Chaluha bublinatá účinky

Chaluha bublinatá účinkyChaluha bublinatá (Fucus vesiculosus, lidové názvy: chaluha měchýřnatá, bublinatka, mořská řasa, kelp) se řadí do skupiny hnědých řas a nejčastěji se vyskytuje v chladnější slané vodě do hloubky 5 m. Jedná se o velmi prastarou rostlinu, která nejspíše pochází z období před 5 až 23 miliony let. Dnes ji nalezneme zejména v mělčinách Severního a Baltského moře, pro komerční účely se sklízí především na severoamerickém a západoevropském pobřeží Atlantiku a Tichého oceánu.

Pro obsah žlutohnědých barviv má hnědavou až žlutozelenou barvu. Při odlivu, když leží na zemi, se obarví do černa, při přílivu se jí vrací původní zabarvení. Přívlastek v názvu je odvozen od vzduchových bublin rostlin, které jí usnadňují pohyb ve vodě.

Chaluha patří mezi jednoduché formy rostlin. Přitom však může dosahovat rozměrů přes 1 m a často vytváří rozsáhlé porosty.

Tradiční lidové použití rostliny bylo známo již v antickém Římě, kde se používala nejen na klouby. Číňané ji využívali při problémech se štítnou žlázou a proti strumě způsobené nedostatkem jódu. V průběhu historie se chaluha používala jako pomocný prostředek při léčbě lupenky a kožních problémů, později i revmatismu.

Ovšem využívá se nejen v léčitelství, ale též v průmyslu – například při potravinářské výrobě želírovacích přísad, ve farmacii k výrobě mastí, gelů a obvazů, při výrobě zemědělských hnojiv. V některých oblastech se též využívá při přípravě jídel – polévek, luštěnin a rýže. Dříve se též využívala při výrobě mýdla nebo skla a dnes se diskutuje o jejím potenciálním využití v otázce biopaliv.

Účinky

  • Chaluha je významným zdrojem jódu, který souvisí se správnou funkcí štítné žlázy a ovlivňuje i další orgány. Nedostatek prvku se většinou projevuje sníženým metabolismem tj. zvýšením únavy, ospalostí i po odpočinku, sníženou schopností se soustředit, nadváhou, zpomalením reflexů, permanentně chladnými končetinami, nekvalitními a vypadávajícími vlasy. Později se mohou projevovat i kožní problémy, zácpa, poruchy paměti a další symptomy.
  • Rostlina zrychluje metabolismus a stimuluje činnost trávicích enzymů.
  • Má detoxikační vlastnosti.
  • Příznivě působí na cévy, přispívá ke snížení cholesterolu a krevního tlaku.
  • Je prospěšná při zánětech kloubů a revmatismu.

Formy

Pro specifickou chuť se používá výhradně v čajových směsích. Pokud se užívá samostatně, tak většinou ve formě prášku v jednotlivé dávce 130 mg, obvykle 2x denně, dvě hodiny před jídlem. Připravuje se z ní i extrakt.

Zevně se užívá ve formě gelu, masti, ale i nálevu do koupele či jako pleťovou vodu.

Nežádoucí účinky

Chaluha bublinatá se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, dětem. Není vhodná ani pro dlouhodobé užívání, jelikož může mít negativní vliv na přirozené metabolické procesy a zažívání.

Nedoporučuje se užívat při vážných chorobách např. thyreotoxikóze, problémech se srážením krve kvůli antikoagulační aantitrombotické aktivitě chaluhy, nedostatečné činnosti nadledvinek

Zdroje: http://www.vitaminybezcenzury.cz