidé s antidiabetickými léky by měli její konzumaci konzultovat nejdříve s lékařem.

  Formy užívání

  Damiána se nejčastěji užívá ve formě čajů: polévkovou lžíci byliny zalijeme 500 ml vody. Směs by měla projít cca 1 minutu varem a poté ji necháme 10 – 15 minut odstát. Odvar pijeme hořký nebo slazený medem 1-2x denně, nejlépe večer nebo ráno a večer.

  Možné je také sušenou nať byliny naložit na 14 dní do vína nebo jiného alkoholu a připravit tak speciální ženský afrodisiakální bylinný likér.

  Zdroje: www.celostnimedicina.cz/damiana-turnera-diffusa.htm#ixzz59MJAmIvf, https://botanic.cz/herbar/turnera-diffusa, http://www.vinaturae.com/eshop/-produkty/135-damiana-turnera-diffusa.html, https://www.manutea.cz

  Zmíněné produkty:

  Damiána