Černý bez léčivé účinky

  Sambucus nigra

  Černý bez léčivé účinkyČerný bez se nejčastěji vyskytuje jako keř nebo stromek a může dorůstat do výšky až několika metrů.  Jeho původní domovinou byla Evropa, dnes se vyskytuje i v Asii. Nejčastěji jej najdeme ve volné přírodě ve zpustlých místech např. křovinách či na loukách. Charakteristické květenství v podobě malých bílých kvítků se někdy ještě nazývá kosmatice. Tmavým plodům se zase lidově přezdívá bezinky.

  Ve starověkém Římě a Řecku se věřilo, že rostlina chrání dům, a proto se vysazovala v zahradách v okolí. Lidé byli přesvědčeni, že jim přináší dlouhověkost a že čistí organismus.

  Existuje o tom dokonce i jedna stará legenda, která vypráví příběh bohatého knížete, který si jednou vyjel do lesa na lov. Po cestě omylem zabloudil a po dlouhém hledání narazil na malou chatu, u které posedával smutný stařec. Kníže se jej otázal na příčinu jeho smutku a ten mu odpověděl, že se pohádal se svým otcem, jelikož se nedohodli na tom, kdo přenese dědečka do postele. Kníže se tomu podivil a vešel do domku, kde spatřil ještě dva mnohem starší starce. Ukázalo se, že to jsou otec a dědeček posedávajícího venku muže. Bohatý návštěvník byl natolik překvapen vzhledem přítomných, že se začal vyptávat na tajemství jejich dlouhověkosti. Ti mu řekli, že jí velmi skromně (sýr, chléb a mléko), ale pak dodali, že hlavně nikdy nezapomínají jíst plody černého bezu, který jim vlastně i zaručuje dlouhověkost a fyzickou sílu.

  Ve středověku se rostlina používala pro barvení vlasů, obočí či tkání a i dnes se někdy využívá v barvířství. Slovani byli přesvědčeni, že do keře nikdy neudeří blesk. Dnes se využívá nejen v potravinářském průmyslu při přípravě pečiva, zavařenin, džemů a nápojů, ale i nadále má velký význam v lidovém léčitelství.

  Nejčastěji se sbírá květ (Flos sambuci), a to hlavně v květnu a červnu, nejlépe kolem poledne. Plody (Fructus sambuci) se sbírají až v září a říjnu, až když jsou téměř zralé. Někdy se sbírá i list i mladá kůra (list na jaře, kůra – po celý rok). Sběr kořene byl velmi pracný, proto se od toho již upustilo.

  Bylinka obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů C a B, železa, organických kyselin a dalších.

  Černý bez účinky

  • Čaj z květu se hojně používá na všechny choroby z prochladnutí (nachlazení). Podporuje pocení, vykašlávání, bojuje s bakteriemi a podílí se na čištění zahleněných průdušek.
  • Má močopudné účinky a mírně projímavý vliv, takže se doporučuje i na zácpu.
  • Zároveň příznivě ovlivňuje cévní stěny a čaj z listů čistí krev.
  • Dále též podporují tvorbu mateřského mléka.
  • Plody působí jako účinné analgetikum při neuralgiích, například při bolestech trojklanného nervu, páteře a kloubů, kde se projevuje i účinek protizánětlivý. Také působí mírně projímavě a mírně snižují krevní tlak.
  • Prostředky z černého bezu pozitivně ovlivňují kontaktní ekzémy. Především čaj z listů se používá též na akné. Navíc pomáhá i proti nepříjemnému tělesnému pachu.
  • V poslední době se začíná hovořit již i o protinádorových účincích, které údajně mají listy. V tomto případě se používají spíše na nádory zevně přístupné.
  • Doporučuje se užívat i zevně – přidává se do inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší. Rostlina se též osvědčila ve formě obkladů při křečových žilách.
  • Černý bez čajBezový list může překvapivě pomáhat i při bolestech kolena, kdy pomůže „vytáhnout z kolena vodu.“ Čerstvé listy se rozdrtí, pomelou či naklepou, až pustí šťávu, a nemocný kloub se jimi obloží, přeloží se kouskem plátna a ováže. Doba zábalu je asi jedna hodina. V zimě se může použít kašovitě upravený suchý list, spařený horkou vodou. Hmotu můžeme ještě vylepšit například strouhaným celerem (muži) nebo petrželem (ženy).
  • List se dá využít na tzv. suché zábaly, kdy se do čerstvých listů balí klouby při revmatických bolestech.

  Formy užívání

  Z bezu se nejčastěji připravuje bylinný čaj. Z plodů či květů můžeme též vyrobit sirup. Bezinky lze jíst i syrové, ovšem spíše v menším množství, protože mohou mít projímavé účinky.

  Jak plody, tak i listy můžeme bez obav kombinovat s celou řadou dalších bylin. Květ můžeme spojit s květem lípy, natí brutnáku, vrbovou kůrou či květem tužebníku. Suché bezinky je vhodné před namícháním do směsi podrtit

  Kontraindikace

  Čaj ze samotné kůry se nepoužívá, protože může vyvolávat dávení. Nevařená bezová šťáva může způsobit nevolnost. Bez by neměli bez konzultace odborníka užívat těhotné a kojící ženy a malé děti.

  Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 1.díl, Janča Josef A. Zentrich, Wikipedie

  Zmíněné produkty:

  Listy z černého rybízu (čaj z černého rybízu)

  Sirup z černého bezu